Geri

SİNOP ŞUBEMİZ, EK GÖSTERGE TÜM MEMURLARIN HAKKIDIR

30 Mayıs 2018, Çarşamba | 10:11
Türkiye Kamu Sen Sinop İl Başkanı ve Türk Büro-Sen Sinop Şube Başkanı Salih Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve bazı kamu görevlilerini kapsayacak olan 3600 ek gösterge hakkının tüm memurlara tanınması gerektiğini söyledi. 
 
Türkiye Kamu-Sen Sinop İl Başkanı ve Türk Büro-Sen Sinop Şube Başkanı Salih Çelik, yaptığı bir yazılı açıklama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan bazı kamu görevlilerini kapsayacak olan 3600 ek gösterge uygulaması ile ilgili bir değerlendirme yaptı.
3600 ek gösterge hakkının sadece bir kısım kamu personeline tanınacak olmasının hakkaniyetli bir davranış olmayacağını belirten Başkan Çelik, bu haktan tüm memurların yararlandırılması gerektiğini söyledi. Çelik; “Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Polis, Hemşire, Din Görevlisi, Öğretmen ve diğer idarecilerimizin ek göstergelerini 3600 puana çıkartacağız” demiştir. Bu açıklamalar memurlarımız adına olumlu gelişmeler olmakla beraber eksik kalmıştır. Hiç ek gösterge alamayan ve ek göstergeleri çok düşük olan memurlarımız unutulmuştur. Ek gösterge meselesi bir bütün olarak ele alınmalı, tüm unvanlara ek gösterge verilmeli ve ek gösterge hakkından yararlanamayan memur kalmamalıdır.

Bu durum Anayasamızın eşitlik ilkesine aykırı olup, aynı kurumlarda görev yapan memurlar arasında da çalışma barışının bozulmasına sebep olmaktadır. Hükümet yetkilileri bu eşitsizliği acilen çözüme kavuşturmalı ve memurlarımızın mağduriyetlerini ivedilikle gidermelidir” dedi.

MEMURLARIMIZ MESLEKLERİNE GÖRE ÖTEKİLEŞTİRİLMEMELİDİR

Açıklamasında, hayata geçirilecek olan düzenlemenin, belirli meslek grupları ile sınırlı kalmaması gerektiğinin altını çizen Türkiye Kamu Sen Sinop İl Başkanı ve Türk Büro-Sen Sinop Şube Başkanı Salih Çelik, meslek grupları arasında ayrımcılık anlamına gelecek bu uygulamanın yeniden gözden geçirilerek, seçimler öncesinde hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Çelik; “Yetkili ama etkisiz konfederasyonun yapmış olduğu Toplu Sözleşme ile memurlarımız zaten ekonomik, sosyal ve özlük haklarında sürekli olarak geriye gitmektedir.

Enflasyon ve Vergi Dilimleri ile memurlarımızın maaşlarına yapılan artışlar geri alınmakta, memurlarımız neredeyse yoksulluk sınırında bir hayat idame ettirmeye çalışmaktadır.  Çalışırken birçok zorluk yaşayan memurlarımız, maaş haricindeki ödemelerin emekliliğe sayılmaması sebebiyle emekli olamamaktadır. Emekli olanlar ise ek iş yapmaktadır.  Bu sebepler de göz önünü alınmalı ve Sayın Cumhurbaşkanının açıkladığı 3600 Ek gösterge artışı tüm memurlarımızı kapsamalıdır. Hiç ek gösterge alamayan memurlarımız da bu haktan faydalanmalıdır.
Türkiye Kamu-Sen olarak buradan bir kez daha Hükümet yetkililerine sesleniyoruz;Artan döviz ile temel gıda, barınma ve ulaşım ücretlerine ciddi zamlar gelmiştir. Ancak memurların aldıkları zamlar çoktan erimiştir. Memurlarımız çok zor şartlarda hayatlarına devam etmektedir. 3600 Ek gösterge uygulaması tüm memurlara verilmeli ve bu hak seçimlerden önce hayata geçirilmelidir.

Meslek grupları arasında ayrımcılık yapılmamalı, memurlarımız mesleklerine göre ötekileştirilmemelidir. Türkiye Kamu-Sen olarak, unvan ve hizmet sınıfı gözetmeksizin tüm memurlarımızın ekonomik, sosyal ve özlük haklarındaki kayıplar telafi edilene ve memurlarımız insan onuruna yakışır ücretler almaya başlayana ve emeklilik haklarında iyileştirmeler yapılana kadar mücadelemizin her platformda devam edeceğini kamuoyuna saygı ile duyururuz” diye konuştu.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1