Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

2018 YILI MART AYI ASGARİ GEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI


[ 10 Nisan 2018, Salı – 09:53 ]

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2018 Mart ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.
 
Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Mart 2018 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2.703,12 TL olarak hesaplandı.
 
Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 5.529,48 Lira olarak belirlendi.
 
Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %1,3 oranında arttığını göstermekte.
 
Çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya göre %0,79 oranında yükselmiş ve 2.075,04 Lira olarak hesaplandı.
 
Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2018 yılı Mart ayında 2.144,90 Lira olarak tahmin edildi.
 
Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Mart 2018 verilerine göre günlük 43,70 TL olduğu belirlendi. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.311,15 TL olmuştur. Mart 2018 itibarı ile ortalama 3.147,10 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %41,66’sını oluşturdu.
 
Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 833,75 TL olarak belirlenen kira gideri ise Mart 2018 ortalama maaşının %26,49’una denk geldi.
 
Buna göre bir memur, ortalama maaşının %68,15’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %31,85’i kalmıştır. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Mart 2018 maaşından geriye yalnızca 1002,35 TL kaldı.
 
ÖNDER KAHVECİ: MEMUR VE EMEKLİNİN KAYBI HER AY GİDEREK ARTMAKTADIR
 
Mart ayına ait Asgari Geçim Endeksi sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Vekili ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, memurun açığının giderek büyüdüğünü söyledi. Kahveci, “Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezimizin her ay düzenli olarak açıkladığı asgari geçim sonuçları çerçevesinde kamu çalışanları ve emeklilerimizin kayıplarının daha da arttığına bir kez daha şahit olduk.
 
Dövizdeki ve altındaki yükseliş tepeden tırnağa mal ve hizmet fiyatlarını olumsuz etkilemektedir. Bu ekonomik hareketliliğin yansımaları ise şimdiden kendini ciddi şekilde hissettirmektedir.
 
Mutfak enflasyonunun açıklanan enflasyondan daha yüksek olduğunu hepimiz biliyoruz. Ar-Ge Merkezimizin yapmış olduğu bu çalışma da toplumun tüm kesimlerinin ne denli büyük bir geçim sıkıntısı içerisinde olduğunu ortaya koymuştur.
 
Ortalama memur maaşı 3.147 TL iken dört kişilik bir ailenin aylık mecburi masrafı 5.529 TL’dir. Dolayısıyla ortaya aylık 2.382 TL’lik bir açık çıkmaktadır.
 
Aileler bu açığı büyük oranda, borçlanarak veya zorunlu ihtiyaçlarından kısarak telafi etmeye çalışmaktadır. Bu rakamlara göre, ortalama bir memur ailesinin insanca yaşamak için gerekli olan aylık gelirden 2.382 TL daha geride olduğu görülmektedir. Türkiye Kamu-Sen olarak ekonomik anlamdaki mücadelemizin temelinde kamu görevlilerimizin ve ailelerinin insanca yaşayabileceği ücrete kavuşturulması yatmaktadır. Memurlarımız yıllardır yetkili sendikalar tarafından ihmale uğratılmaktadır. Aldıkları maaşla yapmak zorunda oldukları harcamalar arasındaki farkın bu denli büyük olmasının baş sorumlusu kamu görevlilerinin haklarının ellerinden alınmasına göz yuman, toplu sözleşme masasında sorunları tartışmaktan imtina eden bu yapılardır. Kamu görevlilerimizin bu gerçekleri görüp, sendikal tercihlerini gözden geçirme vakti gelmiştir. Aksi halde gelir ile giderler arasındaki bu açık daha da büyüyecektir.” dedi.Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 3
   
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |