Geri

NÜFUS ÇALIŞANLARININ TALEPLERİ SARICAN'A İLETİLDİ

05 Aralık 2016, Pazartesi | 10:59
Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş, Ankara 7 Nolu Şube Başkanımız Kadir Polat, Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Özkan Ulupınar, Oğuzhan Erbay’dan oluşan bir heyetle 05.12.2016 tarihinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Ahmet Sarıcan’ı ziyaret etti.

Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş, kamu kurumlarında gerçekleştirilen FETÖ operasyonları ile ilgili olarak, “FETÖ Operasyonlarıyla ilgili şeffaf bir çalışma yapan istihbarati kamu kurumlarımızdan birisi de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’dür. Mağduriyetlerin engellenmesi ve hata payının en aza indirilmesi için çalışmalarınızın titizlikle sürdürülmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Yokuş konuşmasının devamında; “Bilindiği üzere Sendikamız; Nüfus Hizmetleri Kanununda yapılacak yeni düzenlemeyle birlikte yeni çipli kimlik kartlarının dağıtılmasının yanında, ehliyet ve pasaportun da Nüfuslardan verilecek olması nedeniyle nüfus müdürlüklerinde zaten yoğun olan iş yükünün yeni uygulamayla daha da artacağını, başta taşra olmak üzere personel eksiğinin olduğunu, bu sebeple personelin fazla mesai yapmak durumunda kalacağını ve bu süreçte fazla mesai yaptırılan personele ücretinin ödenmesi gerektiğini yaptığı tüm görüşmelerde yetkililere iletmişti. Geçtiğimiz dönem kadük kalan Nüfus Kanunun, bir kısmı Torba Yasa içerisinde TBMM’de görüşülerek kabul edildi. Ancak, kabul edilen maddeler arasında fazla mesai ücreti ve personel eksikliğinin giderilmesine ilişkin bir düzenleme yapılmamıştı. Personel eksikliğinin giderilmesi ve fazla mesai yaptırılan personele çalışmalarının karşılığının ücret olarak ödenmesiyle ilgili bir düzenleme beklemekteyiz. Ayrıca, kurum içi sorunlardan olan Engelli çalışanların servis sorununun da derhal çözüme kavuşturulması gerekmektedir” dedi.

TASARIDA FAZLA MESAİ VE YENİ PERSONEL İSTİHDAMI YER ALIYOR

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Ahmet Sarıcan, Nüfus Yasa Tasarısı ile ilgili son rötuşların Başbakanlık’ta yapıldığını belirterek, “Tasarı her an TBMM’ye gönderilecek durumdadır. Biz de biran evvel çıkmasından yanayız. Yasa tasarısında yeni personel istihdamı ve fazla mesai taleplerimiz de yer alıyor” dedi.

YÜKSEKOKUL MEZUNU SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLECEK

Sarıcan konuşmasının devamında, “Bilindiği gibi artık tüm nüfus cüzdanları değiştirilerek, dijital hale gelecek. Bunun yanında ehliyet ve pasaportlarda Nüfus İdarelerince verilecek. Yine göçmenlerin bütün işlemleri Nüfus İdarelerince yapılıyor. Özellikle ikametgah işlemleri… Önümüzdeki günlerde ülkemizde göçmen olarak bulunan, Yüksek Okul mezunu Suriyelilerin vatandaşlık işlemleri de başlayacak” dedi.

KUL HAKKINA GİRMEYİZ

FETÖ operasyonlarıyla ilgili konuşan Sarıcan, “Biz ince eleyip sık dokuyoruz. Hiçbir personelimizin mağdur olmasını istemiyoruz. Suçlu varsa ceza da olacak, kul hakkına girmeyiz” dedi.Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1