Geri

NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ GENEL MÜDÜRÜ SARICAN’I ZİYARET ETTİK

11 Şubat 2016, Perşembe | 13:03
Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş beraberinde Genel Başkan Yardımcımız Nejla Öksüz, Ankara 7 Nolu Şube Başkan Yardımcılarımız Özkan Ulupınar ve Oğuzhan Erbay ile 10.02.2016 tarihinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Ahmet Sarıcan’ı ziyaret etti.

Bilindiği üzere Sendikamız; Nüfus Hizmetleri Kanununda yapılacak yeni düzenlemeyle birlikte yeni çipli kimlik kartlarının dağıtılmasının yanında, ehliyet ve pasaportun da Nüfuslardan verilecek olması nedeniyle nüfus müdürlüklerinde zaten yoğun olan iş yükünün yeni uygulamayla daha da artacağını, başta taşra olmak üzere personel eksiğinin olduğunu, bu sebeple personelin fazla mesai yapmak durumunda kalacağını ve bu süreçte fazla mesai yaptırılan personele ücretinin ödenmesi gerektiğini yaptığı tüm görüşmelerde yetkililere iletmişti.

Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş bu ziyarette de, “Geçtiğimiz dönem kadük kalan Nüfus Kanunun, bir kısmı Torba Yasa içerisinde TBMM’de görüşülerek kabul edildi. Ancak, kabul edilen maddeler arasında fazla mesai ücreti ve personel eksikliğinin giderilmesine ilişkin bir düzenleme yapılmadı. Siz de kabul edersiniz ki, kadük kalan kanunda bu konuların yer alması çalışanlarda haklı bir beklenti yarattı. Çalışanların bu konudaki beklentilerini karşılamak amacıyla, bizde kadük kalan düzenlemenin, yasalaşmayan maddelerinin tekrar Meclis’e sunulup sunulmayacağı hususunda sizden bilgi almak istiyoruz” dedi.   

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür Ahmet Sarıcan ise, “Sizin de bildiğiniz üzere Nüfus Kanunu geçen dönem kadük kaldı. Bu sene tekrar hazırlanarak Meclise gönderildi ve bir kısmı torba kanun içerisinde yasalaştı. Bu kanunun kalan maddeleri, tekrar düzenlenerek Meclis’e sunulacak. TBMM’ye sunacak olduğumuz taslakta, kadük kalan kanunda yer alan fazla mesai ve yeni personel atamasına ilişkin düzenleme yine yer alacaktır. Başta İstanbul olmak üzere, bazı nüfus idarelerinde personel eksikliğinin olduğunu biliyoruz. Her ortamda personel eksikliği giderilmeden, mevcut personele fazla mesai yaptırılmadan bu işin yürütülmesinin imkansız olduğunu dile getirmekteyiz ve konunun çözümü için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sendikaların da bu konuda bize destek olmasını önemsiyoruz” dedi.

Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş ayrıca, “Sendika olarak, nüfus çalışanlarının sorunlarının  çözümü ve haklarının korunması noktasında her türlü çalışmaya destek olacağımızı, bu çerçevede İçişleri Bakanımızdan da randevu isteyerek, bu sorunu onlara da ileteceğimizi” ifade etti.
 Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 2