Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

SAYIŞTAY’DA HÜLLE YOLU İLE ATAMA SKANDALI


[ 22 Temmuz 2015, Çarşamba – 10:16 ]

Sayıştay, görev ve yetkileri anayasal planda düzenlenmiş olan, TBMM adına denetim yapan fakat TBMM dâhil hiçbir kurum ile vesayete ve hiyerarşiye dayalı bir ilişkisi olmayan, genel ve katma bütçeli dairelerin bütün gelir ve giderleri ile mallarını Türkiye Büyük Millet Meclisi adına denetleyen ve sorumluların hesap ve işlemlerini kesin hükme bağlayan ve kanunlarla kendisine verilen inceleme, denetleme ve hükme bağlama işlerini yapan bir kuruluş olarak kamu idarelerinin etkili, verimli, kanunlara, hukuka uygun olarak çalışarak, görevini sürdürmesi gereken bir kurumdur.

Devleti denetlemekle görevli olan Sayıştay, kendi personelinin haklarını çiğneyerek Anayasa ve yasalara aykırı bir şekilde, 24.06.2015 tarihinde kendi bünyesinde Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni kadrosunda görev yapan personelinin Pursaklar Belediyesine atanmasına izin vermiştir. Ne var ki; aradan bir hafta geçmeden 02.07.2015 tarihinde aynı personel Sayıştay Başkanlığına “Yazı İşleri Müdürü” kadrosuna atanmıştır.
 
Söz konusu atama ile kamu kurum ve kuruluşlarını denetlemekle görevli olan Sayıştay Başkanlığı, Anayasa ve yasalarla düzenlenen Kariyer-Liyakat-Eşitlik ilkeleri ile bünyesinde çalışan personellerin kazanılmış haklarını ve haklı beklentilerini yok saymış ve çalışma barışını bozacak şekilde bir tutup sergilemiştir. Sayıştay Başkanlığı tarafından yapılan bu atama, takdir edileceği üzere hülle yoluyla atama olup, idare kendisine verilen takdir yetkisini hukuka ve kanuna aykırı şekilde kullanmıştır. Bu hukuka aykırı işlemin Türkiye Büyük Millet Meclisi adına denetleme faaliyetini yürüten Sayıştay tarafından yapılması olayın ehemmiyetini daha arttırmaktadır.
 
Bu durum karşısında Türk Büro-Sen olarak, Sayıştay’da görevde yükselme yönetmeliğinde öngörülen sınav koşulu bertaraf edilmek suretiyle, Anayasa ve yasalara aykırı şekilde ve kariyer- liyakat ve eşitlik ilkelerini yok sayarak yapılan atamanın hangi kriter göz önüne alınarak yapıldığını ve söz konusu atamanın geri alınması talebiyle idari yazışma yapılmıştır. Hülle yolu ile yapılan bu atamanın takipçisi olacağımızı tüm üye ve kamu personelimize saygıyla duyururuz.
 
563 sayılı atama işlemlerine ilişkin yazı metnini görmek için tıklayınız


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 1
       
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |