Geri

GÜMRÜKLER MUHAFAZA GENEL MÜDÜRÜ’NE HABUR GÜMRÜK KAPISI ÇALIŞANLARININ SORUNLARINI İLETTİK

14 Ekim 2014, Salı | 16:01
Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş beraberinde Genel Başkan Yardımcımız Osman Eksert Ankara 3 Nolu Şube Başkanımız Mehmet Soylu, Şube Başkan Yardımcımız Sefer Nefes, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İşyeri Temsilcilerimiz Adem Baytemur ve Recep Kırış ile bugün (14.10.2014 tarihinde) Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Abdullah Soylu’yu ziyaret ettiler.

Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş ziyarette; Habur Gümrük Kapısı’nda çalışan personelin can güvenliğinin tehlikede olduğunu belirterek, “Sendikamız Ocak ayında Habur Gümrük Kapısı çalışanlarını ziyaret etti ve orada yaşanan bir çok olumsuzluğu yerinde tespit etti. Bu bağlamda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bürokratları ile çözüme yönelik birçok görüşme gerçekleştirdi. Ancak bugüne kadar Habur Gümrük Kapısı çalışanlarının sorunlarının çözümü için ciddi bir adım atılmamıştır. Son günlerde özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgemizde yaşanan sokak olayları sebebiyle Habur Gümrük Kapısı çalışanları can güvenliği tehdidi yaşamaktadırlar. Silopi’den Habur Gümrük Kapısı’na giden personelin aracı her gün terör örgütü sempatizanlarınca durdurularak kimlik kontrolü yapılmakta, personeli taşıyan servise  ve lojmanlarına çeşitli saldırılar düzenlemektedir. Personeli taşıyan servis aracı taşlanmakta ve personelin hiçbir can güvenliği kalmamıştır. Yine yaşanan sokak eylemleri sebebiyle personelin mesaisi 24/24 ve 12/12 değiştirilmiştir. Personel yetersizliği ve zor şartlar, Habur Gümrük Kapısı çalışanlarını huzursuz etmiş ve motivasyonlarının bozulmasına sebep olmuştur. Personel için zırhlı servis aracı verilmeli ve jandarma vasıtasıyla can güvenliklerinin sağlaması, gümrük kapısında çalışan personeli bir nebze olsun rahatlatacak, tedirginliklerini giderecektir” dedi.

 Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Abdullah Soylu ise, “Personelin can güvenliği bizim için oldukça önemlidir. Bölgenin diğer gümrük kapılarına göre daha stratejik ve kritik bir bölge olduğunun farkındayız. Personele zırhlı servis alımı için şartname hazırladık, ihaleye çıkacağız. Yakın zamanda kiralama yöntemi ile zırhlı araç temin edilecektir. Sendikanızın Habur’la ilgili raporundan sonra, bölgeye benimde dahil olduğum bir heyetle gidilmiş ve çalışanların sorunları yerinde tespit edilmiştir. Sorunların çözümü için çalışmalarımız devam ediyor.  Personelimizin can güvenliği bizim için herşeyden önemlidir.” dedi.Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1