Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

SGK’DA YAŞANAN SINAV BİLMECESİ İÇİN YADİGAR GÖKALP İLHAN İLE GÖRÜŞTÜK


[ 02 Eylül 2014, Salı – 16:45 ]

Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş 02.09.2014 tarihinde beraberinde Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Öztürk ve Hüseyin Aslan ile SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan’ı ziyaret etti.

Bilindiği üzere, SGK kurulduğu günden bu yana çok az sayıda sınav açmış olup, uzun süredir görevde yükselme sınavı açmıyordu. Kadrolar görevlendirme ve hülle yolu ile dolduruluyordu. Bu da haksızlık ve hukuksuzluklara sebep oluyordu.

SGK TARİHİNDE EN KAPSAMLI SINAV YAPILDI

Sendikamız bu noktada hak, adalet ve liyakat kriterleri doğrultusunda görevde yükselme bekleyenler için SGK’da sınav açılması talep etmişti. SGK, bu taleplerimiz karşısında, 54 Şube Müdürü, 320 Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü, 168 Sosyal Güvenlik Merkez Müdür Yardımcısı, 82 Mali Hizmetler Sosyal Güvenlik Merkez Müdür Yardımcısı, 711 Şef ve 500 Memur kadrolarına sınav açmış, bu sınava yaklaşık  9 bin kişi katılmıştır. Böylece SGK tarihinin en kapsamlı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavını yapmıştır.

Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş; 05.04.2014 tarihinde kurumda yapılan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavıyla ilgili olarak, “Danıştay 5 inci Dairesi Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliğin bazı maddelerinin yürütülmesinin durdurulmasına karar vermiş, atamalarda bu doğrultuda Başbakanlık ve Devlet Personel Başkanlığınca bu konuda yapılacak olan işleme kadar ertelenmişti.

Sosyal Güvenlik Kurumu’da,  23 Temmuz 2014 tarihli ve 29069 sayılı Resmî Gazetede “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik”in yayınlaması üzerine, 12.08.2014 tarihli Görevde Yükselme Sınav Kurulu  toplantısında, “Sosyal Güvenlik Merkezi Müdür Yardımcısı, Sosyal Güvenlik Mali Hizmetler Merkezi Müdür Yardımcısı ve Memur unvanlı kadrolar için yeniden başarı listesinin ilan edilmesi ile tercihlerin alınmasına müteakip atama işlemlerinin başlatılmasına, Şube Müdürü ve Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü kadroları için yazılı sınavlarının başarı listesinin ilanına müteakip sözlü sınavlarının 08/09/2014 tarihinde başlatılmasına, Şef kadroları için tercih işlemleri ve atama işlemlerinin Şube Müdürü, Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü, Sosyal Güvenlik Merkezi Müdür Yardımcısı ve Sosyal Güvenlik Mali Hizmetler Merkezi Müdür Yardımcısı atama işlemlerinin tamamlanmasına müteakip boşalan Şef unvanlarının birimlerdeki ihtiyaçlar çerçevesinde yeniden değerlendirilerek atama işlemlerinin başlatılmasına” karar vermişti” dedi.

SINAV İPTAL EDİLMEMELİ

Yokuş, Ancak, açılan bazı davalar sebebiyle atamalar halen yapılamadı. Yazılı ve görsel medya da ise sınavın iptal edileceğine yönelik çeşitli spekülasyonlar yer almaktadır. Sınavın iptal edilmesi önemli mağduriyetlere sebep olacaktır. Yıllardır görevde yükselme bekleyenlerin emekleri boşa çıkartılmamalı, sınav iptal edilmemelidir. Bu konuda gerekli hassasiyet gösterilmelidir.” Dedi.

SINAV İLE İLGİLİ HUKUKİ DEĞERLENDİRMELER DEVAM EDİYOR

SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan ise, “Mağduriyetlerin yaşanmasını biz de istemiyoruz. Sınavla ilgili olarak, hukuki değerlendirmelerimiz devam ediyor. En kısa zamanda kimseyi mağdur etmeyecek bir çözüm yolu bulup kamuoyu ile paylaşacağız. Kurumumuz bu konuda gerekli olan tüm hassasiyeti gösteriyor. Maksadımız kimseyi mağdur etmemek.” dedi.


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 2
     
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |