Geri

DÜNYA METEOROLOJİ GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

23 Mart 2006, Perşembe | 15:11

Birleşmiş Milletler Örgütü’nün teknik ve bilimsel konularda uzmanlık kuruluşu olan Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO) ile ülkemizin de üyesi bulunduğu 187 ülkede, her yıl 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü olarak kutlanmaktadır.

Dünya Meteoroloji Teşkilatı ile Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Servisleri her yıl kamuoyunun gündemini oluşturan güncel bir konuyu, o seneye özel konu olarak belirler. Üye ülkeler ise basın ve medyanın da katkılarıyla gündem ve konu üzerine yoğunlaşarak Dünya Meteoroloji Günü olarak kutlarlar.

Tüm doğal afetlerin % 90’nının hava, iklim ve su kaynaklı olduğu gerçeğinin ve en başta çevresel tehditlerden kaynaklanan afetler olmak üzere, tüm ülkelerde doğal afetlerin önlenmesi ve zararlarının azaltılması ile olası afetlere karşı hazırlıklı olunmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu bağlamda Dünya Meteoroloji Teşkilatı’nın ve Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Servislerinin oynadığı yaşamsal rolün farkında olarak “Doğal Afetlerin Önlenmesi ve Zararlarının Azaltılması” 2006 yılının konusu olarak belirlenmiştir.

Son zamanlarda yazılı ve görsel basında da yer alan doğal afet haberlerini hep birlikte ilgi ve üzüntüyle izlemekteyiz. Diğer yandan ülkemizde görülen doğal afetlerin önlenmesi ve zararlarının azaltılmasına yönelik tedbirlerin alınması konusunda Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün takdire değer çalışmalarını da izlemekteyiz.

Bu denli önemli hizmetler sunan Meteoroloji çalışanlarına aynı önemi ve değeri ülkeyi yönetenlerden beklemek en tabii haklarıdır. 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü sebebiyle Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ve personelinin bu güzide günü kutlarken başarılı çalışmalarının devamını dileriz.

METEOROLOJİ GÜNÜ’NDE METEOROLOJİ HİZMETLERİNİN ANLAMI

Dünyada 23 Mart Meteoroloji Günü olarak kutlanmaktadır. Gün kutlamaları esnasında, halk tarafından yeterince tanımayan kurumun tanıtımı yapılmakta, önemine atfen çalışmalar yapılmaktadır.

Meteoroloji ihtiyaç duydukça ilgilendiğimiz, zarar gördükçe sinirlendiğimiz bir kurumdur. Yağmurda ıslanırsak hesabını meteorolojiye sorarız. Yada yanlış tahmin ettiler diye hayıflanırız. Bu hep böyle olmuştur. Her gün semalarımızda on binlerce uçak uçar. Bunlar Meteoroloji sayesinde güvenle gidecekleri yerlere gitti demez kimse. Ancak bir tek uçak düşse başına çullanır tüm birimler Meteoroloji çalışanının.

Kar her yıl yağar. Hiç kimse rahatsız olmaz kar yağmasından. Bilakis çocuklarımız bayram eder. Ancak Meteoroloji tahminde birkaç saatlik bir yanılgı gösterse işte o zaman kıyamet kopar. İstanbul’da günlük ekonomi 2.5 milyar dolar civarındadır. Erken uyarı ile Karayollarını, Belediyeyi yollara döker Meteoroloji. Yollarda araçlar hazır olur. Tuzlama çalışmaları yapılır. Ertesi gün hayat normal devam eder de kimse teşekkür etmez Meteorolojiye. Belediyeye teşekkür eder, teşekkür edecek olanlar. Ancak düşünün bir kere; Tahmin edemediler ve 30 cm kar yağdı. Bu karın temizlenmesi 6 gün alır İstanbul gibi büyük metropollerde. Altı gün durur hayat. Ekonominin gördüğü zarar sanki deprem gibidir. Ülke zarar etmiştir 15-18 milyar dolar. İşte o zaman yakalanır günah keçileri. Zaten havadan sudan para kazanıyordur Meteoroloji çalışanları.

Ulusal güvenlikte de öyledir. Askerle birlikte çalışır Meteoroloji çalışanı. Askeri serviste en arka sırada yer varsa oturur. Yer yoksa ayakta. Er karavanasından yer verirlerse. Tatbikatlarda en kötü çadır onlara verilir. Biliyor musunuz ABD Irak’ı vururken onlarca gün uygun hava şartlarını bekledi. Atılan topun bile hedefe varması için Meteorolojik değerler gerekli. Yapılan binaların statiğinden tutunda, tarımda don önleyici çalışmalara kadar.

Meteoroloji çalışanları hep bu günleri buruk kutlar. Hatırlanmak istemezler. Hatırlandıkları zaman çünkü; havadan sudan para kazananlardır onlar. Şehit verir meteoroloji. İnsanları vardır gazi olan. Kıbrıs harekatının en önüne indirilen Meteoroloji timinin 6 personeli yıllarca psikolojik rahatsızlık çekmiştir.

Bu gün yine onların günü. Onları bu sefer havadan para kazananlar olarak değil, Ehil olanların yapabileceği işi yapan, ender insanlar olarak analım. Olar özel eğitimlerden geçerek yıllarını vererek bu konuda uzmanlaşıyorlar. Herkesi evrak memuru yaparsınız eğitimi lise düzeyinde ise. Ancak Meteorolojist olmak ayrıca bir eğitim, ayrıca bir hissiyat gerektirir.

Ey Meteoroloji Çalışanı; Dünya Meteoroloji Günü’nüzü tebrik ediyoruz. İşkolunda 35 bin Konfederasyonunda 400 bin Türkiye Kamu-Sen’li kardeşin daima yanında. Hepsi adına, kutluyoruz. Hizmetlerinizden dolayı şükran duyuyoruz.

Bu teşkilata hizmet etmiş ve ahirete intikal etmiş arkadaşlarımızı da dualarla yad ediyoruz.

                   

Orhan EREN
Türk Büro-Sen Ankara 3 Nolu Şube Başkanı
(Meteoroloji Genel Müdürlüğü)

Nuri ÜNAL
Türk Büro-Sen Antalya Şube Başkanı
(Meteoroloji Antalya Bölge Müdürlüğü)

Muhammet KARAKOYUN
Türk Büro-Sen Balıkesir Şube Başkanı
(Meteoroloji Bölge Müdürlüğü) 

Muzaffer BORA
Türk Büro-Sen Muğla İl Temsilcisi
(Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü)