Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

GENEL BAŞKANIMIZ ÇSGB'Yİ SALLADI


[ 19 Ocak 2012, Perşembe – 11:27 ]

Genel Başkanımız 18 Ocak 2012 Çarşamba günü, saat 12:30'da, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı konferans salonunda 4688 Sayılı Kanun tasarısı ve çalışma hayatı konulu bir konferans verdi. Konferansa, Türk Büro-Sen Genel Başkan Yardımcıları Cafer Seçer, Tahir Yüzbaşıoğlu, Ankara Şube Başkanları ve Şube Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra çok sayıda bakanlık çalışanı da katıldı.

Konferansının ilk bölümünde Türkiye'deki kamu sendikacılığının başlangıcına ve mücadele tarihine dair bilgiler veren Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş daha sonra Türkiye Kamu-Sen'in kamu çalışanları adına elde ettiği kazanımlara değindi.

Her türlü baskıya rağmen 10 yıldır hizmet kolunda yetkiyi elden bırakmayan Türk Büro-Sen'in, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışanları için gerçekleştirdiği mücadeleyi anlatan Genel Başkan Yokuş, " Çalışma Bakanlığı çalışanlarının servisleri yoktu, kreş sorunu çözülememişti, ek ödemeleri yoktu, yemekhaneleri berbat bir şekildeydi. Sendika olarak, alanlarda yaptığımız eylemlerle ve toplu görüşme masalarında tabir-i caizse kavga ede ede biz bu hakları sizler için elde ettik. Yeterli mi, elbette hayır. Biz gücümüzü üyelerimizden alıyoruz. İktidarlara ve idarecilere boyun eğmeyen bir sendikayız. Kamu çalışanları için mücadelemize devam edeceğiz."dedi.

Anayasa referandumunun üzerinden 16 ay geçmesine rağmen Toplu Sözleşme yasasının çıkartılmaması ile ilgili eleştirilerde bulunan Genel Başkan Fahrettin Yokuş, "Meclis'ten şike için yasa iki kere çıktı, asker kaçakları için bedelli askerlik yasası çıktı ama 20 milyon memur, emekli memur ve ailelerini ilgilendiren Toplu Sözleşme yasası bir türlü çıkmıyor. Anlaşılan hükümet memurları görmezden geliyor. Bizleri sevmiyor. Toplu sözleşme yasası için aylardır görüşmelerimizi sürdürüyoruz diyorlar, Türkiye Kamu-Sen'e getirselerdi bizim uzmanlarımız yarım saatte yasa teklifini hazırlardı. Bizim amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Biz hizmet kolu kapsamında ve tarafsız bir hakem kurulu ile Toplu Sözleşme masasına gitmek ve memurlarımızın hakkını savunmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Ocak ayında memurların zamlı maaş alamamalarını da eleştiren Genel Başkan Yokuş, "Tarihinde ilk defa memurlar maaşlarını zamsız olarak aldı. Normalde 15 Ağustos'ta görüşülmesi gerekirken, memur maaş zamları hala belli değil. Buradan Çalışma Bakanı Faruk Çelik'e sesleniyorum, Mart ayında Toplu Sözleşme yapacak olursan zamsız maaş aldığımız ayların fark ücretini hesap ederek o masaya oturun. Vatandaşın geciken elektrik, su, doğalgaz faturalarından, geç ödediği vergilerinden fark ücreti almıyor musunuz? Vatandaşa başka, hükümete başka uygulama olmaz." dedi. Genel Başkan Fahrettin Yokuş, bu yıl yapılacak Toplu Sözleşmelerde ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını talep edeceklerini de sözlerine ekledi.

Kamuda ki 4/B uygulamasının kanuna aykırı bir şekilde yapıldığını da izah eden Genel Başkanımız, "4/B her hangi bir proje kapsamında istihdam edilen elemanlar içindir. Fakat bu hükümet bunu bir istihdam modeli olarak uyguluyor. Bu kanuna aykırıdır. Sendikaların talepleri üzerine, seçim öncesi 4/B'li personelleri kadroya geçirdiler. Seçim sonrası tekrar sözleşmeli personel alımı yapıyorlar. Bu büyük bir çelişkidir. Mağdur edilen 4/B'li ve 4/C'li personelin tamamı kadroya geçirilmeli, kamuda esas olan 4/A kadrolu memur istihdamı olmalıdır" şeklinde konuştu.

Bülent Arınç'ın Bursa'da malum sendika ile ilgili yapmış olduğu açıklamaları da sert bir dille eleştiren Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş, "Kişiye göre, sendikaya göre kanun olmaz. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok. Bugün burada biz bütün Bakanlık bürokratlarını ve Sayın Çalışma Bakanını buraya davet ettik. Ama gelemediler. Gelip bizi dinlemek istemediler. Sayın Faruk Çelik Bakanlık binasında konferansa teşrif etmedi, ama malum sendikanın Urfa'da ki sendika temsilciliğinin açılışında kurdele kesiyor." dedi.

Konuşmalarının salonda büyük heyecan uyandırdığı ve ayakta alkışlandığı Genel Başkan Yokuş, sözlerini katılan herkese teşekkür ederek noktaladı. Daha sonra sendikamızın temsilcilik odasına geçen Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, burada çalışanların sorunlarını dinleyerek, sorularını cevaplandırdı.
 


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 29
 
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |