Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

SGK ÇALIŞANLARI ÇİFTE BAYRAM YAPTILAR


[ 13 Eylül 2011, Salı – 15:06 ]

Adı Muhammet Emin, Soyadı ise Zararsız. AKP Hükümeti kurulur kurulmaz, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığına atanır. Daha sonra farklı farklı kurumlarda, sürekli en üst yönetici kadrolarında bulunur. Her ne hikmetse kurum değiştirme hızına bir türlü erişilemeyen Sayın Zararsız, Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığından, sırasıyla; YÖK Yönetim Kurulu üyeliğine, Gümrük Müsteşarlığı’na Müsteşar olarak, SGK Başkanlığı’na Başkan olarak ve en son Milli Eğitim Bakanlığı’na Müsteşar olarak atanır.

Mübarek bulunmaz Bursa kumaşı. Kamuda her mevzuatın uzmanı. Bilmediği iş yok, her konuya vakıf.

Başbakanlıkta görev yaparken, o zaman ki Başbakanlık Müsteşarı, şimdiki Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’le birlikte kamu çalışanlarının canına okuyan Kamu Yönetimi Reformu çalışmalarının içinde aktif olarak yer alır.

Gümrük Müsteşarlığı döneminde ise ilk defa çalışanların ek ödemeleri eksilmiş, mesaileri ellerinden alınmış, hazineye aktarılmıştı. Gümrük Müsteşarlığı döneminde, Gümrük Teftiş Kurulu ortadan kaldırılmış, Gümrük çalışanlarının mali ve özlük haklarının geriye götürülmesine vesile olunmuştu. Bu kurumdan SGK Başkanlığı’na Başkan olarak atanınca, Müsteşarlık çalışanları rahat bir nefes almışlar, SGK çalışanlarını da uyarmayı ihmal etmemişler; “bizi sıkıntıya sokan ve haklarımızı geriye götüren kişi size geliyor. Aman kendinizi bu kişiden koruyun” diye ikazda bulunmuşlardı. Sayın Zararsız, SGK’ya Başkan olduktan sonra ne yazık ki Gümrük çalışanlarını haklı çıkarmış; Gümrükte ki tahribatı aşan uygulamalarla SGK çalışanlarını oldukça mutsuz etmiştir.

Sayın Emin Zararsız’ın, SGK Başkanlığı’na atandıktan sonra kendisi ile Türk Büro-Sen Yönetimi olarak yapmış olduğumuz görüşmemizde, “Benden önce yapılanları bilmem ama, benim dönemimde kesinlikle ne hak ihlali yapılacak, ne de hak etmeyenler ödüllendirilecek. Her şey adalet üzerine olacak.” demiştir. Emin Zararsız, bu sözleri ile önceden yapılan haksız uygulamaların varlığını ikrar etmiş, kendisinin ise böyle bir yanlışa müsaade etmeyeceğini de beyan etmiştir. Bizler de, işin açıkçası bu sözler üzerine kendisinden emin olma umudu taşıdık. Her ne kadar Gümrük Müsteşarlığı’nda yaptıklarını bilsek de, beyanlarını uygulayacağı yönünde iyimser düşünmek istedik.

Atalarımızın meşhur bir sözü vardır; “Kızı kız iken değil, gelin iken/ Gelini gelin iken değil, beşik başında görmek lazım.” derler ya;

Bakınız, Sayın Zararsız’ın Başkanlığında SGK’da ki adaletsizlik nasıl katlandı?

- Merkez Müdürlüğü görevlendirmelerinde objektif kriterler hiçe sayılmış, malum sendikadan yana tavır alınarak görevlendirilmelerde yandaşlık esas alınmıştır.

- SGK Teftiş Kurulu Başkanlığı’nca soruşturulan, haksız ve yersiz atamalar yaptığı tespit edilerek tutanak altına alınan bürokratlarına yasal işlem yapacağı yerde, soruşturmayı yapan müfettiş görevden alınarak, soruşturmayı sulandırılmış, kul hakkı yiyen bürokratını koruma altına alınmıştır.

- VHKİ kadrolarının dağıtımında yapılan usulsüzlüklere bilerek göz yumulmuştur.

- Merkez Müdürlüğü sınavı açmamakta ısrar edilmiştir, Merkez Müdürlüklerine yasa ve yönetmelikler karşısında arkadan dolanıp, sınavsız atamanın yollarını aranmış ve bunu başarabilmek için Görevde Yükselme Yönetmeliği değiştirilmiştir.

- İl Müdür Yardımcılığı atamalarındaki mevcut kriterler tamamen kaldırılarak, kontrol memuru, şef, memur, VHKİ gibi unvanlarda çalışanlar önce İl Müdür Yardımcısı, daha sonrada bir alt unvana Merkez Müdürü olarak asaleten atanmıştır. (Atanan 45 kişinin isimleri, unvanları ve hangi sendikaya üye oldukları, atamaların yapıldığı ilk andan itibaren belgeleri ile bizde mevcuttur.) Daha sonra aynı şekilde yandaş olan 60’a yakın kişiyi yine bu yöntemle İl Müdür Yardımcısı olarak atanmıştır.

Tüm bu atamalar ne için yapılmıştır? Atanmış olan kişilerin büyük bir ekseriyetinin açılacak bir sınavda başarısız olacağı ve bu sebeple ısrarla sınav açmaktan kaçınıldığı kurum çalışanları tarafından bilinmektedir.

Kul hakkı ve adaletsizlik, yandaş kayırmacılığı ve tüm bu olumsuzlukları bu atamalarda bulabilirsiniz.

Hukuksuz atamalara karşı TBMM’de Milletvekillerinin vermiş oldukları soru önergelerine kurumun verdiği cevaplar mantık çerçevesinden oldukça uzaktır.

Sayın Zararsız’ın SGK Başkanı Olduğu Dönemde Kurumda Yaşanan Haksız Uygulamalar:

- Birçok kamu kuruluşunda lise mezunlarına VHKİ kadrosu verilirken, SGK’da en az iki yıllık yüksek öğrenim şartı getirilmiştir.

- SGK’nın promosyon ihalesinde %30’luk dilime el konulmuştur.

- Yapılandırmada çalışan personele ilave ek ödeme verilmesi yerine(önceki yıllarda verilmiştir) %30’luk promosyon gelirinden cüzi bir miktar vermek başarı sayılmıştır.

- SGK çalışanlarının fazla mesai ücretlerini turnikeye bağlayıp, sözüm ona haksızlık önlenmiş, ancak çalışanların üç-beş kuruşluk mesai ücretleri gasp edilmiştir.

- SGK Yönetim Kurulu üyeliğinin fiili olarak işgaline zemin hazırlanmıştır. Kamu çalışanlarının temsil edildiği Yönetim Kurulu Üyeliği, Sayın Zararsız ve ekibinin gayretleriyle ile işgale uğramıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Değerli Çalışanlarını uyarıyoruz!

Müsteşarlığınıza atanan Sayın Zararsız, her şeye rağmen Hayırlı(!) Olsun. Biz bu yazıda Zararsız’ın çalıştığı kurumlarda memurlara verdiği “Zararları” anlatmaya çalıştık. Umarız, Sayın M. Emin Zararsız, Milli Eğitim Bakanlığı’nda bu yanlışları yapmaya devam etmez. Gerçekten, ismiyle müsemma bir yönetici olmayı başarır.

Maksadımız üzüm yemektir. Milli Eğitim Bakanlığı çalışanlarına ön bilgi vermek, onları tedbirli olmaya davet etmektir. İnşallah, Gümrük Müsteşarlığı ve SGK çalışanlarının yaşadıklarını Milli Eğitim çalışanları da yaşamazlar.

Son söz olarak; SGK çalışanları BU BAYRAM ÇİFTE BAYRAM YAPTILAR. Onlar kurtuldu, darısı Eğitim çalışanlarının başına.


Facebook'ta Paylaşın

Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |