Geri

SGK ÇALIŞANLARI EYLEMLERİNE DEVAM EDİYOR…

01 Haziran 2011, Çarşamba | 15:40

Ankara, Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının turnike sisteminin kaldırılması için her gün kurumları önünde yaptıkları protestolar, 25 günü devirdi. Sendikaların ortak eylem kararı ile günlerle yılmadan usanmadan seslerini duyurmaya çalışan SGK çalışanlarının mücadelesi, Kurum Başkanlığı binasına kadar sıçramıştı. Bilindiği gibi üç büyük konfederasyonun sendikaları ortak mücadele çağrısına uyma sözünü vermelerine rağmen, yandaş bir sendika kamu çalışanlarının hak arama mücadelesinden çekilmişti.

Bugün(1.06.2011) saat 11:00’de Ankara’da ki farklı kurum binalarından Balgat’ta ki kurum başkanlığı önüne gelen SGK çalışanları, büyük bir eylem gerçekleştirdi. Sendikamızın Genel Başkan Yardımcıları Bayram Öztürk, Cafer Seçer, Nejla Öksüz’ün katılarak destek verdiği eylem; Türk Büro-Sen’in Ankara SGK Şubeleri (Anakara 1, Ankara 4, Ankara 6) ile Bes ile ortaklaşa olarak gerçekleştirildi.

Hep birlikte halayların çekildiği, sloganların atıldığı, ıslık ve düdüklerle SGK yönetim Kuruluna çalışanların seslerinin duyurulmaya çalışıldığı eylem esansında, sendika temsilcileri binaya girerek kurum başkan yardımcısı Fatih Acar ile uzun bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme esansında konu ile kendisinin bir yetkisinin bulunmadığını belirten Kurum Başkan Yardımcısı Fatih Acar, konuyu SGK Yönetim kurulu toplantısına ve kurum başkanı M. Emin Zararsız’a ileteceğini ifade etti. Konuyu masada halledeceklerini gerekçe göstererek hak arama mücadelesinden ayrılan malum sendika, Kurum Başkan Yardımcısı ile yapılan müzakerelere de katılmayarak, hem alandan hem de masadan kaçmış oldu. Kamu çalışanlarını yarı yolda bırakan sendikanın Genel Başkanın, SGK Yönetim Kurulu üyeliğini işgal etmesine rağmen, üstelik kamu çalışanlarına temsilen o makamda bulunmasına rağmen, 25 gündür aralıksız eylem yapan memurlara duyarsız kalması kurum çalışanları tarafından tepkiyle karşılandı.

Kurum Başkan Yardımcısı Acar ile görüşmeden çıkan heyetin alanı dolduran çalışanlara açıklaması ve sorunun çözülmediği takdirde eylemlerin şiddetlenerek artacağını beyan etmesiyle olaysız şekilde eylem sonlandırıldı.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 152