Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

GÜMRÜK GÜNÜ İLE İLGİLİ MÜSTEŞARLIK ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPTIK


[ 26 Ocak 2011, Çarşamba – 15:20 ]

26 Ocak Gümrük Günü münasebetiyle, Ankara Ulus’ta ki Gümrük Müsteşarlığı binası önünde, Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş,Genel Başkan Yardımcıları, Ankara 3. No’lu Şube Başkanı Mehmet Soylu ve Şube Yönetim Kurulu üyeleri, Türk Büro-Sen Ankara Şube Başkanları ve çok sayıda Gümrük çalışanının katılımıyla, bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Soğuk hava koşulları ve kar yağışına aldırmadan sloganlar eşliğinde gerçekleşen basın açıklamasında konuşma yapan Genel Başkan Fahrettin Yokuş, “Gümrükler, milletlerin dünyaya açılan penceresidir. Gümrüklerdeki her türlü olumsuzluk, milletimizin imajını olumsuz yönde etkileyeceği aşikârdır. Bu nedenle gümrüklerin mükemmel bir işleyiş tarzını yakalaması şarttır. Türkiye, Ortadoğu ülkeleri ile Avrupa ülkeleri arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Pek çok Ortadoğu ülkesinde yaşanan savaşlar ve yönetim boşlukları nedeniyle, Türkiye üzerinden başta insan, silah, eroin ve her türlü kaçak malzemenin geçirilmesi noktasında yapılan bir baskı oluşmuştur. Kaçakçılık ve terör örgütleri gümrük çalışanlarını sürekli tehdit etmektedir. Doğu ve Güneydoğu illerimizde ki gümrük kapılarında çalışan personel, şehir merkezlerine indiklerinde saldırıya uğramaktadır Avrupa Birliği’ne girme çabasında olan ve kıtaları birbirine bağlayan stratejik bir ülkede yaşıyoruz. Dünyanın kritik geçiş noktalarında ki gümrüklerimizin, öncelikle Türkiye’nin çıkarları daha sonra gümrük personelini çalışma standardının yükseltilmesi adına çağı yakalayan teknolojik donanıma sahip olmalıdır.” dedi.

Gümrük Günü kutlamalarında üst düzey bürokratlarla yapılan kokteyllerle değil çalışanlarla kutlanması gerektiğini vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Sık sık değişen bürokrasi nedeniyle kurumda yönetim zafiyeti yaşanmakta, özellikle pek çok gümrük bina ve kapılarındaki mekanlar çalışma şartları açısından olumsuzluk içermektedir. Gümrük kapılarında 7-8 farklı kurumun personeli görev yapmaktadır. Bu nedenle koordinasyon eksikliği yaşanmaktadır. Gümrük teşkilatının personel sayısı 9220’dir. Bu personel den 7280’i taşra da, 1463’ü merkez de, 470’i tasfiye işleri döner sermaye işletmelerinde, 7’si de yurt dışı kadrolarında görev yapmaktadır. Gümrük çalışanlarının yaptıkları fazla mesai karşılıklarının bir bölümüne maliye el koymaktadır. 2008 yılından bu yana TBMM’de bekleyen Gümrük Yasası’nın hala çıkarılmamış olması gümrüklerden sorumlu bakanın çalışanların sorunlarına kayıtsız kalmasının bir göstergesidir. Gümrüklerde yetkili sendika olarak bugüne kadar yaptığımız görüşmelerde kurum idare kurullarında ne yazık ki istenilen sonuçlar alınamamıştır. Artan dış ticaret hacmi, yoğunlaşan kaçakçılık, yetersiz çalışma şartlarına birde sık sık değişen mevzuat ve eleman eksikliği eklenince gümrük çalışanlarının sorunları dağ gibi büyümüştür. Personel yetersizliğine rotasyonda eklenince, bölünmüş aileler, mutsuz çalışanlar kurumu haline gelen bir gümrük müsteşarlığı ortaya çıkmıştır. Gümrük muhafaza memurlarının silah tazminatları, görev tazminatları verilmeli, x-ray operatörleri ve adli kolluk görevi yapan personelin eğitimlerinin yapılması gerekmektedir. 4 yıllık fakülte mezunu muhafaza memurlarının ve ambar memurlarının durumlarının düzeltilmesi gereklidir. Baş müdürlüklerde ki çalışanların yolluk ve refakat ücretlerinin hakkaniyet ölçüsünde verilmesi ve gümrüklerde 12-12/24-24 çalışma düzeneğine son verilmesi gerekmektedir. 4 yıllık fakülte mezunu tüm çalışanlara uzmanlığa geçiş hakkı verilmesini ve TASİŞ çalışanlarının bölgesel rotasyon kapmasından çıkartılmasını talep ediyoruz.” dedi.

Yapılan eylem, sloganlar ve alkışlar eşliğinde olaysız sona erdi.


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 63
   
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |