Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

BAYRAM TATİLLERİNİ, NUFÜS ÇALIŞANLARINA ZEHİR ETMEYE KİMİN HAKKI VAR?


[ 27 Ağustos 2010, Cuma – 12:36 ]

Nüfus ve Vatandaşlık çalışanlarının, Anayasanın Bazı maddelerinde değişikliği öngören referandum öncesinde mesai saatleri dışında, hafta sonları ve bayram tatillerinde çalıştırılmalarını protesto etmek amacıyla; Türk Büro-Sen, 27.08.2010 günü Ankara Güvenpark’ta protesto ve basın açıklamasında bulundu.

Konfederasyonumuza bağlı sendika genel başkanları ve genel merkez yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı basın açıklamasın da, Türk Büro-Sen Yönetim Kurulu üyeleri ve şube yöneticilerimizde hazır bulundu.

Basın yoğun ilgisi gösterdiği Güvenpark’ta ki açıklamayı gerçekleştiren Türk Büro-Sen Genel Sekreteri Bayram Öztürk; “Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Kimlik Numarasıyla iş ve işlemlerin yapılmaya başlanmasının üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen, geçen bu süre zarfında çok az sayıda da olsa nüfus cüzdanını değiştirmeyen vatandaşlarımızın olması, bu kargaşanın yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu güne kadar Nüfus müdürlüklerine başvuran hiçbir vatandaşımızın işi ötelenmemiştir. Son derece modern bir yapıda hizmet sunan nüfus müdürlüklerinde bir nüfus cüzdanı en fazla iki, bilemedin üç dakikada verilmektedir” dedi. Genel Sekreter Öztürk, Nüfus çalışanlarını mağduriyetini, “Nüfus çalışanlarının Cumartesi, Pazar hafta sonu tatillerini ve yaklaşan 30 Ağustos Zafer Bayramı ile üç günlük Ramazan Bayramlarını zehir etmenin kime ne faydası var? İçişleri Bakanlığı ve Yüksek Seçim Kurulu memura işkence çektireceğine, ilgili yasalar gereği vatandaşlarımızı bilgilendirerek T.C Kimlik numaralı nüfus cüzdanlarını almaları noktasında gerekli propaganda ve uyarıları yapmaları daha uygun değil mi? T.C kimlik numaralı nüfus cüzdanı sadece seçimlerde mi gerekli? Vatandaşımıza normal mesai saatleri içerisinde nüfus müdürlüklerinde hiçbir problem yaşanmaksızın bu hizmetler sunulurken, gece yirmi üçlere kadar aç ve susuz parklarda bir memur bekletilir mi? Bu memur aç mı, susuz mu, insani ihtiyaçlarını nasıl karşılıyor diye soran eden var mı? Ekmek arası peynir getiren siyasi parti teşkilatlarına bir memur alet edilir mi? “ifadeleri dile getirdi.

Türk Büro-Sen’in nüfus çalışanları için konuyla ilgili mücadelesini sıralayan Genel Sekreter Bayram Öztürk, “olumsuzlukları bertaraf etme ve üyelerimizin hak ve menfaatlerini koruma adına İçişleri Bakanından, İçişleri Müsteşarından ve Ankara Valisinden randevu talep ettik. Ankara valiliği adres olarak vali yardımcısını gösterdi. Gittik görüştük. Ancak Sayın bakan ve Sayın Müsteşar bu saate kadar randevu talebimize cevap vermemişlerdir. Bizlerde sendika olarak 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller hakkındaki kanunu hatırlatarak İçişleri Bakanlığına ve 81 İl Valiliğine resmi yazıyla, bayram tatillerinde memuru çalıştırmamaları yönünde talebimizi ilettik. Ayrıca da basın açıklamamızın ardından söz konusu genelgenin öncelikle yürütmeyi durdurma ve ardından da iptali istemiyle Bölge İdare Mahkemesine de başvurumuzu yapacağız.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Nüfus çalışanlarının attıkları sloganlarla destek verdikleri, Türk Büro-Sen’in basın açıklamasında ayrıca, “Başta İçişleri Bakanı olmak üzere son defa yetkilileri buradan uyarıyoruz! Nüfus çalışanları sizin köleniz değildir. Söz konusu genelgeyi işlemden kaldırın. Bu gereksiz ve haksız uygulamayı durdurun. Aksi takdirde Türkiye Cumhuriyeti yasalarından ve imza altına almış olduğumuz uluslar arası sözleşmelerden kaynaklanan haklarımızı kullanacağız. Milli ve Dini Bayram tatillerinde işe gelmeyerek hizmet üretmeyeceğiz. Yaşanacak olumsuzlukların müsebbibi çalışanlar olmayacaktır.” İfadeleri kullanıldı.


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 11
       
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |