Geri

SGK’DA Kİ BANKA PROMOSYONLARINA SENDİKAMIZDAN SERT PROTESTO

24 Mart 2010, Çarşamba | 14:46

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarına ödenecek promosyon bedellerinin kararlaştırılması için bir komisyon kurulmuş, komisyona Kurum adına Strateji Daire Başkanı, Ahmet AÇIKGÖZ Başkanlığında, İnsan Kaynakları Daire Başkanı Salim KAHRAMANOĞLU ve yetkili sendika Türk Büro-Sen’i temsilen Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Hüseyin ASLAN katılmıştı.

Yapılan ihalenin SGK çalışanlarının beklentilerini karşılamayacak bir oranla sonuçlanması ve Komisyonun, komisyon olma niteliğini kaybetmiş olması nedeniyle sendika olarak komisyonu terk ederek, protesto eyleminde bulunduk.

SGK Balgat Binası önünde gerçekleştirdiğimiz eylemde, öncelikle kurum binası içinde promosyon adaletsizliğine sesini yükselten sendikamız Türk Büro-Sen üyeleri, daha sonra Kurum önünde bir basın açıklamasında bulundu.

Açıklamayı gerçekleştiren ve aynı zamanda yetkili sendika olmamız dolayısıyla komisyonda bulunan Genel Teşkilatlandırma Sekreterimiz Hüseyin Aslan, konuşmasında; “Yetkili sendika olmamızın gereği olarak, Başbakanlığın 2007/21 nolu genelgesi çerçevesinde Banka Promosyon ihalesinin yapılacağı komisyona sendikamızı temsilen üye olarak katıldım. 26.02.2010 tarihinde yapılan ihaleye bildiğiniz üzere, bizzat benim ve sendikamın talebi doğrultusunda SGK’ da örgütlü sendikaları temsilen ikişer kişi de gözlemci olarak iştirak etmişlerdi. Yapılan ihalede bankaların promosyon geliri olarak vermiş oldukları teklifler, tüm zorlamalarımıza rağmen maalesef şahsımı, sendikamı ve tüm SGK çalışanlarının beklentilerini karşılamamıştır. Yapılan ihalenin iptal edilmesi, yeniden ihale yapılması, yeni yapılacak ihalede promosyon miktarının artırılması için yaptığımız girişimler bankalarda karşılık bulmamıştır. Öte yandan en yüksek teklifi veren Bankanın yeniden ihale yapılması halinde ihaleye katılmayacağı mesajını vermiştir. İhaleyi en fazla teklifle alan banka ile yapılan görüşmelerde, promosyon miktarının peşin veya en fazla iki eşit taksit halinde ödenmesi talebimiz 2010 mayıs ve 2011 mayıs aylarında ödenmek üzere Bankaca kabul edilmiştir. Bu gelişmelerden sonra en önemli sorun promosyon gelirinin tamamının çalışanlara dağıtılması olmuştur. Komisyonun her toplantısında bu konuyu dile getirmeme ve bu konuda bir karar alalım ısrarıma rağmen Komisyon Üyeleri maalesef kendi iradeleri ile bir karar verme noktasına gelememişlerdir.En son benim dışımdaki komisyon üyeleri, Kurum Başkanı M,Emin ZARASIZ ve Başkan yardımcısı ile yaptıkları özel toplantıda promosyon gelirinin %30’luk kısmının kuruma bırakılması kararını aldıkları anlaşılmıştır. Ve bu durum komisyon üyeleri tarafından neden siz Komisyon Üyesi olarak promosyonun tamamının çalışanlara dağıtılmasını istiyorsunuz” diye bizzat şahsıma beyanda bulunmuşlardır.SGK çalışanlarının en yüksek miktarda promosyon geliri almaları için bugüne kadar Komisyonda mücadelemizi verdik.Beklentilerimizi karşılamayan, iki taksitle verilecek cüzi miktarda ki promosyonun %30’una da Kurumun el koymaya çalışmasına, tepkisiz kalmamız beklenemezdi”. dedi.

Konuşmasına sloganlar eşliğinde devam eden Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Hüseyin Aslan, sözlerini; “Komisyon toplantısında ısrarla elde edilen promosyon gelirinin tamamının kurum çalışanlarına dağıtılması talebimiz, Kurum adına, komisyonda görev alan komisyon Başkanı Strateji Daire Başkanı Ahmet AÇIKGÖZ ve İnsan kaynakları Daire Başkanı Salim KAHRAMANOĞLU’ tarafından kabul edilmemiştir.

Sonuç olarak Komisyon, komisyon olma niteliğini kaybetmiş olması nedeniyle sendika olarak komisyonu terk ettik ve toplantı tutanağına şerh koyarak ayrılmış bulunmaktayız. Kurum Başkanı M.Emin ZARASIZ artık zararlı olmaya başlamıştır. Promosyon ihalesi ile ilgili kurum adına komisyonda bulunanlara müdahale ederek promosyonunu %30 luk kısmına göz dikmiştir. Kurum çalışanlarının Fazla mesaisine göz dikmiştir.Kendisinden önceki Adaletsiz uygulamaların devam etmesine göz yummaktadır. Yetkili sendika olarak son bir kez daha uyarıyoruz. Eğer çalışanlara ve emeğe karşı olumsuz yaklaşımlarınız bundan sonrada devam ederse, örgütlü gücümüzü kullanarak bu günden itibaren meşru, her türlü eyleme geçeceğimizi belirtmek isteriz. Bundan böyle kurumda bozulacak çalışma barışının sorumlusu kurum Başkanı ve ekibi olacaktır.” diyerek sürdürdü. Yapılan basın açıklamasının ardından, Türk Büro-Sen’li SGK çalışanları kendilerine ödenmesi kararlaştırılan cüzi miktarda ki Banka Promosyonlarını, bozuk para ve yumurtalarla protesto etti.

SGK BANKA PROMOSYONLARI İLE İLGİLİ TUTANAĞI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 2