Geri

DÜNYA METEOROLOJİ GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN

21 Mart 2008, Cuma | 15:55

Birleşmiş Milletler Örgütü’nün teknik ve bilimsel konularda uzmanlık kuruluşu olan Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO) ile ülkemizin de üyesi bulunduğu 188 ülkede, her yıl 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü olarak kutlanmaktadır.

Dünya Meteoroloji Teşkilatı ile Ulusal Meteoroloji ve Hidroloji Servisleri her yıl kamuoyunun gündemini oluşturan güncel bir konuyu, o seneye özel konu olarak belirler. Üye ülkeler ise basın ve medyanın da katkılarıyla gündem ve konu üzerine yoğunlaşarak Dünya Meteoroloji Günü olarak kutlarlar.

Dünya Meteoroloji Örgütü 2008 yılının konusunu “Daha iyi bir gelecek için Gezegenimizi Gözlemlemek” olarak belirlemişlerdir.

Her geçen gün gelişen hassas meteorolojik gözlem sistemleri, teknolojik gelişmelere paralel olarak önemli hava olaylarını gözlemlememizde ve tutarlı tahminlerde bulunmamızda yardımcı olmaktadır. Hava, iklim ve su gibi doğal afet risklerinin azaltılmasında büyük faydalar sağlamaktadır. Elbette Doğal afetleri önlemek mümkün değildir. Ancak yerinde ve erken uyarılarla bu afetlerin etkileri daha aza indirilmektedir.

Son zamanlarda yazılı ve görsel basında da yer alan doğal afet haberlerini hep birlikte ilgi ve üzüntüyle izlemekteyiz. Diğer yandan ülkemizde görülen doğal afetlerin önlenmesi ve zararlarının azaltılmasına yönelik tedbirlerin alınması konusunda Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nün takdire değer çalışmalarını da izlemekte ve bu alandaki teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek yapmış olduğu teknolojik yatırımlar ve düzenli çalışmaları sayesinde genel tahmin doğruluk oranı %85’lere, uyarıların doğruluk oranı ise %90’ların üzerine çıkmış ve ne denli başarılı olduğunu da Dünya Ülkelerine göstermiştir.

Teknolojik yatırımların yanı sıra bu başarılara ulaşılmasında çok değerli Meteoroloji çalışanlarımızın da büyük etkisi bulunmaktadır.

Bu kadar önemli hizmetler sunan Meteoroloji çalışanlarının, aynı önemi ve değeri ülkeyi yönetenlerden beklemeleri en tabii haklarıdır.

Bu vesile ile 23 Mart Dünya Meteoroloji Gününüzü kutlar, başarılı çalışmalarınızın devamını dileriz.

Fahrettin YOKUŞ
Genel Başkan