Geri

BASIN AÇIKLAMASI (BURSA-MALİYE)

22 Mart 2007, Perşembe | 14:54

Türk Büro-Sen Bursa Şube Başkanı Cemal YALÇINER 20.03.2007 Salı günü kitlesel basın açıklaması yapmıştır.Basın açıklaması aşağıdadır.

Her ne kadar mesleğiniz, göreviniz, işiniz bu olsa da, Mazlum ve Mağdur olan her vatandaşın, yada yasalarla sesi kısılmış, hakları elinden alınmış kamu çalışanının gürleyen sesi olan, bizleri hiç bir zaman, her yerde yalnız bırakmayan siz Değerli Basın Mensupları,

Maliye Bakanlığının ve Gelir idaresinin yükünü çeken, Yardımcı Hizmetler ve Genel İdari Hizmetler sınıfı kadrosunda bulunan, ikinci sınıf memur muamelesi gören, çalıştığı kurum içinde bile sınıf ayrımcılığı ve ücret farklılığı dayanılmaz boyutlara ulaşmış, Bakanının bile sahip çıkmadığı, görevi başında mükellefler tarafından saldırıya uğrayan, yoğun iş yükü ve fazla mesai altında ezilen, sık sık değiştirilen vergi mevzuatı, uygulanan popülist, siyasi ve ekonomik politikalarla ve çalışan sayısının yetersizliği yüzünden sağlıklı hizmet veremeyen ve sonunda sağlığı bozulan Çok Kıymetli Mesai Arkadaşlarım.

Ülkenin dört bir yerinden, maliyecinin, memurun ve vatandaşın çınlayan feryadını duymayan, kendi şirket ve çocuklarından başka kimseleri düşünmeyen, vergi adaletsizliğini daha da derinleştiren, hatta kişiye özel vergi indirimleri, düzenlemeleri yapan ve kendi Bakanlığı içinde kendi personelinin çalışma barışını bozan Maliye Bakanı (m).

Evet; Bu maliye çalışanı, bu memur, bu millet artık size (sayın) diyemiyor, Maliye Bakanı(m) diyemiyor.

Çünkü, maliye ve maliye çalışanını böldünüz, sahip çıkmadınız, perişan ettiniz. Memuru eşine - çocuğuna, dostuna - düşmanına mahcup ve rezil ettiniz. Yüce Türk Milletine, Adil ve adaletli vergi sistemi getireceğiz dediniz, ancak; az kazanan ücretliden çok vergi, çok kazanan tüccardan az vergi, yabancı ülke vatandaşlarından da sıfır vergi aldınız.

İşte bu nedenle, isminizin başındaki sayın kelimesi kalkmış, Unvanınızın sonundaki (m) harfi atılmıştır.

Değerli Basın mensubu Arkadaşlarım, Sevgili meslektaşlarım.

59. Hükümetin maliye bakanına sesleniyorum.

Buradan söylenecek o kadar çok söz var ki, siz bilir misiniz bilmem ama, maliye çalışanı iyi bilir. Bir Maliye disiplini, bir maliye ahlakı vardı. Onun için her şeyi buradan söylemek istemiyoruz. Ama, Maliye, Diğer kurum ve kuruluşlara bile örnek olurdu. Saygıda kusur etmez, Kolay kolay sokaklara inmezdi. Kendisinden üstününe üstat, yanında çalışanına şefkatle bakardı.

Şimdi sayenizde öyle bir hale gelindi ki, Koca Osmanlıdan kalan Defterdarlık neredeyse tarih oldu. Memur müdüründen fazla maaş almaya başladı. Ücretli tüccardan fazla vergi öder hale geldi. Piyasa denetimsiz, vergi toplanamaz hale getirildi. Ülke ihtiyaçları, vergilerle değil, dış ülkelerden alınan borç paralarla karşılanır hale geldi. Kısaca Düyun-u Umumiye tekrar geri geldi. Maliyeci işini gücünü bıraktı sokaklara inmek mecburiyetinde kaldı.

İşte bunun için tekrar ediyoruz. İsminizin başındaki sayın kelimesi kalkmış, Unvanınızın sonundaki (m) harfi atılmıştır.

Ama şunu bilesiniz ki, çalışanınız size kırgındır, küskündür. Bunu tekrar kazanmakta zor değildir. Bu artık size kalmıştır. 59. hükümeti kurduğunuzda yapmış olduğunuz vergi barışının bir örneğini de, kurum içinde bozulan çalışma barışını sağlayarak yapabilirsiniz.

Cemal YALÇINER
Türk Büro-Sen Bursa Şube Başkanı
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1