Geri

BASIN AÇIKLAMASI (İZMİR)

21 Mart 2007, Çarşamba | 11:38

Değerli Basın Mensupları , Şube Başkanlarım , Kıymetli Kamu Çalışanları

Öncelikle 18 Mart 1915’te Çanakkale Zaferini kazanarak , Vatan ve Bayrağı için Şehit olan Kahraman Mehmetçikleri minnet ve şükranla anıyor,Ruhları Şad olsun.

Ayrıca yarın kutlanacak Nevruz (bahar bayramı) bayramının Türk milletinin birliğine , dirliğine ve devletine sahip çıkmasına vesile olmasını temenni eder , hepinizi saygı ile selamlarım.

Değerli Katılımcılar bilindiği üzere ,

Bir zamanların bütün kamu kurum ve kuruluşların gıpta ile baktığı ve kendisine örnek almaya çalıştığı Maliye Bakanlığı , 2005 yılında yeniden yapılandırma furyasından sonra Maliye nereye gidiyor? Maliyede neler oluyor ? Sorularının karşılığını bulamaz olduk.

Yaz – kış , gece – gündüz demeden hizmetin en iyisini fedakarca vermeye çalışan maliye çalışanları özellikle son iki yıldır huzursuz , geleceklerinden endişelidirler.

Çünkü ; Maliye Bakanlığının yeniden yapılandırılması sonucu Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi başkanlığı diye ikiye bölünmüştür.

Nasıl memnun olsunlar ki , Maliye Bakanlığı ve gelir idaresi başkanlığının yayınlamış oldukları , personel görevde yükselme , unvan değişikliği ve atama yönetmelikleriyle önceden var olan haklar dahi çalışanların elinden alınmıştır.Görevde yükselmede aranan şartlar personelin aleyhine düzenlenmiştir.

Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlıklarında oluşturulan uzmanlık kadrolarıyla aynı hizmeti veren memurlar arasında ücret uçurumu yaratılmıştır.Bu elbette uzman olan arkadaşlarımızın suçu değildir.Onlar kanun ve yönetmeliklerin aradığı şartları yerine getirerek başarılı olmuşlardır.

Ancak Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı İmtihana girme şartlarından bütün çalışanlara fırsat eşitliği tanımamıştır.Buda gerek Maliye Bakanlığında gerekse Gelir İdaresi Başkanlığında kısıtlı sayıda personelin uzman olabilmesine imkan sağlamıştır.

Oysa yıllarını teşkilata vermiş , bilgi birikimi ve tecrübesi olan , maliyecilik kültürü ve disipliniyle yetişmiş olan çalışanların tamamının uzmanlık hakkıdır.Bu maalesef göz ardı edilmiştir.AB ve İMF nin isteklerini yerine getirmekte maharetli olan AKP hükümeti Maliye bakanlığı yeniden yapılanırken , sosyal tarafların taleplerini değil AB ve İMF nin taleplerini yerine getirerek , tercihini çalışanlardan yana değil AB ve İMF den yana kullanmıştır.AKP hükümeti bu davranışıyla adeta bindiği dalı kesmiştir.Seçimlerde elbette memurun da söyleyeceği sözü olacaktır.

Değerli Basın Mensupları , Saygı değer Maliye çalışanları,

Buradan hükümete ve Maliye Bakanına bir kez daha sesleniyoruz ,

- Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığının hazırlamış olduğu yönetmeliklerdeki personelin aleyhine olan düzenlemeler kaldırılmalıdır.

- Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanlarının tamamına uzman olma imkanı tanınmalıdır.

- Çalışanlar arasındaki ücret adaletsizliği giderilmelidir.

- 2004 yılından bu yana artırılmayan ek ücretler hiçbir ayrım yapılmadan bütün çalışanları kapsayacak şekilde günün şartlarına göre artırılmalıdır.

- Yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personel için Görevde Yükselme imtihanı bir an önce açılmalıdır.

- Özürlü personelin problemleri biran önce giderilmelidir.

- Ek Ücretlerdeki Merkez – Taşra ve Genel İdari Hizmetler sınıfı ile Yardımcı Hizmetler sınıfı ayrımı kaldırılmalıdır.

- 657 sayılı D.MK. 146. maddesi değiştirilerek limit fazlası avukatlık ücretlerinden avukatlarla birlikte avukatlık hizmetlerinin dışında bulunan G.İ.H ve Y.H.S personeli de faydalandırılmalıdır.

- Fiilen bilgisayar kullanan personele V.H.K.İ kadrosu verilmelidir.

- Gelir ve Gider ayrımı yapılmaksızın bütün personele her ay 100 saat fazla mesai ücreti ödenmesi için yeniden düzenlemeler yapılmalıdır.

- Banka promosyonlarının çalışanlara dağıtılması doğrultusunda bir genelge yayınlanmalıdır.

- Lise mezunlarının ÖSS ye girmeden AÖF ye kayıt yaptırabilme imkanı tanıyan protokol bu öğrenim yılından önce mutlaka imzalanmalıdır.

Çalışma barışının tesisi , moral ve motivasyonun sağlanması için , bu taleplerimizin yerine getirilmemesi halinde her türlü demokratik haklarımızı kullanacağımızın bilinmesini kamuoyuna saygıyla duyurur katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim.

Nebi YAY
Türk Büro Sen İzmir Şube Başkanı
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1