Geri

YALANCI TARTIŞMASI !

14 Mart 2008, Cuma | 14:46

Türkiye-Kamu- Sen Genel Sekreteri Fahrettin Yokuş, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun Tasarı hakkında sendikaların halka yalan söylediği yönünde Başbakan’ın açıklamasına tepki gösterdi. Yokuş, “Asıl yalancı sizsiniz Sayın Başbakan” dedi.

70 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını yakından ilgilendiren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanun Tasarısı Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Sendikaların ve sivil toplum kuruluşlarının tepki gösterdiği kanun tasarısı önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Kanun Tasarısına karşı Türkiye genelinde 17 sendika ve sivil toplum kuruluşu eyleme gidiyor. Bugün saat 10. 00 ile 12.00 saatleri arasında tüm Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşlarda iş bırakma eylemi yapılacak.

Eylemle ilgili olarak Türkiye Kamu-Sen İl Temsilciliği tarafından Konya Şeker Fabrikası Tesislerinde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri Fahrettin Yokuş, Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Sadi Eriş ve sendika şube başkanları katıldı. Toplantıda konuşan Fahrettin Yokuş, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanun Tasarısı’nın daha önce Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini kaydederek, “Hükümet, küçük değişiklikler yaparak yine Meclis gündemine taşıyor.

Bu elbise bize dar gelir” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Bu yasa çıkmazsa Türkiye 20-30 yıl sonra iflas eder” dediğini aktaran Fahrettin Yokuş, “3 Ocak’ta Ankara’da yapılan Ekonomi Sosyal Konsey Toplantısında Sayın Başbakan, ‘Bütün görüşleri aldık. Elimizi taşın altına koyacağız’ demişti. Hükümet değil, 70 milyon insan elini taşın altına sokuyor. Bu yasa ile sosyal güvenlik kuruluşlarının açıkları kapatılacaktır. Ancak, herkes bedel ödeyecektir. Türkiye’de bulunan 7.5 milyon emekli, 15 milyon sigortalının sırtından bu açıklar kapatılacaktır” dedi.

Başbakan Erdoğan’ın, grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Sendikalar topluma yalan söylüyor” sözlerine sert tepki gösteren Fahrettin Yokuş, “Sayın Başbakan, biz yalancı değiliz. Sizi yanıltanlar var. Kılavuzu karga olanın… daha fazlasını söylemeyeyim. Asıl yalancı sizsiniz. Bize bunu söylemeye mecbur eden kendileridir” diye konuştu.

SAAT 10.00-12.00 ARASI EYLEM VAR

Cuma günü (bugün) üretimden aldıkları gücü kullanarak Türkiye’nin her yerinde iş bırakma eylemi yapacaklarını kaydeden Fahrettin Yokuş, bu eyleme 17 sivil toplum kuruluşunun destek verdiğini belirtti. Vatandaşlara, “Cuma günü öyle vaktine kadar devlet dairelerine gelmeyin” diyen Fahrettin Yokuş, “Emek Platformu olarak Cuma günü (bugün) saat 10.00 ile 12.00 arasında haklarımız geri götürülmesin diye devlet dairelerinde eylem yapacağız. Öğleden sonra vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam edeceğiz. Vatandaşlarımızdan bu konuda bize destek vermelerini istiyoruz” ifadesini kullandı.

Kaynak: Hakimiyet.com
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1