Atatürk

TRAKYA BÖLGE İSTİŞARE TOPLANTIMIZI GERÇEKLEŞTİRDİK

Tekirdağ’da düzenlenen Bölge İstişare Toplantımızda, “2024 Yılı Ocak ayında kamu görevlilerimize “YÜZDE 10 REFAH PAYI verilmelidir” çağrımızı bir kez daha yineledik.

Konfederasyonumuzun, “Türk Yüzyılı’na Biz de Varız” temalı Tekirdağ, Edirne, Kırklareli illerini kapsayan Trakya Bölge İstişare Toplantımız coşku ve heyecanla gerçekleştirildi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanımız Önder Kahveci, Genel Başkanımız Türkeş Güney, sendikalarımızın Genel Başkanları, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Şube başkanlarımız, İl temsilcilerimiz, teşkilat yöneticilerimiz, üyelerimiz ve çok sayıda davetlinin katıldığı Tekirdağ Bölge İstişare Toplantısında  ülke, dünya, çalışma hayatı ve sendikal faaliyetlere ilişkin değerlendirmeler de bulunuldu.

FATİH SOYTÜRK: HAK MÜCADELESİNİN ADRESİ TÜRKİYE KAMU-SEN’DİR

Toplantının açılışında konuşan Tekirdağ İl Temsilcimiz Fatih Soytürk, Türkiye Kamu-Sen Başkanlar Kurulu başta olmak üzere, Genel Başkan Yardımcılarımız ve teşkilat yöneticilerimizi Tekirdağ’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirti. Soytürk, “Kamu görevlilerinin hak mücadelesinin tek adresi Türkiye Kamu-Sen bayrağını Trakya’mızda şeref ve onurla dalgalandırıyoruz”dedi. 

YÜCEL KAZANCIOĞLU: HEDEFİMİZ BELLİ, HEDEFİMİZ YETKİ

Teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcımız ve Türk Haber-Sen Genel Başkanı Yücel Kazancıoğlu’da yaptığı konuşmada, “Türk Yüzyılı’na Biz de Varız” toplantılarımızın ikincisini Tekirdağ’da yapmanın mutluluğu içindeyiz. Konfederasyon olarak ülkemizin her köşesinde Türk memurunun hakları için mücadele ediyoruz. 

Hedefimiz bellidir, hedefimiz yetkidir ve Allah’ın izniyle bunu da başaracağız. Gece gündüz, yağmur çamur, yaz kış demeden Türk memurunun hak mücadelesinde en ön safta yer almaya devam ediyoruz. Kamu görevlileri artık kendini masada bırakacak değil haklarını söküp alacak konfederasyon olan Türkiye Kamu-Sen’e omuz vermelidir. Bir daha ki toplu sözleşmede masaya Türkiye Kamu-Sen mührünü hep birlikte vuracağız” dedi.

TÜRKEŞ GÜNEY: MEMURUN HAKKI MASADA NASIL ARANIR, BİZ GÖSTERECEĞİZ

Trakya Bölge İstişare Toplantımız çerçevesinde, Türkiye Kamu-Sen Toplu Sözleşmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Türkeş Güney, Ağustos ayında gerçekleştirilen 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, Hakem Heyeti süreci ve detaylarını kapsamlı bir sunum ve değerlendirme ile katılımcılarla paylaştı. Güney, “1 Ağustos 2023 tarihinde başlayan 7. Dönem toplu sözleşme süreci, 22 Ağustos 2023 günü hizmet kollarında uzlaşma, genel talepler yönünden ise uzlaşmazlıkla sonuçlandı. Uzlaşmazlıkla sonuçlanan genel talepler, hakem heyetine taşındı. Hakem heyeti 26 Ağustos tarihinde başladığı süreci, kanuni süre olan 31 Ağustos’ta tamamlandı.

Türk Yüzyılı hedefi, Covid-19 ve dünyada yaşanan ekonomik gelişmelerin ülkemize ve çalışanlara yansımaları, alım gücündeki düşüşler, işçi ve memur maaşlarında yaşanan  gelişmeler gibi başlıklar bu toplu sözleşmeyi bizler için çok önemli kıldı.

Derdimiz, masada memurlarımızın sorunları müzakere edilsin, sorunlara çözüm bulunsun; eğer masada bir başarı olursa, o da yetkili sendikanın olsun, onları alkışlayalım, yeter ki masada müzakere edilebildiğini ve hakların alınabildiğini herkese gösterebilelim.

Ancak 1 Ağustos’un ardından aradan 14 gün geçti. Ne kamu işvereninden, ne de yetkili sendikadan masaya yeni bir davet gelmedi. 14 Ağustos günü Hükümetin yapacağı ilk zam açıklaması için yapılan davete icap eden Genel Başkanımız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının açıkladığı zam oranlarının, hedeflenen enflasyon oranının altında kaldığını, kabul edilemez olduğunu, ifade ettikten sonra diğer hususların müzakere edilip, edilmediğini bu konularda diğer konfederasyonlara ve kamuoyuna açıklama yapılmadığını belirtmiş, ancak ne yetkili sendikadan ne de kamu işvereninden bir cevap alamamıştır. Tekrar bir çağrıda bulunmuş, kalan 8 günün iyi kullanılması adına Türkiye Kamu-Sen olarak, masaya katkı vermeye hazır olduğumuzu ifade etmiştir.

22 gün toplu sözleşme masasında müzakere etmek akıllarına gelmeyen yetkili sendika, son gün apar topar gece yarısına kadar müzakere etme ihtiyacı duymuş olmalı ki, son gün gece yarısından sonra 6. dönemde alınan kararlar kopyala yapıştır yapıldı. 

Hizmet kollarında anlaşma sağlandı, algısına sığınmış genel konulardaki 55 maddeyi hakem heyetine, 40 maddeyi toplu sözleşmenin konusu değil diyerek taca atıldı.

Hakem heyetine sevk ettikleri 55 maddeyi, hakem heyetinde dahi savunamamış, bu maddeleri hakkıyla  savunan Türkiye Kamu-Sen’in arkasına saklanmışlardır.

Hakem heyetinde Türkiye Kamu-Senin verdiği mücadelenin, onda biri toplu sözleşme masasında verilseydi, sonuç çok farklı olurdu.

Masaya oturduğu 7 toplu sözleşmenin, üçünü yapısını bildiği halde, yapısı itibari ile kamu işverenin teklifinin üzerinde bir teklif onaylamayacak olan hakem kuruluna bırakan, sevk eden yetkili sendikanın memuru temsil edecek bilgisi, gücü, azmi ve niyeti yoktur, kalmamıştır.

Memurlarımız Türkiye Kamu-Sen’i, yetkili konfederasyon yaptığında, memurun hakkı hukuku masada nasıl aranır, dostta görecektir, düşman da…” dedi.

ÖNDER KAHVECİ: GAZZE’DE ATEŞKES BİR AN ÖNCE SAĞLANMALIDIR

Bölge İstişare Toplantımızda kürsüye çıkan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler, çalışma hayatı ve toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Kahveci, “Yaklaşık iki haftadır İsrail ve Filistin arasında yaşanan çatışmalar gerek ülkemiz gerekse tüm dünya ülkeleri tarafından yakından takip edilmektedir. 

Tüm Dünyanın siyasi, ekonomik ve askeri anlamda son derece tehlikeli bir süreçten geçtiği, savaş çanlarının çaldığı şu günlerde, Ortadoğu’da yaşanan gerilim zamanlaması ve kapsamı bakımından son derece manidardır.

İsrail, çocuk, kadın, genç, yaşlı demeden hastane, cami ve yerleşim yerlerini bombalamakta, adeta devlet terörü uygulamaktadır. Bu kabul edilemez bir durumdur. 

Ne yazık ki, uzun yıllardan beri Filistin’de bir dram yaşanmakta, ancak tüm dünya devletleri bu duruma seyirci kalmaktadır. Hangi taraftan gelirse gelsin masum sivillere yönelik hiçbir saldırının haklı bir gerekçesi olamaz. 

Ancak İsrail’in Gazze’de yaşattığı vahşet, “İnsanım” diyen hiç kimsenin kabullenemeyeceği türdendir. Unutulmamalıdır ki, Kudüs, Kabe’den önceki Kıblegâhımız olması dolayısı ile de mukaddes emanetimizdir.

Filistin sorununun kalıcı bir biçimde çözülmesi; öncelikle bölgede ateşkesin ve sükunetin sağlanması, ardından da 1967 öncesi sınırlar çerçevesinde Filistin’in meşru bir devlet olarak tanınmasından geçmektedir.

Özellikle ABD’nin ve AB ülkelerinin İsrail’i destekleyen tutumları, bölgedeki gerilimi daha da tırmandırma yolunda İsrail’e cesaret verirken sorunu da çözümsüzlüğe doğru sürüklemektedir. ABD Başkanı Biden’ın İsrail ziyaretindeki mesajları bu desteği bir kez daha ortaya koymuştur. 

Masumların tüm dünyanın gözleri önünde katledildiği bir ortamda bütün ülkelerin üzerine düşen insani sorumluluk çerçevesinde, itidalli bir biçimde hareket etmesi ve taraflar arasında ateşkes sağlanması konusunda gerekli girişimlerde bulunması tüm ülkelerin en temel vazifesidir. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı gibi örgütlerin Gazze’de yaşanan acıya “Dur” demek ve ateşkes sağlamak için daha etkin bir biçimde devreye girmesi zorunludur. 

Türkiye Kamu-Sen olarak, tüm dünyayı katliamların durdurulması için çabalarını artırmaya,  sivillere yönelik olarak gerçekleştirilen insanlık dışı saldırılara son vermeye, özellikle Batı ülkelerini İsrail’in ölçüsüz ve kural tanımaz tavırlarını desteklemekten vazgeçmeye, tarafları itidale, sükunete ve diyaloğa davet ediyoruz” dedi. 

ÖNDER KAHVECİ: GERÇEKLERLE ÖRTÜŞEN BİR ZAM ORANI OLMALI

Yaşanan ekonomik gelişmeler ve kamu görevlilerin beklentilerini de gündemine taşıyan Genel Başkanımız Önder Kahveci, Hükümetin teklifi ve devamında hakem heyetinden çıkan zam oranlarının memurun ekonomik çöküşünü daha da hızlandıracağının altını çizdi. Kahveci, “Bir kez daha ifade ediyorum, enflasyon kadar artış sıfır zam demektir. Memurlarımıza refah payı uygulaması hızlı bir şekilde hayata geçirilmelidir” dedi. 

Genel Başkan Kahveci;

“Ağustos ayında yapılan 7. Dönem Toplu sözleşmeyi sizlerde yakından takip  ettiniz. Türkiye Kamu-Sen olarak masada Türk memurunun kazanım elde edebilmesi adına elimizden gelen çabayı gösterdik. Ne yazık ki, yetkili konfederasyon iş bilmezliği ile çözüm bekleyen birçok başlığın sonuca bağlanmadığı bir Toplu sözleşme sürecine imza atıldı.

Bu süreçte, sorunların görüşülmediği toplu sözleşmenin 3. oturumuna katılmayarak tepkimizi ortaya koyduk ve yaptığımız basın açıklaması ile bu tepkimizin sebeplerini de kamuoyu ile paylaştık. 

Aileleriyle birlikte 25 milyona ulaşan bir kitlenin önümüzdeki iki yıllık ekonomik geleceğinin belirleneceği bu pazarlıkların ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu gayet iyi bilerek, bu toplu sözleşmede, kamu görevlileri ve emeklerimizin mali ve özlük haklarının piyasa gerçekleri ile örtüşecek biçimde ilerletilmesi gerektiğini ısrarla vurguladık. Ancak kamu işveren heyeti ve yetkili konfederasyon ile sendikalar sorunları masaya getirip tartışmaktan ziyade çözüm bekleyen konuların üzerini örtmeyi tercih ettiler.

Bu çerçevede, Hükümet, 2024 yılı için %15+10 2025 yılı için ise %6+5’lik bir oran ile masaya teklifini sundu ve devamında hakem heyetine giden görüşmelerde aynı şekilde bu rakam kabul edildi. 

Enflasyon tahminin bile altında yapılması planlanan bu artışların kamu çalışanlarının ekonomik sorunlarını çözmekten öteye daha da derinleştireceği açıktır” dedi. 

ÖNDER KAHVECİ: ENFLASYON KADAR ARTIŞ “SIFIR” ZAM DEMEKTİR, REFAH PAYI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

Genel Başkanımız Önder Kahveci, Enflasyon kadar bir artışın sıfır zam anlamına geldiğini ifade ederek, “Enflasyonun üzerinde bir maaş zammı ve refah payı uygulaması hayata geçirilmelidir” dedi. Kahveci, “Dönem sonlarında verilecek olan enflasyon farkı sıfır zam demektir. Bu da memurların maaşlarını artırmak değil enflasyona endekslemek anlamını taşımaktadır. Memurlarımızın ekonomik sorunlarının çözümü, enflasyonun üzerinde bir maaş zammı, geçmiş dönem zararlarının telafisi ve alım güçlerini artıracak olan refah payı uygulamasından geçmektedir. Yıllardır dile getirdiğimiz üzere refah payı ısrarımızı bugün Trakya Bölgemizden bir kez daha dile getiriyorum. 2024 Yılı Ocak ayında kamu görevlilerimize “YÜZDE 10 REFAH PAYI verilmelidir Memurlarımıza refah payı verilmesi Türkiye Kamu-Sen’in olmazsa olmazıdır, kırmızı çizgisidir” dedi. 

ÖNDER KAHVECİ: 8 BİN 77 TL EMEKLİLERİMİZİN TABAN AYLIĞINA YANSITILMALIDIR

“Çalışma hayatının bütün sorunlarının  takipçisi olacağız” diyen Genel Başkan Önder Kahveci, “Daha önce de daha önce de kamuoyuyla paylaştığımız 8 bin 77 TL’lik ek ödemenin taban aylığa  yansıtılması ve emekli maaşlarına da eklenmesi konusunda ısrarcıyız. Sayın Cumhurbaşkanımızın 5 bin TL verileceği açıklaması emeklilerimizin beklentilerini karşılamamıştır. Ek ödeme düzenlemesi emeklilerimizin taban aylığına yansıtılmalı, çalışırken ve emekli olduktan sonra aradaki makasın açılmasına müsaade edilmemelidir” dedi.  

ÖNDER KAHVECİ: ÇALIŞMA HAYATINDAKİ TÜM SORUNLARIN TAKİPÇİSİYİZ

Genel Başkanımız Önder Kahveci konuşmasında çalışma hayatında çözüm bekleyen bir çok başlığa da değinerek, “Yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının genel idari hizmetler sınıfına alınması, verilen sözler gereğince birinci dereceye gelen tüm kamu görevlilerinin ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltilmesi, başta kira yardımı olmak üzere ülkemizdeki sosyo-ekonomik yapıya uygun yeni yardım kalemlerinin belirlenmesi,  mevcut sosyal yardımların yükseltilerek kamu çalışanlarının ve aile bireylerinin durumlarına uygun sosyal yardımlardan etkin bir biçimde faydalanmalarının sağlanması, bayram ikramiyesi mühendis, avukat, akademisyen, şef, tekniker, teknisyen, araştırmacılar ve benzer meslek grubu çalışanlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesi, gelir vergisi oranlarının %15’e sabitlenmesi konularındaki taleplerimizi asla gündemden düşürmeyeceğiz. Sonuç alıncaya kadar bu yoldaki mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

ÖNDER KAHVECİ: CUMHURİYETİMİZİN 100. YILI KUTLU OLSUN

Önümüzdeki günlerde büyük bir sevinçle kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramı ve 100. Yıl coşkusuna da değinen Genel Başkanımız Önder Kahveci;

“Bundan tam 100 yüz yıl önce ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “En büyük eserim” diyerek nitelediği Cumhuriyetimizin 100. Yılını hep birlikte kutlayacağız. 

Bir asır önce müthiş bir azim ve kararlılıkla Anadolu’yu ayağa kaldıran ve yedi düvele meydan okuyarak İstiklal savaşımızın adını tarihe altın harflerle yazdıran Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. 

İşte tam bir asır sonra Türk Yüz yılı olarak isimlendirdiğimiz bu asra damga vurmak için hep birlikte çabalayacağız. Bu noktada, kökü Anadolu topraklarından filizlenen Türkiye Kamu-Sen konfederasyonu, her zaman olduğu gibi Cumhuriyetimize ve değerlimize bağlı şekilde varlığını devam ettirecektir. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmamalıdır. 

Bu bağlamda, Cumhuriyetimizin 100. Yılını konfederasyon olarak buna yakışır şekilde kutlayacağız. Konfederasyon olarak öncelikle Ata’mızı ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir’de ziyaret ettikten sonra, “100. Yılında Bir Türk Mucizesi, Cumhuriyetin Dünü, Bugünü ve Yarını” konulu panelimizi düzenleyecek ve çok değerli bilim insanları ile Cumhuriyetimizi ve bize kattıklarını konuşacağız. 

Trakya’dan bir kez daha ilan ediyorum ki, Türk milleti ve gençliği Ata’sının emanetine her zaman sahip çıkacak ve Cumhuriyetimiz ilelebet payidar kalacaktır” diyerek sözlerini noktaladı.

 

DİĞER HABERLER
HABERLER

Sosyal Medyada TÜRK BÜRO-Sen

GENEL BAŞKAN

TÜRKEŞ GÜNEY

TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI