Atatürk

KOCAELİ ŞUBEMİZ, GEBZE ADLİYESİNDE GÖREVLİ HAKİM İ.Z.S.’Yİ KINIYORUZ

Kocaeli Şube Başkanımız Cihat Çoban, adliye önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında şunları kaydetti;

Gebze Adliyesinde 3. Aile Mahkemesi Hakimi olarak görev yapan Hakim İ.Z.S.  ile aynı mahkeme kaleminde görevli yazı işleri müdürü  arasında bir süredir devam eden  mesnetsiz ve asılsız iddialar ile yazı işleri müdürü H.D. hakim tarafından  mobbinge maruz kalmıştır. Bu sabah saatlerinde yine Mahkeme kaleminde Hakim İle Yazı İşleri müdürü arasında yaşanan benzer olay sonrası Hakimin emri ile Polis ve koruma  güvenlik görevlileri tarafından odadan çıkarılması istendiği esnada yazı işleri müdürümüz H.D.  kalp krizi geçirerek, hastane de tedavi altına alınmıştır. Yazı işleri müdürümüz H.D.’ye  geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Sendikamıza ulaşan bilgilere göre Hakim İ.Z.S. göreve başladığı tarihten itibaren, mahkemesinde görevli mesai arkadaşı olan tüm adalet çalışanlarına mobbing yapmakta olduğundan, kendisini şiddetle kınıyoruz.

Türkiye’de kamu çalışanlarına yönelik şiddet çözülmesi gereken temel meselelerden biridir. Artık kamu çalışanları can güvenliklerinden yoksun bir şekilde hizmet üretmektedirler. Herkes evine akşam sağ salim gidebileceğinden endişelidir. Şiddet; ağır darp, bıçaklama ve silahlı saldırı gibi ölümle sonuçlanabilecek bir seviyeye çıkmıştır. Kısacası kamu çalışanlarının hayatı her dakika tehlike altındadır. Bunun için şiddete acil çözümler ve ağır yaptırımlar gereklidir. Çünkü şiddetin durması bir yana, artarak devam etmesindeki en önemli neden etkin ve caydırıcı tedbirlerin hayata geçmemesidir.

Yoğun iş yükü altında çalışan kurumlarımızın başında olan Adliyeler ve Adalet çalışanları gece gündüz demeden, mesai mefhumu gözetmeden çalışmaktadır. Hergün yüzlerce suçlu, mağdur ve müşteki ile yüz yüze kalan adalet çalışanları, bedensel yorgunluklarının yanında psikolojik olarak da yıpranmaktadırlar.

Adalet çalışanları özlük hakları iyileştirilmeden, zor şartlar altında düşük ücretler ile en iyi kamu hizmetini sunmaya çalışırken, her türlü saldırıya maruz kalmaktadır. En üzücü olanı da, bu olaya sebep olan kişinin bir hakim olması hasebiyle, adalet çalışanlarının mesai arkadaşı olmasıdır.

Zor şartlar altında canı pahasına büyük özveri ile çalışan fedakar Adalet çalışanlarına karşı yapılan bu elim saldırıyı kınıyoruz.

Çirkin saldırıya maruz kalan Yazı işleri müdürü H.D’ye geçmiş olsun diyor, bu olaylara sebep olan hakim hakkında, yetkili makamlar tarafından gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz.

Kamu görevlilerine yapılan bu çirkin saldırılar, ne ilk ne de son olacaktır. Devletin memurlarına kalkan el, devlete kalkmış demektir. Bu olaylar göstermektedir ki, ceza kanunumuzda bu saldırıların karşı olan düzenlemeler, saldırganlar için caydırıcı olmaktan uzaktır. Bu nedenle, kamu görevlilerine karşı yapılan saldırıların önlenmesi için ceza kanununda caydırıcı düzenlemeler yapılmalıdır.

Türk Büro-Sen olarak, Adalet çalışanlarımızın her daim yanında olacağımızı ve konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz.

DİĞER HABERLER
HABERLER

Sosyal Medyada TÜRK BÜRO-Sen

GENEL BAŞKAN

TÜRKEŞ GÜNEY

TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI