Atatürk

ZONGULDAK ŞUBE KADIN KOMİSYONUMUZ KURULUŞUNUN 1’İNCİ YILINI KUTLADI

Türk-Büro-Sen Zonguldak Kadın Komisyonu’nun kuruluşunun 1’inci yılı kutlandı. Türk-Büro-Sen Zonguldak Şubesi’nde düzenlenen etkinliğe; Kadın Komisyonu Başkanı Azize Burgucu, Komisyon Üyeleri Gürsel Üstündağ, Serap Bilge, Esra Akbulut ve kadın üyeler katıldı.

Açılış konuşmasını; Kadın Komisyonu Başkanı Azize Burgucu yaptı. Burgucu, konuşmasında kadınların toplumdaki yeri ve önemine değinerek, daha fazla rol almaları gerektiğine dikkat çekti. Başkan Burgucu’nun konuyla ilgili açıklaması şöyle;

“Bugün, Türk Büro-Sen Zonguldak Şubesi Kadın Komisyonun kuruluşunun birinci yıl dönümü olması münasebetiyle bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Sendikalar; çalışanların haklarının korunması, sosyal ve ekonomik hakların geliştirilmesi açısından değerlendirildiğinde demokratik bir toplumun vazgeçilmez unsurlarından biridir. Ancak malumunuz ülkemizde sendika deyince sendikal faaliyet deyince hala akıllara sadece erkekler gelmektedir. Sayıca bakıldığında, sendikalar içerisinde kadınların sayı olarak azınlık olmamasına rağmen yönetim kademelerinde yetersiz katılım sağladığı görülmektedir. Kadınların düşük katılım göstermesinin önünde, toplumumuzda kadınların öncelikli ve asli görevinin annelik ve eş rolü, ev hanımlığı olarak tanımlanması gibi birtakım toplumsal engeller bulunmaktadır.  Türk Büro-Sen olarak sendikamız; kadınların sendikal faaliyetlere aktif katılım sağlamasını, kendi sorunlarını kendilerinin ifade ederek potansiyellerinin açığa çıkmasını, yönetim kademelerinde görev almalarını öncelemektedir. Bu nedenledir ki şubemizde kadın komisyonu kurulmasının bizler için büyük bir önemi ve anlamı bulunmaktadır. Şube yönetimimizde şu an bir kadın yöneticimiz var: Gürsel Üstündağ. Aynı zamanda kendisi kadın komisyonu üyemiz. Kadın üyelerimizin sendika içinde temsil edilmek hususunda daha çok duyarlılık göstermesi ve yönetim kademelerinde sayımızın artmasını temenni ediyoruz.

TÜRK BÜRO-SEN Zonguldak Şubesi Kadın Komisyonu olarak 2023 yılı için birtakım faaliyet ve proje planlarımız vardı. Ancak; Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ilimizde büyük hasara neden olan deprem felaketi nedeniyle önceliğimiz deprem bölgelerimize yardım oldu. Kadın komisyonu olarak İl bazında üyelerimize çağrıda bulunduk ve elbirliği ile depremden olumsuz etkilenen bölgelerimize ulaştırılmak üzere hazırladığımız maske, hijyen, battaniye, bebek maması / bezi, çocuk ve yetişkin giyecek kolilerini Zonguldak Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına teslim ettik. İlimizde konaklayan, taşınan depremzede vatandaşlarımıza yine giyim, ev eşyası vb. yardımlarda bulunmayı sürdürdük.

2023 yılı ülkemiz için bir yandan felaketlerden kaynaklı kederli bir yıl; diğer yandan da Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız coşku yılı oldu. Cumhuriyetimizin 100. Yıl etkinlikleri kapsamında; Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden önemli bir adım olan millet olma bilinciyle en güç koşullarda, tarihte eşi, benzeri olmayan bir kahramanlık destanın yazıldığı vatanımızın kalbi diyeceğimiz Çanakkale’ye o ruhu yeniden yaşamak için gezi düzenledik. Çanakkale gezimizin tamamlayıcı gezisi ise 10 Kasım’da 100 yıllık Cumhuriyet’imizin mimarı olan Gazi Mustafa Kemal’in anıt mezarı olan Anıtkabir’e olacak.

Bundan sonra da faaliyetlerimize ve projelerimize desteğinizle devam edeceğiz. Verdiğiniz güç için teşekkür ederiz. Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın Cumhuriyet kadınları!”

DİĞER HABERLER
HABERLER

Sosyal Medyada TÜRK BÜRO-Sen

GENEL BAŞKAN

TÜRKEŞ GÜNEY

TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI