Atatürk

MERSİN 2 NOLU ŞUBEMİZ GENEL KURULUNU GERÇEKLEŞTİRDİ

Mersin 2 Nolu Şubemiz Kuruluş Genel Kurulunu 05.11.2023 tarihinde gerçekleştirdi.

Genel Kurula Genel Başkan Yardımcılarımız Emrah Coşkun, Özgür Çelikbaş, Kamu-Sen İl Temsilcimiz, Mersin 1 Nolu Şube Yönetimimiz, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Sendikalarımızın Mersin Şube Başkan ve Yöneticileri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Genel Kurulda Genel Başkan Yardımcımız Özgür Çelikbaş divan başkanlığını yaptı.

Genel Başkan Yardımcımız Emrah Coşkun, Toplu Sözleşme ve Hakem Heyeti süreci ile ilgili bilgi vererek, “Türkiye Kamu-Sen olarak başından beri ifade ettiğimiz gibi piyasa gerçekleri ile örtüşmeyen, büyümeden pay verilmeyen hatta resmi enflasyon tahmin ve beklentilerinin dahi altında kalan bir zam oranının kabul edilmesi mümkün değildir. Toplu sözleşme sürecini, toplu pazarlık ve hakem süreci olarak iki aşamada ele aldığımızda, toplu pazarlık sürecinde heba edilen zaman ve emeğin, kamu işveren tarafı temsilcilerinin çoğunlukta olduğu ve memurların 1-0 yenik başladığı bir hakem heyetine bırakılarak sorunların ötelenmesine şahitlik ettik. Bütün çabamıza rağmen yetkili konfederasyon ve sendikalar ile kamu işveren tarafının sorunları masaya yatırıp çözüm yollarını bütün paydaşlarla tartışmaktan ısrarla kaçındıklarını gördük. Bu yaklaşımın, daha önceki 6 dönem toplu sözleşme görüşmelerinde olduğu gibi 7. Dönemde de yeni bir fiyaskoya dönüştüğüne şahit olduk.

Refah payı, enflasyon farkının maaşlara aylık olarak yansıtılması, emeklilerimizin 8.077 TL’lik ek ödemeden faydalanması, yardımcı hizmetliler, bayram ikramiyesi, vergi dilimleri, kira, ulaşım, ısınma ve yemek yardımı gibi birçok başlığın, pazarlık sürecinde Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti toplantılarında masaya taşınmadığına, milyonların merakla beklediği konuların çözülmek yerine havanda su dövülerek zamanın boşa harcandığına ısrarla vurgu yaptık. Heba edilen toplu pazarlık sürecinin ardından çözüm bekleyen konuların Kamu Görevlileri Hakem Heyetine bırakılması ise topu taca atmak anlamına gelmiştir. Ancak; gerek uzlaştık dedikleri hususlarda gerekse hakem heyetine havale edilen maddelerin, hakem sürecindeki müzakerelerinde gördük ki; bunlar kesinlikle müzakere etmemiş, çay kahve içmiş sohbet etmişler. Hakem heyetinde bütün mücadeleyi Kamu-Sen vermiş, ancak hakem heyetinin yapısından kaynaklanan sayısal üstünlük nedeniyle, hakem heyeti Kamu Sen’in taleplerine hak vermiş, ancak oy vermemiştir.” Dedi.

Konuşmaların ardından oylama işlemine geçildi.

Türk Büro-Sen olarak Mersin 2 Nolu Şube Yönetimimize başarılar dileriz.

Yapılan oylama sonucu oluşan yönetim aşağıdaki gibidir.

Ahmet Suna
Gökçe Sezgin Koraloğlu
Cengizhan Çelebi
Arda Onur Semerci
Mehmet Aşiret
Mehmet Doygun
İsmail İrişik

DİĞER HABERLER
HABERLER

Sosyal Medyada TÜRK BÜRO-Sen

GENEL BAŞKAN

TÜRKEŞ GÜNEY

TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI