Atatürk

KOCAELİ ŞUBEMİZDEN ADLİYE ÇALIŞANLARINI CİMER’E ŞİKAYET EDEN AVUKATA TEPKİ

Kocaeli Şube Başkanımız Cihat Çoban bir avukatın Kocaeli Adliyesi çalışanlarını CİMER’e şikayet etmesine “Yaşadığı sorun ile ilgili olarak, tüm adalet çalışanlarını suçlaması ve töhmet altında bırakması asla kabul edilemezdir.” sözleriyle tepki gösterdi.

 

Kocaeli Barosu’na bağlı bir avukat Kocaeli Adliyesi çalışanlarını mesai saatlerine riayet etmediği, mesai saatleri içinde çay, kahve, yemek, alışveriş, kişisel ve lüks düzeydeki ihtiyaçların karşılanması için memurların AVM ve çarşıya gittiği gerekçesiyle CİMER’e şikayet etti. Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Cihat Çoban da bu duruma tepki gösterdi. Çoban konuyla ilgili yaptığı açıklamada avukatın yaşadığı kişisel sorun ile ilgili tüm adalet çalışanlarını suçladığını belirterek şunları söyledi:

 

MEMURLARA ABA ALTINDAN SOPA GÖSTERİLMEYE ÇALIŞILMIŞTIR

“Kocaeli Adliyesinde yaşanan olay sonrasında, Kocaeli Barosuna kayıtlı bir avukat Adliye çalışanlarının tamamını zan altında bırakarak, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) bir şikayet dilekçesi iletmiştir. Şikayet konusunda, “Kocaeli Adliyesi çalışanlarının mesai saatlerine riayet etmediği, mesai saatleri içinde çay, kahve, yemek, alışveriş, kişisel ve lüks düzeydeki ihtiyaçların karşılanması için memurların AVM ve çarşıya gittiği, bu sebeple Adliyenin denetlenmesi ve parmak izi okuma sistemi ile adalet çalışanlarının kontrol edilmesi” talep edilmiştir. Ancak adliye çalışanlarının aldıkları ücretin ne kadar lüks tüketim mallarına yeteceğinin manidar olduğunu da buradan belirtmek isterim. Yine aynı şikayette, memurlar keyfilik ile suçlanmış, özel sektör ile Devlet karşılaştırılarak, memurlarımıza aba altından sopa gösterilmeye çalışılmıştır.

 

 

YAŞADIĞI SORUN İLE İLGİLİ TÜM ADALET ÇALIŞANLARINI SUÇLAMASI KABUL EDİLEMEZ

Her şeyden önce kendisi de bir hukukçu olan ilgili avukatın, yaşadığı problemle ilgili olarak, Ceza hukukunda, Suç ve Cezanın Şahsiliği İlkesini hatırlamasını, bilmiyor ise derhal öğrenmesini tavsiye ediyoruz. Yaşadığı sorun ile ilgili olarak, tüm adalet çalışanlarını suçlaması ve töhmet altında bırakması asla kabul edilemezdir. Yoğun iş yükü altında çalışan kurumlarımızın başında olan Adliyeler ve Adalet çalışanları gece gündüz demeden, mesai mefhumu gözetmeden çalışmaktadır. Her gün yüzlerce suçlu, mağdur ve müşteki ile yüz yüze kalan adalet çalışanları, bedensel yorgunluklarının yanında psikolojik olarak da yıpranmaktadır.

 

EN ÜZÜCÜ OLANI DA BU İFTİRAYI ATANIN BİR AVUKAT OLMASI

Adalet çalışanları özlük hakları iyileştirilmeden, zor şartlar altında düşük ücretler ile en iyi kamu hizmetini sunmaya çalışırken, her türlü iftiralara maruz kalmaktadır. En üzücü olanı da, bu iftirayı atanın bir avukat olması hasebiyle, adalet çalışanlarının mesai arkadaşı olmasıdır.

657 sayılı DMK’nın “İsnat ve İftiralara Karşı Koruma” başlıklı 25. Maddesinde “Devlet memurları hakkındaki ihbar ve şikayetler, garaz veya mücerret hakaret için, uydurma bir suç isnadı suretiyle yapıldığı ve soruşturma veya yargılamanın tabi olduğu kanuni işlem sonucunda bu isnat sabit olmadığı takdirde, merkezde bu memurun en büyük amiri, illerde valiler, isnatta bulunanlar hakkında kamu davası açılmasını Cumhuriyet Savcılığından isterler.” Hükmüne yer verilmiştir.

 

KABUL EDİLEMEZ BİR DAVRANIŞ

Tüm adalet çalışanlarının töhmet altında bırakılması kabul edilemez bir davranış olup, ilgili avukat hakkında belirttiğimiz gibi, 657 sayılı DMK’nın 25. Maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunulması ilgili makamlardan talebimiz ve beklentimizdir. Türk Büro-Sen olarak, Adalet çalışanlarımızın her daim yanında olacağımızı ve konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

DİĞER HABERLER
HABERLER

Sosyal Medyada TÜRK BÜRO-Sen

GENEL BAŞKAN

TÜRKEŞ GÜNEY

TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI