Atatürk

MEMUR MAAŞ ARTIŞLARI İLE İLGİLİ GİRİŞİMLERİMİZ TBMM’DE SÜRÜYOR

Genel Başkanımız Türkeş Güney, Konfederasyonumuz Genel Başkanı Önder Kahveci ile MHP Grup Başkanvekili Sn. Erkan Akçay ve AK Parti Grup Başkanı Sn. Abdullah Güler’i ziyaret ederek memur zamları ile ilgili tereddüt ve itirazlarımızı dile getirdik.

Ziyaretlerde;

  1. En düşük dereceli memur maaşını 22 bin TL seviyesine yükseltmek için belirlenen kriter en düşük işçi maaşına mayıs ayında yapılan artışlar olmuştur. İmzalanan toplu sözleşmeye göre en düşük işçi maaşı Ocak 2023 itibarı ile çıplak olarak 22 bin TL olmuştur. Bu rakam üzerine temmuz ayında %15 daha artış yapılacaktır. Buna karşın en düşük dereceli memur maaşı aile yardımı ve çocuk parası da dahil edilerek 11 bin 800 TL olarak hesaplanmış ve bu rakam üzerinden yapılan artışlarla temmuz ayında 22 bin TL’ye yükseltilmiştir. Halbuki 15’inci derecenin 1’inci kademesindeki bekar bir memurun maaşı 10 bin 400 TL dolayındadır. Buna göre gerçekte en düşük dereceli bekar bir memurun maaşı temmuz ayında 22 bin TL değil 20 bin 300 TL olacaktır. Bu rakam ifade edilenden 1700 TL daha düşüktür. En düşük işçi maaşı ise temmuz ayında %15 artışla 25 bin 300 TL’ye yükselecektir. Böylece en düşük işçi maaşı ile en düşük memur maaşı arasında 5 bin TL fark olacaktır. Bu nedenle memur maaş artışlarının yeniden hesaplanması gerekmektedir.
  2. Memur maaşlarını yükseltmek için getirilen 8 bin 77 TL tutarındaki ilave ek ödeme emekliliğe sayılmadığı için emekli ile çalışan arasındaki maaş adaletsizliğinin daha da derinleşmesine neden olacak memurlar 65 yaşından emekli olmak istemeyeceklerdir. Emekli olduklarında da alacakları maaş çalışırken aldıkları maaşın yarısından daha az olacak, emekli ikramiyeleri de son derece düşük kalacaktır. Teklifte yapılacak düzeltme ile 8 bin 77 TL’lik ilave ek ödemenin emekliliğe de yansıtılması sağlanmalıdır.
  3. Kanun teklifi TBMM’de revize edilmeli, en düşük dereceli memur maaşı 22 bin TL’ye yükseltildikten sonra enflasyon farkı ve %6’lık ikinci yarı yıl artışı üzerine eklenmeli, bu artışlar aynı şekilde tüm memur maaşlarına uygulanmalıdır.
  4. Farklı kurumlarda özel kanunları çerçevesinde görev yapan sözleşmeli personelin ilave ek ödemeden faydalanamamaları söz konusudur. Bütün kamu çalışanlarının ilave ek ödemeden faydalanması için teklife bir madde eklenmelidir.

Türkiye Kamu-Sen olarak süreci yakından takip ediyor, taleplerimizi dikkate alarak çalışmalarımıza destek veren MHP Grup Başkanvekili Sn. Erkan Akçay ve AK Parti Grup Başkanı Sn. Abdullah Güler’e teşekkür ediyor,  kanun teklifinin revize edilmesi için her türlü çalışmayı sürdürüyoruz.

DİĞER HABERLER
HABERLER

Sosyal Medyada TÜRK BÜRO-Sen

GENEL BAŞKAN

TÜRKEŞ GÜNEY

TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI