Atatürk

HABUR GÜMRÜK KAPISINDA, GÜMRÜK ÇALIŞANLARINA YAPILAN SALDIRILARI KINADIK

Genel Başkan Yardımcılarımız Nebi Yay ve Özgür Çelikbaş 12.06.2023 tarihinde Habur Gümrük Kapısında, Gümrük çalışanlarına yapılan saldırılar sebebiyle Basın açıklaması yaptı.

Genel Başkan Yardımcımız Özgür Çelikbaş açıklamasında, “Bilindiği üzere, gümrük kapılarımızdaki personel büyük iş yükü altında canla başla görev yapmaktadır. Bununla birlikte gümrük çalışanlarımız, rutin iş ve işlemler esnasında birçok sorunla karşılaşmakta, yurtdışına kaçak yollarla çıkarılmaya çalışılan veya yurda kaçak yollarla eşya sokmaya çalışanlarla amansız ve cansiperane mücadele etmektedirler.

Devletimiz tarafından çıkarılan Kanunları ve Mevzuatı belirlenen kurallara göre uygulama görevini yürüten, Devletimizin itibarını korumaya çalışan ve namusu olarak gördüğümüz sınır kapılarından kaçak yollarla eşya giriş ve çıkışının önünü kesen gümrük çalışanlarımız sözlü ve fiziki saldırılara maruz kalmaktadır ve bu saldırılar son zamanlarda artarak devam etmektedir.

Gürbulak, Habur ve en son olarak ta Esendere Gümrük Müdürlüğünde sınırımızdaki ülkelerden bölge illerindeki vatandaşlarımıza tanınan günlük eşya muafiyeti hakkının üstünde eşya getirmeye yeltenenlerin tahriklerine, tehditlerine, sözlü ve fiziki saldırılarına maruz kalmaktadırlar. Bunlar sadece medyaya yansıyanlar. Bölge de medyaya yansımayan tahrik, tartışma, sataşma, tehdit ve saldırılar artık günlük rutin bir hal almıştır. Bölgede görev yapan Gümrük Çalışanları artık sokağa çıkamaz hale gelmiştir.

Meydana gelen saldırılarda Devlet Kurumlarımızca ve yetkililerimizce; haklı gümrük çalışanlarımızın yanında durulması ile soruşturma ve kovuşturma aşamasında teşkilat çalışanlarımıza sahip çıkılması en büyük arzumuzdur.

Türk Büro-Sen olarak; yapılan saldırılardan sonra üyemiz olsun olmasın saldırıya maruz kalan memurlarımızı Genel Merkez yöneticilerimizce mutlaka telefonla arayıp geçmiş olsun dedik. Bunun yanında sosyal medya hesaplarımızdan duyurarak Gümrük Çalışanlarımızın yanlarında olduğumuzu paylaştık. Saldırıları Ticaret Bakanlığı yetkililerine ilettik ve takipçisi olduğumuzu dile getirdik.

Türk Büro-Sen olarak; bölgede yapılan saldırıların sadece buradaki Gümrük Memurlarımıza değil Devletimizi temsil eden ve Devletimizce belirlenen mevzuatı uygulayan Türk Devletine yapılmış olarak görüyoruz. Her durumda; fedakar, cefakar, vatansever ve bu uğurda şehitler vermiş Gümrük Çalışanlarımızın yanında olduğumuzu buradan bir kere daha haykırıyoruz ve artık yeter diyoruz” dedi.

 

DİĞER HABERLER
HABERLER

Sosyal Medyada TÜRK BÜRO-Sen

GENEL BAŞKAN

TÜRKEŞ GÜNEY

TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI