Atatürk

KADINLARIMIZA YÖNELİK ŞİDDETE DUR DEMEK ZORUNDAYIZ

TÜRK BÜRO-SEN GENEL MERKEZ KADIN KOMİSYONU BAŞKANI MAKBULE ÇALIŞKAN’IN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI

Maalesef her gün başka bir kadın öldürülüyor, şiddete uğruyor kadın cinayeti haberleri manşetten inmiyor.

Ne yazık ki Isparta EKHTR hastanesinde görevli Server BULUT kardeşimiz cani bir şekilde katledildi. Server BULUT kardeşimize Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı ve sabırlar dilerim.

Yapılan araştırmalara göre Ülkemizde her 3 kadından biri fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik şiddete maruz kalıyor.

Kadına yönelik şiddeti önleyici yasalar maalesef yetersiz kalmaktadır. Çünkü yasal düzenlemelerin toplumsal hayata geçirilmesi zaman almaktadır. Bunun içinde kadın cinayetlerine karşı duyarlı toplumsal bilinç geliştirilmelidir.

Atasözlerimizde de” kızını dövmeyen dizini döver, kocası değil mi hem döver hem  sever” anlayışı gibi geleneksel bakış açısı kadına şiddeti toplumda meşrulaştırmakta  ve genellikle şiddet uygulayan ve cinayet işleyen kişiler namusunu temizleme, kadının ayrılık talebi, aldatıldığı gibi gerekçeler öne sürmektedir.

Bu nedenle kadına şiddeti ve cinayetleri durdurmak için uygulanan hukuksal düzenlemelere ek olarak, kadınlarımıza gerekli destek ve eğitimler verilmeli, kadınların toplumsal hayatta sosyal ve ekonomik bağımsızlıklarını güçlendirecek düzenlemeler yapılmalı, çalışma hayatında kadın istihdamına daha çok yer verilmelidir.

Türk Büro-Sen Kadın Komisyonu olarak, temennimiz bu tür olayların bir daha meydana gelmemesi başka Server BULUT’ların canice katledilmemesidir.

DİĞER HABERLER
HABERLER

Sosyal Medyada TÜRK BÜRO-Sen

GENEL BAŞKAN

TÜRKEŞ GÜNEY

TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI