Atatürk

“MEMURLARIMIZI BANKA PROMOSYONUNA MUHTAÇ EDEN SENDİKALARA DUR DEME ZAMANI GELMİŞTİR”

Genel Başkanımız Türkeş Güney, Genel Başkan Yardımcımız Özkan Ulupınar, Ankara 13 Nolu Şube Başkanımız Sadık Mefa ve Ankara MSB Şube Müteşebbis Heyet Başkanımız Serkan Şengül ile birlikte 15.10.2022 tarihinde Sendika Genel Merkezimizde Milli Savunma Bakanlığı çalışanları ile bir araya gelerek, MSB çalışanlarının sorunları ve çözüm yolları ile ilgili Çalıştay gerçekleştirdi.

Genel Başkanımız Türkeş Güney toplantının ilk bölümünde Sendikamızın çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Güney, “Güne acı bir haberle başladık. Bartın’da yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden tüm madencilerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, yakınları ve Türk Milleti’ne sabırlar diliyorum.

Biz Türkiye Kamu-Sen olarak 30 yıllık bir kuruluşuz. Memurun derdini kendi derdimiz edinerek, bu günlere geldik. Aynı zamanda milli değerlerimizi koruyan bir Sendika olduk. Memurumuzun refah seviyesini artırmaya çalışırken, Türk Milleti’nin de yaşam kalitesinin artması, milli ve manevi değerlerimizin korunması için elimizden gelen mücadeleyi verdik.

Bildiğiniz üzere tüm memurlarımızın gündeminde şuan 3600 ek gösterge düzenlemesi vardır. Düzenleme TBMM’ye ilk geldiğinde sadece 4 meslek grubunu kapsıyordu. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen olarak, bu konuda çok mücadele ettik. TBMM’de komisyon çalışmalarına katılarak, düzenlemenin içine diğer ünvanlarında dahil edilmesini sağladık. Ancak bu yeterli değildir. Biz GİH ve THS’de çalışan 2 yıl ve 4 yıllık okul mezunu tüm personelin de 3600 ek gösterge düzenlemesine dahil edilmesini, öğrenim durumu itibari ile düzenlemeye dahil edilemeyenlerin ise MİT, Emniyet, TSK, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı kadrolarında olduğu gibi 3600 ek göstergeden faydalanamayanlara yapılan 1200 TL’lik artıştan faydalandırılmalarını istiyoruz.

Bu konuda önce AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile görüştük, kendisi taleplerimizi dinledi ve TBMM’de tekrar bu konunun görüşüleceğini ifade etti. Daha sonra ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Türkiye Kamu-Sen heyeti olarak yaptığımız görüşmede de, kendisine bu konuyu aktardık ve kendileri de bu konudaki taleplerimize sıcak bakmıştır.

 

Biz Sendika olarak talep makamıyız. Biz memurlarımızın haklarının korunup geliştirilmesi için elimizden geleni yapacağız. Burada elimizin daha güçlü olması için Toplu Sözleşme masasına oturmak zorundayız. Toplu sözleşme masasına şuan yetkili olan sendika oturur ise, memurlarımız ekonomik ve sosyal olarak kayba uğramaya devam edecektir. Memurlarımızın bu gün Banka Promosyonuna muhtaç olmasının sebebi bu yetkili ama etkisiz Sendikanın masada memurların haklarını savunmamasıdır.

Aynı zamanda kurum Sendikalarının memurlarımıza hiçbir faydası yoktur. Kurum Sendikaları maalesef toplu sözleşme masası ve memurların sorunlarının görüşüldüğü danışma kurullarına katılamazlar. Bu yüzden memurlarımıza hiçbir faydaları yoktur.

Hizmet kolumuzdaki tüm memurlarımızı hem kurum sendikalarından, hem de yetkili ama memur için hiçbir etkisi olmayan sendikalardan istifa ederek, Sendikamıza katılmaya devam ediyorum” dedi.

Toplantının ikinci bölümünde Milli Savunma Bakanlığı çalışanlarının katılımıyla çalıştay gerçekleştirildi.

Sorunlar ve çözüm yolları hakkında istişarede bulunuldu.

Sendikamızın Çalıştay sonuç bildirgesi en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşılacaktır.

DİĞER HABERLER
HABERLER

Sosyal Medyada TÜRK BÜRO-Sen

GENEL BAŞKAN

TÜRKEŞ GÜNEY

TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI