Atatürk

KURUM SENDİKALARININ MEMURA FAYDASI OLMAZ. EMNİYET, JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİK ÇALIŞANLARIMIZI YETKİYE EN YAKIN SENDİKA, TÜRK BÜRO-SEN’E DAVET EDİYORUZ

Genel Başkanımız Türkeş Güney, Genel Başkan Yardımcımız Özkan Ulupınar, Ankara 13 Nolu Şube Başkanımız Sadık Mefa ve Şube Başkan Yardımcılarımız ile birlikte 22.10.2022 tarihinde Sendika Genel Merkezimizde Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik ve Jandarma Genel Komutanlığı çalışanları ile bir araya gelerek, çalışanların sorunları ve çözüm yolları ile ilgili Çalıştay gerçekleştirdi.

Genel Başkanımız Türkeş Güney toplantının ilk bölümünde Sendikamızın çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Güney, “Biz Türkiye Kamu-Sen olarak 30 yıllık bir kuruluşuz. Memurun derdini kendi derdimiz edinerek, bu günlere geldik. Bildiğiniz üzere tüm memurlarımızın gündeminde şuan 3600 ek gösterge düzenlemesi vardır. Düzenleme TBMM’ye ilk geldiğinde sadece 4 meslek grubunu kapsıyordu. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen olarak, bu konuda çok mücadele ettik. TBMM’de komisyon çalışmalarına katılarak, düzenlemenin içine diğer ünvanlarında dahil edilmesini sağladık. Ancak bu yeterli değildir. Biz GİH ve THS’de çalışan 2 yıl ve 4 yıllık okul mezunu tüm personelin de 3600 ek gösterge düzenlemesine dahil edilmesini, öğrenim durumu itibari ile düzenlemeye dahil edilemeyenlerin ise MİT, Emniyet, TSK, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı kadrolarında olduğu gibi 3600 ek göstergeden faydalanamayanlara yapılan 1200 TL’lik artıştan faydalandırılmalarını istiyoruz.

Bu konuda önce AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile görüştük, kendisi taleplerimizi dinledi ve TBMM’de tekrar bu konunun görüşüleceğini ifade etti. Daha sonra ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Türkiye Kamu-Sen heyeti olarak yaptığımız görüşmede de, kendisine bu konuyu aktardık ve kendileri de bu konudaki taleplerimize sıcak bakmıştır. AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile bu hafta içerisinde de tekrar görüşerek, teklifimizin son halini kendisine anlattık.

Memurlarımızın yemek yardımlarının ayni değil nakdi olarak yapılması ile ilgili de bir çalışmamız var. Bu konudaki çalışmamızı da yakın zamanda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile paylaşarak, memurlarımıza yapılan yemek yardımlarının artırılmasını talep edeceğiz. Sözleşmeli çalışanların kadroya geçirilmesi talebimizden vazgeçmiyoruz. Biz 3+1 vs. gibi seçenekler yerine, tüm memurlarımıza koşulsuz ve şartsız kadro istiyoruz.

Biz Sendika olarak talep makamıyız. Biz memurlarımızın haklarının korunup geliştirilmesi için elimizden geleni yapacağız. Burada elimizin daha güçlü olması için Toplu Sözleşme masasına oturmak zorundayız. Toplu sözleşme masasına şuan yetkili olan sendika oturur ise, memurlarımız ekonomik ve sosyal olarak kayba uğramaya devam edecektir. Memurlarımızın bu gün Banka Promosyonuna muhtaç olmasının sebebi bu yetkili ama etkisiz Sendikanın masada memurların haklarını savunmamasıdır.

Aynı zamanda kurum Sendikalarının memurlarımıza hiçbir faydası yoktur. Kurum Sendikaları maalesef toplu sözleşme masası ve memurların sorunlarının görüşüldüğü danışma kurullarına katılamazlar. Bu yüzden memurlarımıza hiçbir faydaları yoktur.

Hizmet kolumuzdaki tüm memurlarımızı hem kurum sendikalarından, hem de yetkili ama memur için hiçbir etkisi olmayan sendikalardan istifa ederek, Sendikamıza katılmaya devam ediyorum” dedi.

Toplantının ikinci bölümünde Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik ve Jandarma Genel Komutanlığı çalışanlarının katılımıyla çalıştay gerçekleştirildi. Toplantımıza Online olarak Osmaniye’den üyemiz de katıldı.

Sorunlar ve çözüm yolları hakkında istişarede bulunuldu.

Sendikamızın Çalıştay sonuç bildirgesi en kısa zamanda kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 

DİĞER HABERLER
HABERLER

Sosyal Medyada TÜRK BÜRO-Sen

GENEL BAŞKAN

TÜRKEŞ GÜNEY

TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI