Atatürk

MEMURLAR DA “SOSYAL KONUT” PROJESİ KAPSAMINA ALINMALIDIR

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci konut ihtiyacını karşılamak üzere başlatılacak olan sosyal konut projelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Kamu görevlilerinin de bu kapsama alınmasını isteyen Genel Başkan Kahveci, “Kamu çalışanlarımızın bilhassa zorunlu rotasyon yoluyla hizmet ettiği bölgelerde yaşadığı sıkıntılardan kurtulması “sosyal konut” imkânlarından faydalanmasıyla mümkün hale gelebilir” dedi.

Genel Başkan Önder Kahveci değerlendirmesinde şu satırlara yer verdi;

Son zamanlarda ülkemizde bir konut sorunu ortaya çıkmıştır. Konut fiyatlarındaki fahiş yükseliş, kiraların da kontrolsüz şekilde yükselmesine neden olmuştur. Hal böyle olunca özellikle büyükşehirlerde ve konut sayısının sınırlı olduğu illerde kamu görevlilerimizin bütçelerine uygun ev bulmakta zorlanmasına yol açmaktadır.

Ortalama memur maaşının sosyal yardımlar da dâhil edildiğinde 10 bin 421 TL olduğu hesaba katıldığında bir memurun özellikle İstanbul, Ankara gibi aylık 5-6 bin TL dolayına kadar yükselen kira giderini karşılamasının ve ailesinin geçimini sağlamasının mümkün olmadığı görülmektedir.

Hükümetimiz, dar gelirli vatandaşlarımızın konut ihtiyaçlarını karşılamak üzere TOKİ işbirliği ile “sosyal konut” projeleri başlatacağını açıklamıştır. Kamu çalışanlarımızın bilhassa zorunlu rotasyon yoluyla hizmet ettiği bölgelerde yaşadığı sıkıntılardan kurtulması “sosyal konut” imkânlarından faydalanmasıyla mümkün hale gelebilir.

Bu nedenle memurların da “sosyal konut” projelerine dâhil edilmesi, özellikle personel temininde güçlük yaşanan bölgeler ile yaşam maliyetlerinin yüksek olduğu büyükşehirlerde görev yapan kamu çalışanları açısından son derece gerekli bir uygulamadır.

Bu kapsamda hükümet, memurların da “sosyal konut” projelerinden faydalanmasını sağlayacak bir karar almalı ve ülkemizin her noktasında görev yapan, kamu hizmetlerinin tüm Türk halkına kesintisiz ve eşit bir biçimde sunulmasını sağlayan memurlarımızın konut ve kira sorununu çözmelidir.

DİĞER HABERLER
HABERLER

Sosyal Medyada TÜRK BÜRO-Sen

GENEL BAŞKAN

TÜRKEŞ GÜNEY

TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI