Atatürk

ASGARİ ÜCRET İLE BİRLİKTE EK ZAM VE REFAH PAYI KAÇINILMAZ OLMUŞTUR

16 Aralık 2021, Perşembe | 15:31

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren 2022 yılı Asgari ücret rakamı 4250 TL olarak belirlendi.
Yeni Asgari ücret rakamını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Halihazırda AGİ hariç en düşük dereceli bir memurun maaşı 3918,95 TL iken,  eğer herhangi bir iyileştirme olmazsa toplu sözleşmeye göre ocak ayında bu rakam %5 artış ve %10 enflasyon farkı eklendiğinde 4506,79 TL’ye çıkacak. Yani kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan pek çok yardımcı hizmetler sınıfına dahil personelin maaşı ancak asgari ücret düzeyinde kalmış olacak. Bu gelişmeye paralel olarak Hükümet derhal kamu çalışanlarını da geçim acziyetinden kurtarmak için vakit geçirmeden ek zam ve refah payı uygulamasını hayata geçirmek zorundadır” dedi. 

Genel Başkan Önder Kahveci;

“Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret açıklandı. Buna göre 2022 yılında Türkiye’de en düşük ücret düzeyi %50 artışla 4250 TL’ye çıktı. Bu rakam çalışanın evlilik ve çocuk durumuna göre daha da yükselecek. Bütün çalışanlara ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun.

Halihazırda AGİ hariç en düşük dereceli bir memurun maaşı 3918,95 TL. Eğer herhangi bir iyileştirme olmazsa toplu sözleşmeye göre ocak ayında bu rakam %5 artış ve %10 enflasyon farkı eklendiğinde 4506,79 TL’ye çıkacak. Yani kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan pek çok yardımcı hizmetler sınıfına dahil personelin maaşı ancak asgari ücret düzeyinde kalmış olacak. 

Asgari ücretin artması elbette herkes gibi bizlerin de talebidir. Ancak yapılan ücret artışının genele yayılarak bütün ücretlerin yükseltilmesi gerekmektedir. Enflasyon ve buna bağlı olarak alım gücündeki erime bütün çalışanlar için söz konusudur. Nimette, külfette, paylaşımda adalet ve hakkaniyet en önemli unsurdur. 

Açıklanan %50 oranı gerçekte tüm çalışanlar için olması gereken zammı yansıtmaktadır.  Ekonomik gelişmelere paralel olarak doğru olan rakam budur. 

Yıllardan beri enflasyonun bile altında zam alan ve alım gücü sürekli azalan kamu çalışanlarının maaşı asgari ücret düzeyine kadar gerilemiş durumdadır. Kamu çalışanlarının maaşlarındaki erimenin telafisi ve alım gücünün artırılması için uzun zamandır talep ettiğimiz ek zam ve refah payı uygulamasının ülkemizde ücret dengesinin korunması bakımından da önemli bir unsur olacağı ortaya çıkmıştır. 

Bu gelişmeye paralel olarak Hükümet derhal kamu çalışanlarını da geçim acziyetinden kurtarmak için vakit geçirmeden ek zam ve refah payı uygulamasını hayata geçirmek zorundadır”

DİĞER HABERLER
HABERLER

Sosyal Medyada TÜRK BÜRO-Sen

GENEL BAŞKAN

TÜRKEŞ GÜNEY

TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI