Atatürk

FİKİRLERİ DAİMA YAŞAYACAK 11 Kasım 2020, Çarşamba | 07:52

 

11 Kasım 2020, Çarşamba | 07:52

 

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 82. yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı.
“Mustafa Kemal Atatürk’ün günümüz sorunlarına yıllar öncesinden çözümler sunduğunu ve bu çözümleri yaşantısında bizzat tatbik ettiğini görmekteyiz” diyen Genel Başkan Kahveci, “Çaresiz bir ulusu inanç ve azimle hürriyet ve bağımsızlık parolası etrafında birleştiren ve bu toprakları ilelebet Türk milletine hediye eden büyük devlet adamına ne kadar minnet duysak azdır” dedi.

Genel Başkan Önder Kahveci mesajında şu satırlara yer verdi;

“Cumhuriyetimizin mimarı, Kurtuluş Savaşı’mızın başkomutanı, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 82. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz.

Kısacık ömrüne sığdırdığı nice zaferleri, kurduğu hür, bağımsız ve çağdaş Türkiye Cumhuriyeti ile taçlandıran; düşman işgali altında harap ve bitap düşmüş, çaresiz bir ulusu inanç ve azimle hürriyet ve bağımsızlık parolası etrafında birleştiren ve bu toprakları ilelebet Türk milletine hediye eden büyük devlet adamına ne kadar minnet duysak azdır.

Dünyada yaşanan gelişmelere baktığımızda, yakın çevremizdeki ülkelerin içine düştüğü çatışma ortamını değerlendirdiğimizde; paramparça pay edilmiş, başkenti dahi işgal altında olan yurdumuzdan, bugünlere gelmiş olmamız, O’nun ne denli büyük bir askeri ve siyasi deha olduğunu ortaya koymaya yeter de artar.

Çevreye ve yeşile olan duyarlılığı, çiftçiye ve tarıma verdiği önem, bilim ve eğitime gösterdiği ihtimam, kadına ve gençliğe atfettiği değer, çocuklara duyduğu sonsuz sevgi ve güven dikkate alındığında Mustafa Kemal Atatürk’ün günümüz sorunlarına yıllar öncesinden çözümler sunduğunu ve bu çözümleri yaşantısında bizzat tatbik ettiğini görmekteyiz.

Bölgemizde artan gerilimle birlikte sıcak bir çatışmaya doğru giden ülkeler arasındaki ilişkiler hepimizde, Norveçlilerin deyimiyle “Mustafa Kemal gibi” bir düşünce yapısına sahip olmamız zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır.

Dönemin İngiltere Başbakanı Lloyd George’un “Yüzyıllar nadir olarak dâhi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki 20. yüzyılın dâhisi Türkler’e nasip oldu ve kader onu bizim karşımıza çıkardı.” diyerek; Afgan Kralı Emanullah Han’ın “O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün Doğu milletleri için de en büyük önderdi.” sözleriyle anlattığı Atatürk, gerçekten de emperyalizme karşı mücadelenin, özgürlük ve bağımsızlığın ilham kaynağı, tüm mazlum milletlerin umudu idi. Bugün dahi esaret altında inleyen pek çok millet, Atatürk gibi bir lider beklemekteyken, sayesinde hür ve bağımsız olarak güven içinde yaşadığımız memleketimizde O’nun kıymetini yeterince anlayamamış olmanın burukluğunu yaşıyoruz.

O, “En büyük eserim” dediği Cumhuriyeti, “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” vasiyeti ile sonsuza dek yaşatmak üzere gelecek nesillere miras bırakmıştır.  Bizler, bu emaneti kanımız, canımız pahasına korumak ve ilerletmek mecburiyetindeyiz. Devletimizin varlığı, milletimizin birliği ve bütünlüğü “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk denir.” ifadesinde anlamını bulan, Atatürk’ün milliyetçilik fikrî altyapısının anlaşılması ve milli politikaların uygulanmasıyla mümkün olacaktır. Bu nedenle gençlerimize Atatürk’ü, büyük mücadelesini, eserlerini ve fikirlerini doğru bir biçimde anlatmak ve öğretmek zorundayız.

Vefatının üzerinden 82 yıl geçmiş olmasına rağmen hiç eskimeyen ilkeleri ile bizlere çağdaşlığın yolunu açan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve özlemle anıyor, her geçen yıl yokluğunu daha fazla hissediyoruz.

 

DİĞER HABERLER
HABERLER

Sosyal Medyada TÜRK BÜRO-Sen

GENEL BAŞKAN

TÜRKEŞ GÜNEY

TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI