Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

ŞUBE BAŞKANLARI VE İL TEMSİLCİLERİ TOPLANTIMIZ TAMAMLANDI


[ 30 Ekim 2018, Salı – 09:50 ]

Sendikamız 25-28 Ekim 2018 tarihleri arasında Antalya’da Şube Başkanları ve İl Temsilcilerimizin katılımıyla “Başkanlar Kurulu” toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıya Genel Başkanımız Osman Eksert, Genel Başkan Yardımcılarımız Hüseyin Aslan, Bayram Ali Oymak, Kadir Polat, Nebi Yay, Vedat Ulu, Gürkan Orhan, TÜRKAV Başkanı Ebubekir Korkmaz ve Genel Başkan Yardımcıları ile Şube Başkanlarımız ve İl Temsilcilerimiz katıldı.
 
Genel Başkan Yardımcımız Hüseyin Aslan’ın açılış konuşması ile başlayan toplantımızda Genel Başkanımız Osman Eksert, “Sendikaların ağırlığı temsil ettiği kitleyle ölçülür, yani üye sayısı ile… Bunun için üye sayısı önemlidir, kik toplantılarına katılmak, toplu sözleşme masasına oturmak için yetkili sendika olmak şart… Bunun için stratejilerimizi belirleyeceğiz.” Dedi.
 
Osman Eksert konuşmasına genel bir seferberlik başlatıyoruz diyerek devam etti. Eksert, “Gitmediğimiz il-ilçe kalmayacak, bir program dahilinde çalışmalara devam edeceğiz, illerde Genel Merkez olarak programlar düzenleyeceğiz. Türk Büro-Sen yetkiyi alacak, herkes etkiyi görecek…” dedi.

YENİ SİSTEMDE BAKANLIK SAYISI 21’DEN 16’YA DÜŞTÜ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili bilgi veren Osman Eksert, “Yeni sistemde Bakanlık sayısı 21’den 16’ya düştü. Hizmet kolumuzu ilgilendiren Bakanlıklarda birleştirmeler yapıldı. Artık, en yüksek devlet memuru olarak cumhurbaşkanlığı idari işler başkanı belirlendi. Bu unvan, özlük hakları bakımından Başbakanlık müsteşarına denk olacak. Bakanlar kurulunun bütün yetkileri Cumhurbaşkanına devredildi. Bakanlık ve bağlı kuruluşlardaki müsteşar ve müsteşar yardımcısı ve merkez valisi kadroları kaldırıldı. Müsteşar ve yardımcılarının yerine bakan yardımcıları getirildi. Bütün bakanlık müşavirlerinin görevleri son buldu. Devlet Personel Başkanlığının 1 yıl içinde kapatılarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına devredilmesi kararlaştırıldı. Toplu sözleşmeleri yürütecek olan hükümet yetkilisi cumhurbaşkanı tarafından cumhurbaşkanı yardımcıları ya da bakanlar kurulu üyeleri arasından belirlenecek. Maliye Bakanlığının kadro ve açıktan atama izinleri konusundaki yetkileri ile personel mevzuatı konusundaki yetkisi kaldırıldı.

YENİ SİSTEMDE MEMURLARIMIZIN MAĞDUR OLMAMASI İÇİN GÖRÜŞMELERİMİZ DEVAM EDİYOR

6400 ve üzeri göstergelerde olan üst kademe yöneticileri, ilgili bakanın teklifi üzerine cumhurbaşkanı tarafından atanacak. Bakanlar kurulu kararı ile atama usulü kalktı. Genel müdürün altındaki kadrolar ilgili bakan tarafından atanabilecek. Kaymakamlar, valiler, vali yardımcıları, il emniyet müdürleri ve il müdürleri ilgili bakanın teklifi ve Cumhurbaşkanı’nın onayı ile atanacak. Yeni istihdam şekilleri getirildi. Kamu kurumlarında iş mevzuatına tabi sözleşmeli uzman ve uzman yardımcıları istihdam edilebilecek. Özel bilgi ve uzmanlık gerektiren geçici mahiyetteki işlerde, yerli veya yabancı personel tam zamanlı, kısmi zamanlı veya projelerle sınırlı olarak sözleşmeyle istihdam edilebilecek. 4/b statüde sözleşmeli personel istihdam edilmeyen kamu kurum ve kuruluşları sözleşmeli personel çalıştırılması hakkındaki hükümlere bağlı olmaksızın idari hizmet sözleşmesiyle personel istihdam edebilecek. 657 sayılı devlet memurları Kanunu’na tabi personel istihdam edilmeyen kamu kurum ve kuruluşları, iş mevzuatı hükümlerine göre istihdam edilen personel çalıştırabilecek. Kurumların taşra teşkilatlarında da kariyer meslek mensubu personel istihdam edilebilecek.

Yapılan bu değişiklikler sonrası kamuda çalışanların sorun yaşamaması için ilgili Bakanlık ve kurumlarla görüşmelere başladık. Bu kapsamda, Adalet Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kurum Başkanlarıyla görüştük. Yine en kısa zamanda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’yla da görüşerek memurların mağdur edilmemesi için elimizden geleni yapacağız."

MEMURLARIMIZ İÇİN EK ZAM TALEP EDİYORUZ

“Memurlarımıza 2018 yılı için %4 + %3,5 maaş artışına imza atılmıştı. 2018 yılı Eylül enflasyonu %6,5, geçen yıl aynı zamana göre enflasyon %24,52 arttı. Memurlarımız döviz kurlarında yaşanan artış, temel gıda ihtiyaçlarına gelen yüksek zamlar sebebi ile çok mağdur oldu. Memurların enflasyon farkını alması için önümüzde 2 aylık bir süre var. Memurlarımızın daha fazla mağdur olmaması için enflasyon farkının oluştuğu ay memurların maaşına yansıtılmasını ve memurlarımızın alım gücünün yükseltilmesi için acilen ek zam talep ediyoruz.”
 
MEMURLARIMIZ İÇİN HAZIRLADIĞIMIZ KANUN TEKLİFLERİNİ TBMM’YE SUNDUK

Genel Başkanımız Osman Eksert, “Konfederasyonumuzun ARGE merkezince hazırlanan kanun teklifleri ile memurlarımıza ekonomik katkılar sağlamayı amaç edindik. Bu kapsamda hazırladığımız kanun tekliflerinin bir kısmı MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı tarafından TBMM’ye sunuldu. Bir kısmı ise hazırlık aşamasında. En kısa zamanda onları da tamamlayarak, TBMM’ye sunulmasını sağlayacak. Hazırladığımız kanun teklifleri ile hem memurlarımızın, hem de emeklilerimizin ücretlerinde iyileştirmeler yaptık.

Diğer Sendikaların da memurlarımız için bir adım atmasını beklerdik, ancak onların derdi memur değil. Onlar Türklük sorunlarını çözemedi. Türk Milleti’ne düşmanlıklarını bir türlü bitiremediler. Bildiğiniz üzere Andımızın okullarda yeniden okutulması için açtığımız davayı kazandık. Davayı kazanmamız ile memur için hiçbir şey yapmayan Malum-Sen sokaklara çıkarak Andımızı istemiyoruz diye eylemler yaptılar. Yazıklar olsun onlara, biz sorumlu Sendikacılık anlayışımız gereği hem memur meselelerine, hem de milli meselelere hassasiyetle yaklaşma devam edeceğiz. Türküm, doğruyum, çalışkanım demekten asla vazgeçmeyeceğiz.” Dedi.
 
Toplantı sonrası Konfederasyonumuz ARGE Uzmanı Ercan Han TBMM’ye verdiğimiz ve hazırlık aşamasında olan kanun teklifleri ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Toplantının son bölümünde ise sekreteryaların bilgilendirmeleri yapıldı.


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 84
 
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |