Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

DENİZLİ ŞUBEMİZ, MEMURUN VE EMEKLİNİN EKMEĞİ AZALIYOR


[ 05 Ekim 2018, Cuma – 10:08 ]

TÜRK BÜRO-SEN DENİZLİ ŞUBE BAŞKANI HÜSEYİN UTANGAÇ'IN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI
 
Türk Büro-Sen’in yaptığı araştırma çarpıcı bir sonucu ortaya çıkardı: Memur sofrasından aylık 106,5 ekmek eksildi…
 
Geçtiğimiz gün açıklanan eylül ayına ilişkin enflasyon rakamlarının ardından Türk Büro-Sen’in yaptığı araştırma memur maaşlarının alım gücündeki çöküşü gözler önüne serdi.
 
Bir taraftan fırsatçıların ürünlere yaptığı fahiş zamlar tartışılırken harcama kalemlerinde yaşanan fiyat artışlarının memur maaşlarını bir mum gibi erittiği ortaya çıktı. TÜİK’in resmi verilerinden faydalanılarak yapılan araştırmada son günlerin bir başka tartışma konusu olan ekmekte dahi son bir yılda memurların aylık tam 106,5 kaybının olduğu belirlendi. Resmi verilere göre 2017 eylül ayında bir kilogram ekmeğin fiyatı 4 lira 19 kuruş iken bugün 4 lira 96 kuruşa yükseldi. Bu rakamlar üzerinden yapılan hesaplamaya göre geçtiğimiz yıl eylül ayında ortalama maaş alan bir memur, maaşıyla 200 gram ağırlığındaki ekmeklerden 3 bin 553,5 adet alabiliyorken bu eylülde maaşıyla ancak 3 bin 447 adet alabiliyor. Dolayısıyla memur maaşlarına yapılan bütün artışlara rağmen yetkililerin hiç zamlanmadığını iddia ettiği ekmekte bile aylık 106,5 adet kayıp yaşandı.
 
Araştırmada memur maaşlarında gıda, temizlik, elektrik, ısınma gibi zorunlu giderlerinde yüzde elliye varan oranlarda erime yaşandığı belirlendi. Memurların alım gücü; son bir yıl içinde karpuz karşısında yüzde 48,2, domateste yüzde 45,2, salatalıkta yüzde 37, kuru soğanda yüzde 32,3 yumurta karşısında ise yüzde 24,6 oranında değer kaybetti.     
 
Araştırmada geçtiğimiz eylül ayından bugüne değin enflasyon farkı da dahil olmak üzere memur maaşları yüzde 14,8 oranında artarken aynı dönemde yıllık enflasyonun yüzde 24,5’e ulaştığına dikkat çekildi ve memur maaşlarının ortalama yüzde 9,7 eridiği ifade edildi.
 
 Memurun ve Emeklinin Ekmeği İle Oynanıyor 
 
Araştırmaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan “Gelecek öngörüsünden uzak sendikacıların yaptığı özürlü toplu sözleşmeye enflasyon artışı da eklenince memurun ekmeği ile oynanmıştır. Kamu görevlilerinden aldıkları yetkiyi bir türlü hakkı ile kullanmayı beceremeyen bu sendikaların el birliği ile bir yıl içinde memur maaşında ortalama yüzde 9,7 net kayıp yaşanmıştır.
Her geçen gün soframızdaki ekmek biraz daha eksilmekte, kamu görevlilerinin alım gücü düşmektedir. Bu kayıplar karşısında kamu görevlilerinin dibe vuran maaşlarında yaşanan kayıpların telafi edilmesi zaruret haline gelmiştir.
 
Türk Büro-Sen olarak memur maaşlarındaki net kayıpların en az yüzde 10 olduğu gerçeğinden yola çıktığımızda, bir telafi zammının kaçınılmaz olduğunu ifade ediyor, kamu görevlilerinin ekonomik olarak desteklenmesini talep ediyoruz.” şeklinde konuştu. 


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 2
     
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |