Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

DEVLET ARŞİVLERİ BAŞKANLIĞINDA ÇALIŞANLARIN SÜRGÜN EDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ


[ 17 Ağustos 2018, Cuma – 09:07 ]

TÜRK BÜRO – SEN GENEL BAŞKANI OSMAN EKSERT’İN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığı’na bağlanan Devlet Arşivleri Başkanlığı ve Osmanlı Arşivleri’nde, 250 çalışanın görev yeri değiştirilerek, Tapu Kadastro, SGK, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi kurumlara atanmışlardır.

Başka kurumlara atamaları yapılan 250 personel, Türk tarihine ışık tutan belgeleri okuma, tasnif etme ve korunmasını sağlamak konularında uzmanlaşmış personeldir. Yapılan bu atamalar sonrası kurumda belge okuyabilecek personel sayısı neredeyse yarıya inmiş, tarihin aydınlatılması ve gelecek nesillere aktarılması imkansız hale getirilmiştir.

250 personelin yerine yapılacak atamalarda kriter liyakat ve ehliyet olmamıştır. Özellikle Osmanlıca belge okuma becerisine sahip olmayan kişilerin Devlet Arşivleri Başkanlığı’nda göreve getirilmesi ise başka bir skandal olmuştur. Yapılacak işle hiçbir ilgisi olmayan kişilerin kuruma atanması yetmezmiş gibi, yetişmelerini sağlayacak uzman personelin de farklı kurumlara gönderilmesi tarihimiz açısından büyük bir vahamettir.

BUGÜNE DEK 45 MİLYON EVRAK TASNİFİNİ UZMAN PERSONEL YAPTI

Devlet Arşivleri çalışanları bugüne kadar işlerini titizlikle yaparak, 1987 yılından bu yana depolarda bekletilen 45 milyon evrakın tasnif işlemlerini yapmış, okumuş, dijital ortama aktarmış, ihtiyaç duyan herkese sunmuş ve evrakların korunmasını sağlamıştır. Yine okunmayı bekleyen milyonlarca evrak vardır. Ancak, Devlet Arşivlerinin yanlış kararı ile bu evrakları okuyacak çalışan kalmamıştır.

Devlet Arşivleri Başkanlığı çalışanları tayin edildikleri kurumlar ile ikinci bir şok yaşamıştır. Yaptıkları işlerle hiçbir ilgisi olmayan, Tapu Kadastro, Diyanet İşleri Başkanlığı ve SGK gibi kurumlara atanan Arşiv çalışanları yapılan atamaları sürgün olarak değerlendirmektedir.

Türk Büro-Sen olarak, Devlet Arşivleri çalışanlarının yaşadığı bu haksız atamalarla mağdur olmalarına asla müsaade etmeyeceğiz.

SORUMLULUK SAHİBİ HERKESİ TARİHİMİZ VE GELECEĞİMİZ İÇİN BU YANLIŞ ATAMAYI İPTAL ETMEYE DAVET EDİYORUZ

Bu bağlamda Devlet Arşivleri Başkanlığı Başkanı Uğur Ünal ile görüşerek, yapılan yanlış atamaların Ülkemiz ve Milletimizin tarihine ihanet olduğunu, bu yanlış karardan biran evvel dönülmesi gerektiğini ifade ettik.

Yine siyasi partiler nezdinde başlattığımız görüşmeler ile yapılan yersiz ve haksız uygulamaya biran önce son verilmesi, kurumda uzmanlaşmış arkadaşlarımızın atamalarının derhal durdurulması taleplerimizi dile getirmeye devam ediyoruz.

Osmanlı Arşivleri konusunda hassasiyetlerini yakinen bildiğimiz başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, sorumluluk sahibi herkesi bu yanlış uygulamaya bir son vermek için göreve davet ediyoruz.

Türk Milleti’nin tarihi vesikalarının uzman ellerce muhafaza edilmesi, bugüne ışık tutacak belgelerin gün yüzüne çıkartılması adına; canla başla çalışan, işini kurumunu seven, tarihine ve köklerine ve de Milletine bağlı çalışanların özellikle kurumdan ayrılmasına önayak olan kimler ise durumun bu yönüyle de araştırma ve soruşturmasının yapılmasını da yetkililerden bekliyoruz.
 
Türk Büro-Sen olarak, yapılan yanlış atamalarla ilgili karar iptal edilene ve Arşiv Çalışanları kurumlarına dönene kadar mücadelemizin devam edeceğini kamuoyuna saygı ile duyururuz.


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 1
       
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |