Geri

ÇANKIRI ŞUBEMİZ, İZ BIRAKAN KADINLARIMIZ

09 Mart 2018, Cuma | 16:28
Türk Büro-Sen Çankırı Şube Başkanı Metin Memiş’in Dünya Kadınlar Günü için yazılı basın açıklamasıdır.
 
Türk kadını  tarihin her döneminde haysiyet ve hürmetin simgesi Fazilet ve fedakârlığın parlayan yüzü mevkiine çıkmış ve milletimizin iftihar endazesi olmuştur. Bu nedenle takdir, taltif ve tazimi hak  etmektedir. Tarihe iz bırakmak, çağlara mühür vurmak ve asırların çehresini değiştirmek, yürek isteyen sıkı bir mücadele disiplini ile birlikte sabır ve emek gerektiren muazzam bir süreçtir.

Türk kadını aziz milletimizi kıtalara taşıyan kurduğu devletlere ruh katan vicdan kaynağı, asalet yuvası irade odağıdır. Kutlu Ecdadımızın İl Bilge Hatun’dan Haymana'ya Gördesli Makbule’den Şerife Bacı’ya Nene Hatun’dan daha nice göz nurumuz, gurur abidemiz olan Türk kadınları isimlerini tarihe altın harflerle yazdıranlar, milli hafızalarda yaşamaktadır ve yaşayacaklardır.

İşin özünde asıl mesele tarihin herhangi bir  sayfasında bir vesileyle anlatılmak, anılmak değil tarihi bizzat yapmak ve yazmaktır. Türk kadını üstlendiği her görev ve sorumluluğu layıkıyla ifade ederek sevk ve heyecanla yerine getirmek tarihimizin nabız atışı, Türk milletinin potansiyel gücü olabilmeyi başarmıştır. Medeniyetler ve milletler mücadelesinde Türk kadını bugüne kadar üzerine düşünen yapmış, inancım odur ki; bundan sonra da samimiyet ve üstün bir ahlakla, güzel ahlakla yapmaya devam edecektir. Yine ardında derin izler bırakmayı sürdürecektir.
Türkler tarih boyunca sayısız devlet kurmuş ucu bucağı görünmeyen topraklarda dörtnala at koşturmuş ayağını bastığı her yere bereket saçmış medeniyet ve kültürün dünya üzerindeki timsali olmuştur hiç şüphe yok ki Türklerin kurduğu ve dünyaya yaydığı bu yüksek medeniyetin arkasında namus, cesaret, şefkat ve vefadan yaratılmış Türk kadını vardır. Tarihe dönüp bir kere bakarsak Türk milletinin kadına olan saygısını sadakatini ve ona verdiği değeri anlamamıza yardımcı olacaktır

Kadınların yok sayıldığı, hor görüldüğü, hak ettiği saygı ve diğerini görmediği çağlarda Türk kadını devletler yönetmiş, ordular yürütmüş ve gerektiğinde bu uğurda canını vermiştir Türklerde kadın; erkeğin cariyesi, kölesi, hizmetçisi değil eşi, evdeşi, hanımı olmuştur. Yeri geldiğinde çadırında gürbüz Türk çocukları yetiştiren anneler yeri geldiğinde atına binip düşmanın üzerine yürüyen birer savaşçı olmayı bilmişlerdir.
Bugün de Şanlı Türk ordusunun Afrin’e yönelik olarak başarıyla sürdürdüğü “Zeytin Dalı Operasyonu”’na, el emeği, göz nuruyla ördükleri el işlemelerini Mehmetçiğimize üşümesinler diye gönderen çeyiz hazırlığı yapan genç kızlarımız,  analarımız dimdik ayaktadır.           

 Bir şehit anamız; “Allah ordumuza, devletimize güç versin. Allah kahraman ordumuzu karada, havada muzaffer etsin. Anasız olur, babasız olur, evlatsız da oluyormuş ama vatansız olunmaz.”  Bu duygu ve düşüncelerde olan bütün kadınlarımıza selam olsun.
 
 
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1