Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

KONYA 1 NOLU ŞUBEMİZ, DEVLET, BİR ŞİRKET OLAMAZ


[ 01 Aralık 2017, Cuma – 13:14 ]

Konya 1 Nolu Şube Başkanımız Hüsamettin Şenel’in basın açıklaması

Türkiye'de memurların güvencesi olan 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun değiştirilmesi gerektiği yönündeki demeçler memurlar arasında huzursuzluğa neden oluyor.

Siyasetçilerin memura bakış açısının düzelmesi gerekir. "AKP iktidarı diyor ki: 'Özel sektör nasıl tazminatını verip işten çıkarıyorsa devlet böyle bir şeyi devlet memuruna yapamıyor. Ben görevden alıyorum, mahkeme iade ediyor.' Siyasetçiler, 'Ben iktidarım, seni istemiyorum' dememeli ama anlayış buna döndü.  657 sayılı kanun gücünü anayasadan alıyor.

"Devlet memuru statüsü güvence getiriyor. Memurun iş haddinin feshedilemeyeceği hangi şartlarda feshedileceği 657 sayılı kanunda yazıyor. Özel sektörde örneğin işveren çalışanın tazminatını vererek tek taraflı iş haddini bitirir. Devlette böyle bir şey yok. Kamu kurumları özelleştiriliyor. İşçilere, '4-C'li olursanız geçici olarak bazı kurumlarda çalıştırırım' diyor.  Memur ise özelleştirilen kurumlarda devlet personel başkanlığına devredildi. Bu kurum aracılığıyla hangi statüde eksiklik varsa oradan dağıtımı yapılır. Bu da yasada yazılı.
Memurun iş akdinin fes edilmesi 657 sayılı yasada bellidir. Yüz kızartıcı suçlar, devletin güvenliğini tehlikeye atması, yasa dışı örgüte mensup olması gibi, Burada da atılabilmesi için memurun idari ve cezai soruşturmaların netleşmesi gerekiyor. Memur, suçu kesinleşene kadar devletin memurudur. Önce yargıya gidilir ondan sonra gereken yapılır."

Devlette daire başkanı üstü bütün kadroları siyasi iktidarın değiştirmesini kimse artık yadırgamıyor,  "Üst kadroları görevden alıyor bunu yaparken de liyakatına ve performansına bakmıyor. Bana biat edecek, bana uyacak, ben ne dersem onu yapacak  bürokrat arıyorlar.. Bürokrasi bu değil, Bürokraside liyakatten başka bir ölçü olamamalıdır.

"Eğer kamudaki liyakate uyulsaydı, yöneticileri tecrübe, birikim esasıyla belirleseydi 15 Temmuz ihaneti olmazdı. Devletin hafızası yok edilemez, süreklilik esastır. 'Ben milletten yetki aldım istediğimle çalışır, istediğimle çalışmam.' Bu böyle olmaz. Devletin devlet olma kimliğini şirketlerden ayıran devlet memurunun statüsü ve güvencesidir. Bu sıralamadır. Memurun güvencesini alırsan, parti ile gelip giden devlet yönetimi olur. Parti devleti olur. Ak Parti hala parti devleti anlayışına gidiyor. Devletin hassas görevlerine ciddi araştırmalar yapılarak adam alınmalı. Bölücülükten, cemaatten uzak vatansever insanlar olmalı. Kurumlara memur alırken benden olsun diyorsun. Parti devleti dediğimiz tehlike budur.

Devlet bir kişinin, zümrenin sınıfın malı değil. Devlet memurları kanunundaki sorunlar konuşulmalı. Son dönemde sınav açılması gereken kadrolar hülle yoluyla gerçekleştirilen atamalarla dolduruldu. SGK'da hülle yoluyla yaklaşık 150 kişi müdür yapıldı.  Belediyeleri kullanarak aynı yöntemle müdür ya da başka bir göreve atıyorlar. Sınav açmıyor, hülle yapıyor. Sıradan memuru gidip başka yere müdür yardımcısı yapıyor, daha sonra şube müdürü yapıyorlar. Orayı doldurup boşaltıyorlar, müdür yapıyorlar. Müdürlük sınavından kaçıyorlar."
Belediyeler üzerinden yapılan açıktan atama skandalını Sayıştay ortaya çıkardı.
Milyonlarca üniversiteli genç boşta dolaşırken, AKP'li belediyelerde açıktan atama furyası, tüm hızıyla devam ediyor. Hiçbir sınava girmeden, ‘özel kalem'e açıktan atanan isimler, 1 gün sonra devlet memuru yapıldılar.


Sayıştay yaptığı incelemede bir Belediyede son 3 yıl içerisinde toplam 4 personelin Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna atandıktan sonra çeşitli görevlere veya diğer kurumlara naklen atamasının yapıldığını tespit etti. Sayıştay raporunda,

LİYAKATA AYKIRI DURUM

“Bu atamalarda; öncelikle belediyede çalışan memurlardan ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlardan olması gerekliliğine uyulmadığı, bir seçim dönemi boyunca çalıştırılması esasına riayet edilmeyerek bu kadronun memuriyete sınavsız atama yolu olarak kullanılır hale geldiği, bu suretle kanun önünde eşitlik, kamu görevine girmede eşitlik ve liyakat ilkesine aykırı durumun oluştuğu tespit edilmiştir.”

Sayıştay'ın tespitleri;

M.D.: 16.11.2015 tarihinde Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna açıktan ataması yapıldı. 3 gün sonra 5'inci Derece Mühendis kadrosuna atandı.

H.K.: 16.02.2016 tarihinde Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna açıktan atandı. 2 gün sonra da 8'inci Derece Memur kadrosuna atandı.

A.E.: 12.07.2016 tarihinde Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna açıktan getirildi. 1 gün sonra da 8'inci Derece Memur kadrosuna atandı.

S.A.: 16.01.2017 tarihinde Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna açıktan atandı. O da 1 gün sonra 8'inci Derece Memur kadrosuna atandı.

Ülkemizde binlerce üniversite bitirmiş iş arayan gençlerimiz varken, Kps sınavında başarı sağlamış arkadaşlarımız varken sınavsız hülle yoluyla yandaşlarınızı işe alırken vallahi bunun vebalini ödeyemezsiniz. Bu işin vebali sizlerin omuzlarındadır. Sayın Cumhur Başkanımıza buradan sesleniyoruz “ Yeki Kapı ruhunu yaşatın “, sözlü mülakatını kaldırın. Kps sınavında başarılı olanları güvenlik soruşturması yapılarak atamaları yapılmalıdır.

Kamu Oyuna Saygılarımla. 


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 2
     
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |