Geri

ADALET BAKANI ABDULHAMİT GÜL’E ZABIT KATİPLERİ İÇİN YAZI YAZDIK

03 Kasım 2017, Cuma | 14:41
Bilindiği üzere başta metropol iller olmak üzere, Adliyelerde Zabıt Katiplerine yönelik Klavye Uygulaması yapılmaya başlanmıştı.

Eğitim amaçlı olan bu sınavlar, zabıt katipleri arasında sorun ve endişelere sebep olmuş, Sendikamız da konuyla ilgili olarak 16.10.2017 tarihinde Adalet Bakanlığı eğitimden sorumlu Müsteşar Yardımcısı Musa Heybet ile görüşmüştü. Heybet görüşmede; “Adalet Bakanlığı; Zabıt Katibi arkadaşlarımızın daha nitelikli hale getirebilmek ve bu vesile ile daha verimli olmalarını sağlamak için klavyeden Seviye Sınavına tabi tutuyor. Bu sınavda 90 kelime barajını aşamayan arkadaşlarımıza daha sonra klavye ve UYAP eğitimi verilerek, donanımlı hale getirilecekler. Ayrıca eğitimler yolu ile kurum aidiyet duygusu vermek istiyoruz” demişti.

Ancak, Konya Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı’nın 01.11.2017 tarih ve 2017/5508 Muh. Sayılı yazısı ile; Zabıt Katiplerine yönelik F Klavye kullanımı amacıyla kurs açılmasının planlandığını belirterek, “üç dakikada doksan kelime yazamayan Zabıt Katipleri hakkında 657 sayılı DMK’nın 98/b hükmü uyarınca işlem yapılabileceği” ifade edilmiştir.

Sendikamız 03.11.2017 tarihinde, konuyla ilgili endişeye kapılan Zabıt Katipleri için Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e yazı yazarak, “çalışma ortamında sükûnun bozulmaması açısından 26.09.2017 tarih ve 3670/4893 sayılı yazınız ile aktardığınız şekliyle korunmasının ve Klavye Kursunun akabinde Zabıt Katiplerinin, haklarında 657 sayılı Yasanın 98/b hükmü uyarınca işlem yapılabileceği endişesi altında bırakılmamasının, Adliyelerdeki çalışma ortamı açısından hassasiyet içerdiği hususunu önemle arz ederiz” demiştir.

Yazıyı görmek için tıklayınızFoto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1