Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

NÜFUS ÇALIŞANLARINA FAZLA MESAİ ÖDENMESİ BAKANLARIN İMZASINA AÇILDI


[ 22 Ocak 2017, Pazar – 09:45 ]

Bilindiği gibi, geçtiğimiz yıllarda yapılan yasal düzenlemelerle kamu kurumlarında fazla mesailer 6 ayı geçmemek üzere, Bakanlar Kurulu kararına bağlanmıştı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden aldığımız bilgilere göre, 2017 yılından itibaren Nüfus İdarelerince başlatılan Nüfus Cüzdanlarının yenilenerek dijital hale getirilme işlemleri nedeniyle, iş yoğunluğu artmıştı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ayrıca Maliye Bakanlığı’ndan 1500 yeni kadro talep etmiş ancak, bu talep karşılanmamıştır. Sadece 6 aylık fazla mesai ücreti verilmesi konusu Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılmıştır.

Geçtiğimiz günlerde Konfederasyonumuz Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ile Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş ve Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak, Keçiören Nüfus ve Vatandaşlık İşleri İlçe Müdürlüğünü ziyaret ederek, çalışanların sıkıntılarını yerinde incelemiş, İlçe Nüfus Müdürü Hasan Oğuz’dan bilgi almıştılar. Aynı gün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu telefon ile arayan Konfederasyon Genel Başkanı İsmail Koncuk, nüfus çalışanlarının sıkıntılarını anlatmıştı. Bakan da, “Nüfus çalışanları müsterih olsunlar. Kesinlikle onları mağdur etmeyeceğiz” demişti.

Nüfus çalışanlarına ilk etapta Bakanlar Kurulu kararıyla 6 aylık süre için fazla mesai düzenlemesi yapılacak. TBMM’de bulunan “Nüfus Yasa Tasarısı” görüşüldükten sonra bu süre 5 yıla çıkartılacak.

Bilindiği gibi yeni düzenleme ile pasaport ve ehliyetlerde bundan sonra Nüfus idarelerince verilecek. Ayrıca önümüzdeki günlerde 40 bin Suriyeli’nin vatandaşlığa kabul işlemleri de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri tarafından yürütülecek.

MALİYE BAKANI YANLIŞ YOLDA…!

Aldığımız bilgilere göre, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları bahane ederek,” Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün 1500 yeni kadro talebini karşılamayacaklarını, ancak işlerin aksamaması için Maliye çalışanlarının Nüfuslarda görevlendirileceğini” söylemiştir.

Eğer bu durum doğru ise, yanlış ve kabul edilemez bir durumdur. Maliye Bakanlığı’nda halen kadroların ancak %51’i doludur. Kadroların yarıya yakını boştur. Birçok vergi dairesinde de eleman eksikliği vardır. Bu gerçekler ortadayken Maliye çalışanlarının, Nüfuslarda görevlendirilmek istenmesi kabul edilemezdir.

Emek örgütü bir Sendika olarak, böyle bir uygulamayı doğru bulmuyoruz.


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 1
       
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |