Geri

NÜFUS ÇALIŞANLARININ TALEPLERİNİ SARICAN’A İLETTİK

17 Ocak 2017, Salı | 10:18
Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş, Genel Başkan Yardımcımız Nejla Öksüz, Ankara 7 Nolu Şube Başkan Yardımcılarımız Oğuzhan Erbay ve Özkan Ulupınar’dan oluşan bir heyetle 16.01.2017 tarihinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Ahmet Sarıcan’ı ziyaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi kapsamında yeni kimlik kartı başvurularının 02.01.2017  tarihinden itibaren Türkiye genelinde alınmaya başlamasıyla birlikte, Sendikamızın, Şubelerimiz aracılığıyla yaptığı çalışma soncunda; yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü ziyarette Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş, “Nüfus Müdürlüklerinde personel sayısı yetersizdir. Aşırı yoğunluk insanları ve personeli stresli bir hale getirmektedir. Bu yoğunluğun ve iş yükünün uzun süre devam edecek olması çalışanların motivasyonunu olumsuz olarak etkilemektedir. Alo 199 ve e-randevu siteleri sağlıklı çalışmadığından vatandaşların randevu almadan nüfus müdürlüklerine gelmesi, randevuların memur ekranında görülmemesi, sistemin tekrar eden numaralar vermesi, aşırı izdiham, yığılma, vatandaşlar arasında sürtüşme ve kargaşaya neden olmaktadır. Yine yeni kimlik kartları ücretlerinin nüfus memurları tarafından tahsil edilmesi de problem yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu aksaklıkların biran önce giderilmesi ve Nüfus personelinin özlük haklarının iyileştirilmesi çalışanların motivasyonu ve iş verimliliğini artıracaktır.” dedi.

Konuyla ilgili olarak Sendikamızın hazırlamış olduğu raporu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Ahmet Sarıcan’a takdim etti.

Ahmet Sarıcan ise, yaşanan bazı sorunların farkında olduklarını, çözümü için gayret ettiklerini ifade ederek, “teknik anlamda yaşanan problemler kısa sürede çözülecek. Kimlik kartları ücretlerinin bankaya yatırılması ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu süreçte personelimiz yoğun mesai yapıyor. Fazla mesai yaptırılan personele, ücretlerinin 666 sayılı KHK’ya göre ödenmesi için Maliye Bakanlığı’ndan talepte bulunduk. Ayrıca bu süreçte Nüfus çalışanlarının geçici olarak başka kurumlarda çalıştırılmaması hususunda Valilik ve Kaymakamlıklara yazı yazacağız. Yeni Nüfus Kanunu tasarısında personel alım talebimiz var. Personel eksikliğinin giderilmesi için Kanunun TBMM’den çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Ahmet Sarıcan’a sunulan raporu görmek için tıklayınızFoto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1