Geri

ADALET BAKANLIĞI’NDA 300 KİŞİ GÖREVE İADE EDİLDİ

09 Kasım 2016, Çarşamba | 07:53
Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş beraberinde Genel Başkan Yardımcılarımız Hüseyin Aslan ve İlhan Eren ile 08.11.2016 tarihinde Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Turan Kuloğlu’nu ziyaret etti.

Ziyarette Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş, “15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası, kamuda on binlerce memur görevden uzaklaştırıldı ya da Kanun Hükmünde Kararnameler ile iş akitleri feshedildi. Hiçbir KHK, Anayasa ve yasaların üstünde değildir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda, memurların ne şekilde açığa alınacağı ve ya görevden ihraç edilecekleri açıkça belirtilmiştir. Ancak, memurların görevden ihraçlarında ya da uzaklaştırılmalarında 657 sayılı DMK uygulanmamıştır. Her kurumda farklı bir uygulama yapılmıştır. Memurlara yapılan işlemler 657 sayılı DMK’ya göre yapılmış olsaydı şuan açıkta olan yada ihraç edilen memur sayısı yarı yarıya azalırdı. Hakkında FETÖ üyeliği suç isnadıyla işlem yapılan memurların yarısından çoğunun bu terör örgütüyle hiçbir alakası yoktur. Yapılan bu haksız işlemleri, emek örgütü olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Adalet Bakanlığı, adalet dağıtmakla mükellef bir kurum olması hasebiyle bu konuda daha da hassas olmalıdır” dedi.

GÖREVDEN İHRAÇ EDİLEN VE AÇIĞA ALINAN MEMURLARLA İLGİLİ DOSYA SUNULDU

Personel Genel Müdür Yardımcısı Turan Kuloğlu ise, “Açıkta olan memurlarımız hakkında detaylı çalışma yapıyoruz. Bu çalışma sonucunda da 300’e yakın memurumuzu göreve tekrar başlattık. Bizler kimsenin haksız yere cezalandırılmasını istemiyoruz. İhraç edilen memurların içinde de hatalı karar verilmiş olabilir. Onlarda itirazlarını bildirmeye devam etsinler. Bize ulaşan her itirazı derinlemesine araştırıyoruz” dedi.

Diğer yandan Genel Başkanımız açığa alınan ve görevden ihraç edilen memurlarla ilgili hazırlamış olduğumuz detaylı bir dosyayı, Turan Kuloğlu’na sunarak, tekrar incelenmesini talep etti.

Kuloğlu’da tekrar titizlikle inceleyecekleri sözünü verdi.

KULOĞLU GÖREVDE YÜKSELME SINAVINDA LİYAKAT GÜVENCESİ VERDİ

Bilindiği üzere Adalet Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınav sonuçlarını açıklamıştı.

Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş, Çerçeve Yönetmelikte yapılan değişiklik ile artık tüm kadrolarda yapılacak olan sözlü mülakatı işaret ederek, “Sözlü mülakatlar hepimiz için endişe vericidir. Sözlü mülakat, adam kayırmacılığın ve torpilin önüne geçilemeyen bir sistemdir. Görevde Yükselme sınavında başarılı olan adayların haklarının yenmesinden oldukça endişeliyiz. Bu konuda Adalet Bakanlığı olarak sizlere büyük sorumluluk düşüyor. Sözlü mülakatlarda da tek kriter; liyakat ve birikim olmalıdır” dedi.

Kuloğlu ise ‘Liyakat’ güvencesi vererek; sözlü mülakatlarda liyakat ve birikim kriterinin temel alınacağını, yazılı sınavı kazanan hiç kimsenin hakkının yenmeyeceğini ve adaletli olacaklarını söyledi.

Geçen yıl yapılan Yazı İşleri Müdürlüğü sınavlarında liyakatı temel alarak, hata payını en aza düşürdüklerini, bu sözlü sınavda da aynı hassasiyeti sürdüreceklerini ifade eden Personel Genel Müdür Yardımcısı Turan Kuloğlu, “bunun güvencesini size veriyorum” dedi.Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1