Geri

DEVŞİRME SPORCULAR VE YÖNETİCİLER YÜZÜNDEN OLİMPİYATLARDA NAL TOPLADIK

24 Ağustos 2016, Çarşamba | 07:46
TÜRKİYE KAMU-SEN GENEL TEŞKİLATLANMA SEKRETERİ VE TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI FAHRETTİN YOKUŞ’UN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI
 
2016 yılı Rio olimpiyatları tamamlandı. Türkiye Rio Olimpiyatları'nda, ata sporumuz olan güreşte tek Altın madalyayı gururumuz olan Taha Akgül sayesinde alarak, olimpiyatları 41. sırada tamamladı.

SPORCULAR VE YÖNETİCİLER SİYASİ YAPILANMADAN UZAK OLMALIDIR

Türk Büro-Sen olarak, 2008 yılında gerçekleştirilen 6. Spor Şurasında Gençlik ve Spor çalışanlarının sorunlarını tek tek ifade etmiş ve bu sorunların çözülmesini istemiştik.

Sunduğumuz raporda;  Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü üst yöneticileri ile İl Müdürlerinin Spor Akademisi mezunu olmasını, atamalarda liyakata önem verilmesini, Federasyonlara bilimsel çalışmalara yatkın yöneticilerin getirilmesini, Kurumda çalışan personel arasındaki ücret dengesizliğinin giderilmesini, Genel Müdürlükteki personel açığının giderilmesini, çalışan personele de hizmet içi eğitim verilmesini, Kurumda sözleşmeli çalışan Spor Uzmanlarının kadroya geçirilmesini, Genel Müdürlükte çalışanlarla özerk Federasyonlara siyasi müdahalelerde bulunulmamasını talep ettik.

Çözüm için de;  Özerk federasyonların siyasi yapılanmadan uzak tutulması, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı gelirlerinin yeniden değerlendirilmesi, Siyasetin spora etkisinin ortadan kaldırılması, Liyakat ve birikime önem verilmesi, Olimpiyatlardaki başarısızlık ve devşirme sporcuların sporumuza katkısının tekrar gözden geçirilmesi ile Devlet ve özel kuruluşlarda çalışan sayısına göre, tesis yapma zorunluluğu getirilmesini istedik. Sporcu yetiştirecek nitelikli elemanlarla birlikte, spor tesislerinin aynı doğrultuda artırılmasını istedik.

ÖNCE FETÖ’CÜ YAPI, SONRA PARTİZANLIK BAKANLIĞA HAKİM OLDU

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda yanlışlıklar yapıldı. Liyakat, tecrübe ve birikim yerine siyasi yandaş olmak, yeni oluşturulan kadro ve unvanlar için tek geçerlilik olmuştur. Kurumdaki yetişkin kadrolar yerine, başka kurumlardan yatay geçiş yolu ile yüzlerce yandaş hak etmedikleri unvanlara atanmışlardır. Önceki Bakan Suat Kılıç kurumda kadrolaşmayı sağlamış, liyakatsız kişileri kurumda yönetici yapmıştır. Halen görevde bulunan Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın ise kurum kadrolarını liyakatsız yandaşları ile doldurmuştur. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nı çiftlik haline getirmiştir. Mahkeme kararları uygulanmamış, hukuk tanınmamıştır. Bu durum sporun, sporcunun ve Türk Milletinin uluslararası spor camiasında sürekli itibar kaybına sebep olmuştur.

DEVŞİRME VE DOPİNGLİ SPORCULARLA DÜNYAYA REZİL OLDUK

Devşirme sporcuların yanına, devşirme siyasi kadrolar getirilmek suretiyle sporumuz bataklığa sürüklendi. Gençlik ve Spor Bakanlığı spordan anlamayan, iktidarın nimetlenmesi için kadro ihdas ettiği ehil olmayan yandaşlarla dolduruldu. Mahkeme kararlarını dinlemediler. Herhangi bir spor dalı ile hiç ilgisi olmayan Matematik, Türkçe öğretmenleri, ziraat mühendisleri Gençlik ve Spor İl Müdürü yapıldı. Bu kadroları gerçekten hak eden insanlar ise yandaş olmadıkları için ötekileştirilerek, bu kadrolardan uzak tutuldu. Gençlik ve Spor çalışanları adı Adalet olan iktidarın zulmüne uğradı.

Bakanlık merkez teşkilatı üst yöneticileri gibi, Federasyonlarımız da aynı şekilde ehil eller yerine siyasi iktidarın yandaşlarına teslim edildi. Federasyonlar Devlet bütçesinden daha fazla kaynak alabilmek için önüne gelene lisans verdi. Federasyonlar rant ve çıkar merkezi haline getirildi. Yurt dışı müsabakaları spordan bir haber sözde siyasi yandaşlar için birer turistik seyahate dönüştürülmüştür.

Son yıllarda Türkiye, spor dünyasında itibarını ve güvenirliğini kaybetmiştir. Dünya çapında, dopingli sporcu sayımız ilk sırada yer almaktadır. Bu utanç tablosu nedeniyle, ülkemiz itibar kaybetmeye devam etmektedir. Sorumlular ise maalesef halen Bakanlıkta yöneticidir.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda örgütlü bir Sendika olarak, Bakanlıkta yapılan siyasi kadrolaşmaya derhal son verilmesi ve Bakanlığa liyakat kriterine göre atamalar yapılması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz. Bu kadrolaşmaya son verilmediği takdirde uluslararası spor müsabakalarında nal toplamaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.
 
 Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1