Geri

ANKARA BATI ADLİYESİ’NDE ÜYELERİMİZLE BİR ARAYA GELDİK

09 Nisan 2016, Cumartesi | 09:41
Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş 08.04.2016 tarihinde Ankara Batı Adliyesi çalışanı üyelerimiz ile bir araya geldi. Genel Başkanımıza Ankara 14 Nolu Şube Başkanımız Erol Bilir, Şube Yönetimiz ve Batı Adliyesi Temsilcimiz eşlik etti.

Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş konuşmasında, “Sendika mensuplarının haklarını korumak ve geliştirmek için vardır. Sendika birinin hakkını, diğerine vermek için oluşturulmamıştır. Sendikacı ülkesinin değer yargılarıyla kavga etmez. Sendikacı emeğe sahip çıktığı gibi ülkesine de sahip çıkmalıdır. Sendikacı üyeleri için hak ve hukuk derken, yaşadığı toplumunda hak ve hukukunu savunmalıdır.  Türkiye’de huzur olmazsa hakta olmaz, Türkiye’de adalet olmazsa hakça paylaşımda olmaz, Türkiye’de hukukun üstünlüğü olmazsa özgürlükte olmaz diyoruz. Adalet ve hukuk ülkelerin var olması için en önemli unsurdur. Tarih sahnesinden silinen birçok devlete baktığımızda adaletsizlik ve hukuksuzluk yüzünden yok olduğunu görürüz” dedi.

ADI ADALET OLAN BİR KURUM ÇALIŞANLARINA DA ADİL OLMALIDIR

Yokuş, “Kamu kurumlarında çalışanların sendikalarına göre ayrıma tabi tutulması, iktidara yakın olan bir sendikanın çalışanları çeşitli vaatlerle kandırmaya çalışması kabul edilemezdir. En önemlisi ise adı Adalet olan bir kurumun çalışanlarına şaşı bakmasıdır. Biz bu bakış açısını asla kabul etmeyiz. Adalet dağıtan bir kurumda Hakiminden tutun temizlik yapan personeline kadar adil olunmalıdır. Gelinen bu durum için ancak, “Adalet arayan, adalet çalışanları” denilebilir. Eğer adalet dağıtılan bir kurumda çalışanlar, adalete muhtaçsa, sözün bittiği yerdeyiz demektir. Türk Büro-Sen ve Türkiye Kamu-Sen olarak, biz bir hakkı sadece üyelerimiz için değil, tüm memurlarımız için isteriz” dedi.

İŞ GÜVENCEMİZ İÇİN MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

Konuşmasının son bölümünde iş güvencesine değinen Genel Başkanımız, “Siyasi iktidar, yarattığı paralel canavarını bahane ederek, her türlü hukuksuzluğu yaptı. 12 yıl birlikte ülkeyi yönetenler; orduya, emniyete, yargıya ve siyasi muhaliflerine birlikte kumpas kurdular. Bugün birbirlerine düştüler. Milletten de kendi yanlarında saf tutmalarını ve destek vermelerini istiyorlar. Ülkeyi 12 yıl boyu paralel paralel yönetenler, şimdi paralel yapı ile mücadele için 657 sayılı DMK’nın değiştirilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bu bahane ile memurların iş güvencesini ellerinden alacaklar. Kamuda paralel bir yapı varsa, oda yandaş sendikadır. Memurlarımız Devleti somutlaştırır. Memurlarımızın iş güvencesinin kaldırılması demek, devletin birliğinin ve bütünlüğünün bozulması demektir. Biz buna asla müsaade etmeyeceğiz. Türkiye Kamu-Sen olarak 2 milyon 600 bin memurumuz ile iş güvencemiz için mücadele edeceğiz. Memurun iş güvencesiz olarak çalışmasını asla kabul etmeyiz” dedi.

Daha sonra Genel Başkanımız Başsavcı Şaban Yılmaz ve Başsavcı Vekili Mehmet Kara’yı ziyaret etti. Adalet çalışanlarının sorunlarının görüşüldüğü ziyarette Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş, “Adliye çalışanlarının yoğun iş yükü altında ezildiğini, fazla mesai yaptırılan personele karşılığının ödenmesi gerektiğini, Mübaşirler ve Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan personelin Genel İdari Hizmetler Sınıfına geçirilmesi gerektiği ve ulaşım ücretlerinin tüm adalet çalışanlarına ödenmesi gerektiği” taleplerimizi ifade etti.

Başsavcı Yılmaz ile Başsavcı Vekili Kara ise, taleplerimiz noktasında yapılabilecek bir şey varsa personelin mağdur olmaması için ellerinden geleni yapacaklarını belirttiler. Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 13