Geri

GÜMRÜK BAKANLIĞI ÇALIŞANI ÜYELERİMİZ İLE BİR ARAYA GELDİK

30 Ocak 2016, Cumartesi | 09:40
26 Ocak Dünya Gümrük Günü münasebetiyle 30.01.2016 tarihinde Konfederasyonumuz Genel Merkezi’nde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışanı üyelerimiz ile bir araya geldik.

Toplantıya Genel Başkan Yardımcımız İlhan Eren, Ankara 3 Nolu Şube Başkanımız Mehmet Soylu, Şube Başkan Yardımcılarımız Sefer Nefes, Nimet Talakacı ve çok sayıda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışanı üyemiz katıldı.

Şube Başkanımız Mehmet Soylu’nun açılış konuşmasının ardından Genel Başkan Yardımcımız İlhan Eren üyelerimizin Gümrük Günü’nü kutlayarak konuşmasına başladı.

Eren, Gümrüklerin ülkemizin dünyaya açılan yüzü olduğunu belirterek, “Dünyanın kilit noktasındaki Gümrüklerimiz her türlü teknolojik imkânı hak etmektedir.  Gümrük kapılarındaki teknolojik standardın artması öncelikli olarak ülkemizin itibarının ve gelişmişliğinin bir ispatıdır.  Gümrüklerde yaşanacak her türlü olumsuzluk ülkemizin imajını zedelerken sunulan hizmetin kalitesinde itibarımızı artırır. Ancak bu kadar önemli bir hizmeti ifa eden gümrük çalışanlarının mali, özlük ve sosyal haklarında hak ettikleri bir düzenleme bu güne kadar yapılamamıştır” dedi.

GÜMRÜK KAPILARINDA ÇALIŞAN MEMURLARIN CAN GÜVENLİĞİ YOK

Başta Habur ve Gürbulak Sınır Kapıları olmak üzere, pek çok gümrük kapısında çalışanlar saldırıya uğradığını söyleyen Eren, “Servis araçları taşlanmakta, çalışanlar tehdit edilmektedir. Son dönemde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşanan terör olayları sebebiyle Gümrük çalışanları teröristler tarafından rehin alınmış, Gümrük Kapıları günlerce kapalı kalmış, çalışanların can güvenliği tamamen ortadan kalkmıştır. Bu hususta Bakanlık Yöneticileri ile yaptığımız bir dizi görüşmeye rağmen henüz gözle görülür bir tedbir alınmamıştır. Ayrıca Gümrük çalışanları birçok haksız ithamla da karşı karşıyadır. Sendikamız yıllarca;  yetkililere gümrük çalışanlarını sorunlarını iletilmiştir,  Ancak maalesef zor şartlarda görev yapan,  can güvenlikleri tehdit altında bulunan her an karalanma, yolsuzluk, kaçakçılık ithamıyla karşı karşıya kalan gümrük çalışanları kaderleriyle baş başa bırakılmıştır” dedi.

GÜMRÜK ÇALIŞANLARININ SORUNLARININ TAKİPÇİSİYİZ

Eren konuşmasının devamında acilen çözüme kavuşturulması gereken sorunlarını sıralayarak; “Ek ödeme, mükellef mesaisi gibi tüm ücretlerin emekliliğe sayılması, Özel hizmet tazminat oranlarının, diğer kamu kurumlarında aynı unvanda çalışanlara ödenen tazminat oranlarına yükseltilmesi, Gümrük muhafaza personeline silah tazminatı ve yıpranma payı verilmesi, 4458 Sayılı Gümrük Kanunu’na göre ödenmekte olan fazla mesai ücreti uygulamalarında kanuni limitlerin en üst tutardan başlamak suretiyle uygulanması gerekirken, alt limitlerden başlanılarak ödeme yapılması uygulamasına son verilerek, tüm memurların fazla mesai ücretlerinin kanuni limitin en üst düzeyinden ödenmesi, Aday memurların hizmet sürelerinin bölge hizmetinden sayılması düzenlemesinden, halen bölgede fiilen görev yapan personelinde talebi halinde yararlandırılması, 24/24 ya da 12/12 olan çalışma saatlerinin, uluslararası çalışma örgütü ve 657 sayılı kanunun öngördüğü kriterlere göre yeniden düzenlenmesi, Gümrük kapılarında görevli personelin can güvenliğinin sağlanması, Tüm kadro ve unvanlar için lise mezunu Yardımcı Hizmetliler dahil olmak üzere, Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavının açılarak sürekli hale getirilmesi” gibi haklı taleplerinizin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Yeter ki siz bu güne kadar bizlere verdiğiniz desteğe devam edin” dedi.Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 11