Geri

AYAŞ’TA MALİYE BAKANLIĞI VE GİB İŞ YERİ TEMSİLCİLERİMİZ İLE BİR ARAYA GELDİK

26 Aralık 2015, Cumartesi | 15:07
Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Öztürk, Osman Eksert ve A. Tahir Yüzbaşıoğlu ile Ankara 2 Nolu Şubemizin 26.12.2015 tarihinde düzenlediği İşyeri Temsilciler toplantısına katıldı.

Genel Başkan Yardımcımız Bayram Öztürk, “Sendika mensuplarının haklarını korumak ve geliştirmek için vardır. Sendika birinin hakkını, diğerine vermek için oluşturulmamıştır. Sendikacı emeğe sahip çıktığı gibi ülkesine de sahip çıkmalıdır. Sendikacı üyeleri için hak ve hukuk derken, yaşadığı toplumunda hak ve hukukunu savunmalıdır. Emeğe saygı, alın terine değer ancak böyle verilir” dedi.

KAMUDA LİYAKAT VE EHLİYETİ AYAKLAR ALTINA ALDILAR

“Çalışanları “bizden olanlar ve olmayanlar” diye ikiye böldüler. Siyasi ve keyfi yönetim anlayışıyla memurları sindirdiler. Liyakat, birikim ve tecrübeyi ayaklar altına aldılar. Kamuda ne kadar yandaşları varsa, liyakate bakmadan hepsini yönetici yaptılar. Memurları sendikalarına göre tasnife tabii tuttular. Kamuda huzur kalmadı. Çalışma barışı bozuldu. Milyonlarca evladımız KPSS’ye girerek memur olmak için uğraşırken, aileleri dershanelere para öderken kamuda istisnai memur kadroları istismar edilerek, doldur – boşalt yöntemiyle 13 yılda 20 binin üzerinde  siyasilerin yakınları sınavsız memur yapıldı.”

KISACASI HUKUK YAZ BOZ TAHTASI OLMUŞTUR

“Hukuk bağımsız olmaktan çıkmıştır. İktidar sahipleri, kendi üstünler hukukunu oluşturmuştur. 13 yılda TBMM’de en çok hukukla ilgili düzenleme yapılmış ve 150’nin üzerinde kanun değişikliği gerçekleştirilmiştir. Kısacası hukuk yaz boz tahtası olmuştur. “Bana yasal, sana yasak” anlayışını benimsediler. Facebook, twitter gibi sosyal paylaşım ağlarını yasakladılar. Yandaş olmayan gazete ve televizyonları susturmak için operasyonlar düzenlediler. Kayyum atadılar, gazetecileri işten çıkardılar.”

AB İLERLEME RAPORUNDA DA KAMUDA AYRIMCILIK YAPILDIĞI TESCİLLENDİ

“Avrupa Birliği’nin yayınladığı ilerleme raporunda Türkiye’de hukukun işlevsiz hale geldiği, kamuda ayrımcılık yapıldığı ortaya konuldu. Raporda, “Kamuya girişlerde sözlü sınavlarda siyasi müdahale yapılıyor. Ayrıca, çok sayıda kişi sınava alınmadan kamuya atanıyor. Kamuda bazı gerekçelerle (paralel – yandaş olmama) işten çıkarmalar ve tenzili rütbeler yapılmaktadır. Yolsuzlukları soruşturma ve kovuşturmalara kayıtsız kalınmaktadır. HSYK şeffaf değildir. Mahkemelere siyasi müdahale söz konusudur. MİT ve diğer istihbarat birimleri, parlamentoda hesap verme sorumluluğundan yoksun. Türkiye’de 8 bağımsız düzenleyici kuruma, usulsüz siyasi müdahale yapıldı” gibi endişe verici hususlar yer alıyor. Yeni düzenlemelerin talep edildiği konular ise, “Kamu yönetimi alanında işe alımlar, terfi ve işten çıkarmalarda liyakate dayalı daha modern, entegre ve şeffaf prosedürler gereklidir. Hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı ve yolsuzluklarla ciddi mücadele verilmelidir. Eğitimde fırsat eşitliği, ifade özgürlüğü, örgütlü suçlarla mücadele ve dış politikadaki eksiklikler diye sıralanıyor.” Rapor Türkiye’nin kötü yönetildiğini ayan beyan ortaya koymaktadır. Endişe verici gelişme, en temel demokratik hakların kullanımında ayrımcılık yapılması nedeniyle “geriye gidişin” söz konusu olmasıdır.”

PARALEL YAPI İLE MÜCADELE ADI ALTINDA İŞ GÜVENCESİ KALDIRILACAK

“Siyasi iktidar, yarattığı paralel canavarını bahane ederek, her türlü hukuksuzluğu yaptı. 12 yıl birlikte ülkeyi yönetenler, orduya, emniyete, yargıya ve siyasi muhaliflerine birlikte kumpas kurdular. Bugün birbirlerini boğazlıyorlar. Milletten de kendi yanlarında saf tutmalarını ve destek vermelerini istiyorlar. Ülkeyi 12 yıl boyu ülkeyi birlikte yönettiniz, ikinizde kirlisiniz ikinizde çamura battınız. 12 yıl boyu yaptığınız zulme ortaksınız. Sonuçta 3y ile mücadele etmek yerine, 3y bataklığına saplananlar, yaptıkları tüm hukuksuzlukları paralel canavarına yıktılar. Şimdi de konuşmalarında paralel yapı ile mücadele için 657 sayılı DMK’nın değiştirilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bu bahane ile memurların iş güvencesini ellerinden alacaklar. Kamuda paralel bir yapı varsa, oda yandaş sendikadır.”

BAŞTA ABD OLMAK ÜZERE BİRÇOK AVRUPA ÜLKESİNDE ÇALIŞANLARIN ORTALAMA %90’ININ HAYAT BOYU İSTİHDAM GARANTİSİ BULUNMAKTADIR

“İktidara geldikleri günden beri, memurun iş güvencesini ortadan kaldırarak, güvensiz ve güvencesiz bir çalışma hayatı oluşturmak için altyapı hazırlamaya çalışan siyasi iktidar, 13 yıllık iktidarları döneminde sürekli işçi-memur ayrımının kaldırılması gerektiğini dile getirerek türlü söylemlerle kazanılmış hakları yok etmeyi, memurlarımızı adeta bir ateş çemberinin içine atmayı amaçlamaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu işçi, memur ayrımını kaldıracaklarını ifade ederek, yeni anayasayla birlikte çalışan kavramının geleceğini belirtmişlerdir. 13 yıllık iktidarları boyunca cumhurbaşkanı Erdoğan, başbakanlığı döneminde de defalarca işçi-memur ayrımını kaldıracaklarını ifade ederek, dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde işçi-memur ayrımı olmadığını söyledi. Halbuki Devlet Personel Başkanlığının resmi internet sitesine bakılırsa birçok gelişmiş ülkede aynen kamu çalışanları gibi hayat boyu garantisi olan devlet memurları var. Örneğin Hollanda’da süreli sözleşmeli çalışanların oranı yüzde bir bile değil. Hepsi iş garantili ama Türkiye’de devlet memurların iş garantisi birilerini rahatsız ediyor. Amerika’nın da başkanlık sistemiyle yönetildiğini örnek gösteren sayın cumhurbaşkanı burada çalışanların %90’ının hayat boyu çalışanlar veya ucu açık süreli sözleşmeliler olduğunu bilmiyor mu? Ayrıca, İngiltere, İspanya, İrlanda, Avusturya, yeni Zelanda, Portekiz, Belçika, Finlandiya’da devlette çalışanların %90’ı güvenceli sürekli çalışanlardır. Memurun güvencesine göz dikenler, bilmiyorlar mı her yıl 500’ün üzerinde memurun işten atıldığını? 20 binden fazla memura ceza verildiğini?” dedi.
 Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 8