Geri

NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPTIK

18 Aralık 2015, Cuma | 17:36
Genel Başkan Yardımcılarımız Bayram Öztürk ve Nejla Öksüz, Sendikamız Avukatı Ebru Yapıcı, Ankara 7 Nolu Şube Başkanımız Kadir Polat ve Şube Başkan Yardımcılarımız ile 18.12.2015 tarihinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde üyelerimiz ile toplantı yaptılar.

Toplantıda Genel Başkan Yardımcımız Bayram Öztürk, “Bilindiği üzere, 14.01.2012 tarihinden önce kamuda 4/B’li istihdam edilen personelin ek ödeme ve döner sermayelerinden haksız şekilde tahsil edilen %14’lük sigorta prim kesintilerinin iadesi amacıyla Sendikamızca açılan pilot dava sonuçlanmıştır. Yerel Mahkeme tarafından yapılan yargılama sonucunda 2012 yılından önce 657 sayılı yasanın 4/B maddesi kapsamında istihdam edilen personelin ek ödeme ve döner sermayelerinden damga vergisi haricinde herhangi bir vergi ve kesintinin yapılmayacağı belirtilerek açılan davanın kabulüne ve haksız kesintisi yapılan tutarın iadesine karar verilmiştir. Bu karar Yargıtay 21. Hukuk dairesi tarafından onanmış olup, bu surette kesinleşmiştir. Bu kapsamda 657 sayılı yasanın 4/B maddesi uyarınca 2012 yılı öncesi istihdam edilen kamu personelinin hak etmiş olduğu, ek ödeme ve döner sermayesinden haksız şekilde tahsil edilen % 14’lük sigorta prim kesintilerinin iadesi amacıyla sendikamız hukuk müşavirliği tarafından dava açmak isteyen üyelerimize gerekli hukuki destek verilecektir” dedi.

Toplantıda Sendika avukatımız Ebru Yapıcı ise davanın nasıl açılacağını ve izlenecek hukuki süreçle ilgili bilgilendirme yaparak, üyelerimizin sorularını cevapladı.

Toplantı sonrası Genel Başkan Yardımcılarımız, kurum çalışanlarını ziyaret ettiler.
 Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 6