Geri

PKK’NIN KAÇIRDIĞI GÜMRÜK MEMURLARI İÇİN CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKANA BAŞVURDUK

04 Eylül 2015, Cuma | 11:13
10 Ağustos 2015 tarihinde Hakkari Çukurca Üzümlü Gümrük Kapısı’ndaki görev yerlerine giden Gümrük ve Ticaret Bakanlığı çalışanı 10 memurun, terör örgütü tarafından kaçırılmasının üzerinden 25 gün, 21.08.2015 tarihinde ise Van’ın Saray İlçesindeki Kapıköy Sınır Kapısındaki 12 Gümrük çalışanın PKK terör örgütü tarafından kaçırılmasının üzerinden de 14 gün geçmiştir. Terör örgütü daha sonra Kapıköy Gümrük Kapısı çalışanlarından şoför ve bayan gümrük memurunu serbest bırakmıştır.  Ancak kaçırılan 20 memurun akıbetleriyle alakalı halen bir bilgi yoktur.

Sendikamız konuyla ilgili olarak 11 Ağustos 2015 tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Remzi Akçin ile 12 Ağustos 2015 tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin ve Gümrükler Muhafaza Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Gönültaş ile görüşmüş, kaçırılan gümrük çalışanları ile ilgili bilgi istemişti. Bakanlık bürokratları ise sadece “durumlarının iyi olduğu” bilgisini aktarmıştı.

20 MEMURDAN GÜNLERDİR HABER YOK

Bakanlık bürokratlarıyla yaptığımız görüşmelerde Gümrük Kapılarında çalışan memurların terör örgütünün siyasi uzantısı olan HDP yetkililerince tehdit edildiğini, “bundan sonra biz ne dersek onu yapacaksınız. Can güvenliğiniz bizim elimizde” dediklerini iletmemize ve Van ile Saray ilçesi Kapıköy Gümrük Müdürlüğü arasındaki 95 kilometrelik yolu gümrük çalışanlarının her gün gidip geldiğini ve can güvenlikleri için tedbir alınmasını istediğimizi belirtmemize rağmen, Bakanlık taleplerimizi kulak ardı etmiş ve bu vahim olay da yaşanmıştır.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Hükümet yetkilileri tüm uyarılarımıza rağmen Gümrük Kapılarında gerekli tedbirleri almamıştır. Bakanlığın ve Hükümetin sorumsuzluğu sonucunda toplamda 20 devlet memurumuz PKK terör örgütünün eline düşmüş ve insaflarına terk edilmiştir.

Sendikamız, 25.08.2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan konuyla ilgili olarak resmi bir yazı ile başvurarak, “çalışanların can güvenliklerini teminen, gümrük kapılarında çalışan tüm personelin can güvenliklerinin sağlanması, bu konuda gerekli çalışmaların yapılması ve sendikamıza konuyla ilgili bilgi verilmesi” istenmiştir.

AİLELER PERİŞAN, HÜKÜMETTEN AÇIKLAMA YOK

Irak’ta kaçırılan 18 Türk işçi ile anında açıklama yapan ve bilgi veren Hükümet yetkilileri, günlerdir terör örgütünün rehinesi olan 20 Gümrük çalışanı ile ilgili bir açıklama yapmamaktadır. Sendikamız bölgede ki Temsilcilerimiz ve kaçırılan Gümrük memurlarının aileleri ile yaptığı görüşmelerde ailelerin perişan bir halde haber beklediğini ve Gümrük kapılarında çalışan memurların can güvenliklerinden endişe ettiği bilgisine ulaşmıştır.

BÖLÜCÜ TERÖR KAMU GÖREVLİLERİNİ HEDEF ALIYOR

Bu bağlamda Cumhurbaşkanı ve Başbakan’dan resmi yazı ile bilgi istememize rağmen, Sendikamıza herhangi bir dönüş yapılmamıştır. Bölücü terör bölgede hakimiyetini sağlamak için kamu görevlilerini hedef almaktadır. Önce 20 gümrük memuru kaçırılmıştır, sağlık çalışanlarına saldırılar düzenlenmiş ve 1 doktor öldürülmüştür. Yakın zamanda okulların açılacak olması ile bölgede görev yapan öğretmenlerimiz de hedef haline gelecektir. Hükümetin acilen tedbir alması gerekmektedir.

Türk Büro-Sen olarak, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Hükümeti, bu sorumsuz davranışlarından vaz geçerek, devlet memurlarının can güvenliklerini sağlamaya ve kaçırılan 20 gümrük memurunun akıbeti hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye davet ediyoruz.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderilen yazı için tıklayınız

Başbakan Ahmet Davutoğlu’na gönderilen yazı için tıklayınız