Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

ANKARA 13 NOLU ŞUBEMİZ İLE ANNELER GÜNÜ’NÜ KUTLADIK


[ 12 Mayıs 2015, Salı – 11:30 ]

Genel Başkan Yardımcımız Nejla Öksüz 10.05.2015 tarihinde Ankara 13 Nolu Şubemiz tarafından düzenlenen Anneler Günü etkinliğine katıldı.

Genel Başkan Yardımcımız Nejla Öksüz konuşmasına, “Ana olmak zor, özellikle bizim gibi kadın olmanın zor olduğu ülkelerde bunun çok daha zor  olduğunu biliyoruz. Ancak anneliğin dünyanın en büyük, en değerli hazinesine sahip olmak olduğunu, kadını nasıl yücelttiğini, nasıl güzelleştirdiğini de biliyoruz.  Cennet anaların ayağının altındadır diyen yüce Peygamberimiz evlat kokusunun da cennet kokusu olduğunu bildiriyor.  Ne kadar meşakkatli ne kadar zor olursa olsun, hangi kadın bu dünyada cenneti koklamak istemez ki? Büyük önder Atatürk ‘’Kadının en büyük vazifesi, analıktır’’ diyor. Bu vazifeyi büyük bir şevkle üstlenen kadınlarımız, geleceğimiz olan evlatlarımızı en iyi şekilde yetiştirmek ve geleceğe hazırlamak zorunda. Mademki kadına verilen en büyük makam analık, Kadınlarımız her makamın hakkını verdiği gibi  analığın da hakkını verecektir.  Ne ekersen onu biçersin demişler. Öyleyse ektiğimize dikkat etmeliyiz. Çocuklarımıza sevgiyi, saygıyı, hakkı, hukuku, haksızlıklar karşısında susmamayı her şeyden de önemlisi Allahtan başka hiç kimsenin önünde eğilmemeyi öğretmeliyiz”  diyerek başladı.

KADINLARIMIZIN SORUNLARINI TOPLU SÖZLEŞME MASASINA GÖTÜRECEĞİZ

Genel Başkan Yardımcımız Nejla Öksüz konuşmasının devamında, “Sorunlarınızı biliyoruz. Çözümü için elimizden geleceğiz. Sorunları toplu sözleşme masasına götüreceğiz. Çözüm yolu bulmak için her türlü mücadeleyi vereceğiz” diyerek, kadınların acilen çözüme kavuşturulması gereken sorunlarını özetledi:

Toplumuzda kadına yönelik şiddetin her türlüsünün  önlenebilmesi için gerekli olan bütün tedbirlerin ivedilikle alalım.

Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi’nde yer alan ilkelere uyalım.

Kadıların gelişmesini ve ilerlemesini sağlamak için, özellikle politik, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlar başta olmak üzere bütün alanlarda, erkeklerle eşit olarak insan hakları ve temel özgürlüklerden yararlanmalarını ve bu hakları kullanmalarını sağlayalım.

Kadın istihdamının artırılmasının önündeki engellerin kaldıralım.

Çalışma hayatında evlilik ve özellikle analık sebebiyle kadınlara karşı yapılan olumsuz ayrımı önleyelim.  Kadın anne olduğunda işinden olmasın.

Kadınlarımızın, Devletimizin her kademesinde özellikle karar mekanizmaları içinde görev almasını, kamu hizmetinin hazırlanması ve uygulanmasına katılmasını sağlayalım.

Toplumumuzda kadın ve erkeğin rolleriyle ilgili kalıplaşmış olumsuz kavramları, eğitimin her şeklinden ve kademesinden kaldıralım.

Özellikle kadın ve erkekler arasında ki mevcut eğitim açığını en kısa zamanda kapatılabilmek ve eğitimin her kademesinde kadınların okullaşma oranının artması için ailelere ekonomik ve sosyal destek sağlayarak, kız öğrencilerin okuldan erken ayrılmasını önleyelim.

Anneliği sosyal bir görev olarak kabul edelim ve ailelere, çocukların yetiştirilmesi ve gelişiminde kadın ve erkeğin ortak sorumluluğunu tanıyan ve her durumda çocukların çıkarlarını önde tutan bir anlayışa dayanan aile eğitimi sunalım.

Hamilelik süresince zararlı olduğu kanıtlanan işlerde kadınlara özel koruma sağlayarak, kadının sağlığını ve doğurganlığın koruyalım.
Ücretsiz doğum iznine ayrılan Anneye bu izni süresince maaşının 1/4 oranında maaş ödeyelim.

Kreş ve doğum izni düzenlemelerinin uluslararası normlara uygun hale getirelim.

Özellikle çocuk, hasta, engelli ve yaşlı bakım hizmetlerinin profesyonelce sunulacağı bakım ve rehabilitasyon merkezlerini yaygınlaştıralım.

Bunlar için sadece yasal düzenlemelerin yetmeyeceğini bilen, toplumun tümünde kalıplaşmış bazı olumsuz değer yargılarının da değişmesi gerektiğinin de farkında olan bir emek örgütü olarak daha güzel yarınlar için her platformda mücadele etmeye onların sorunlarını dillendirmeye, kadınlarımızın sesi olmaya devam edeceğiz. Başta şehit annelerimiz olmak üzere tüm annelerimizin Anneler Gününü Kutlu olsun” dedi.

Anneler Günün etkinliğine Ankara 13 Nolu Şube Başkanımız Abidin Eyvaz, Şube Başkan Yardımcıları ve çok sayıda Şube üyesi hanım katıldı.


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 17
     
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |