Geri

NÜFUS VE VATANDAŞLIK İŞLERİ GENEL MÜDÜRÜ’NE NÜFUS ÇALIŞANLARININ TALEPLERİNİ İLETTİK

25 Ekim 2014, Cumartesi | 13:46
Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş beraberinde Genel Başkan Yardımcımız Nejla Öksüz, Ankara 7 Nolu Şube Başkanı Kadir Polat, Şube Başkan Yardımcıları Özkan Ulupınar ve Oğuzhan Erbay ile 24.10.2014 tarihide Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Dr. Ahmet Sarıcan’ı ziyaret ettiler.

FAZLA MESAİ OLMADAN İŞLER YÜRÜMEZ

Nüfus çalışanlarının sorunlarının görüşüldüğü ziyarette, Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş;

“Nüfus İdarelerinde başlanacak olan yeni çipli kimlik verilmesi işlemlerinin Nüfuslarda normal mesai saatleri içinde zaten var olan iş yoğunluğunu daha da arttıracağını, bu süreçte Nüfus personeline fazla mesai yaptırılmasının gündeme gelebileceğini, Bu konunun yapılan kanuni düzenlemede dikkate alınmasını, işleminin sağlıklı yürütülebilmesi için personel eksikliğinin giderilmesini ve bu işlemleri gerçekleştirecek ve doğrudan halkla temas halinde olan Nüfus personelinin hizmet içi eğitime tabi tutulmasını ve çalışma ortamlarının uygun hale getirilerek teknik donanım, güvenlik ve yardımcı hizmetli personel eksiğinin giderilmesi gerektiğini” ifade etti.

Genel Müdür Dr. Ahmet Sarıcan, “kendilerinin de normal mesai saatleriyle sınırlı kalınması halinde bu işlemlerin yapılmasının mümkün olmayacağı noktasında bizimle aynı düşüncede olduğunu, meclise sevk edilen kimlik kanununda bu konuda bir düzenleme olmadığını ancak 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de düzenlendiği şekliyle nüfus personeline yaptıkları fazla mesainin karşılığının ödeneceğini ayrıca tasarıda bu konuda bir düzenleme yapılması içinde mücadele edeceklerini” söyledi.

PASAPORT VE EHLİYET İLE İLGİLİ YENİ UYGULAMA YASAL DÜZENLEME YAPILDIKTAN 1 YIL SONRA HAYATA GEÇECEK

Sarıcan, “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredilecek olan pasaport ve ehliyete ilişkin işlemlerin yasal düzenleme yapıldıktan 1 yıl sonra hayata geçirileceğini, Genel Müdürlükte boş bulunan kadroların Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı ve yeni atamalarla personel eksikliğinin giderileceğini, 1600 boş kadro için atama izni istediklerini, personelin eğitimi ile teknik donanım ve güvenlik konularında ise gerekli çalışmaları yaptıklarını” belirtti.

Toplantıda ayrıca Ankara 7 Nolu İçişleri şubemiz, Genel Müdürlükte yaşanan çeşitli sorunları dile getirerek bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerini sundu. Genel Müdür Sarıcan bütün bu talepleri değerlendireceklerini, özellikle personelle ilgili sosyal konularda (doğum, hasta, cenaze vb.) yapılacak etkinliklerin idarece desteklenmesi (araç temini vb.) hususundaki talebin çok yerinde olduğunu bunu en kısa zamanda hayata geçireceklerini ifade etti.

Genel Başkanımız kimlik kanunuyla ilgili düzenlemenin takipçisi olacağımızı, kanunun Meclis çalışmaları sırasında çalışanlar lehinde katkı sağlamaya çalışacağımızı, Genel Müdür Sarıcan ise bunun kendilerini de memnun edeceğini belirtti.

Ayrıca Nüfus Genel Müdürlüğüne yaptığımız ziyarette, sendikamızın yıllardır talep ettiği Kurum İdare Kurulunda karara bağlattığı yurt dışında konsolosluk ve büyükelçiliklerdeki nüfus işlemlerinin nüfus personeli eliyle yürütülmesi talebimize yeni kimlik kanunuyla ilgili düzenlemede yer verildiğini ve yasallaşması durumunda nüfus personeline yurt dışında görev yapma imkânın doğacağını öğrendik, bu durum bizi ayrıca memnun etti.

Toplantı sonrasında Genel Müdür Yardımcılığı görevine yeni atanan İlker Arıkan’ı makamında ziyaret ederek, “hayırlı olsun” temennisinde bulundular. Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1