Geri

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI MÜSTEŞAR YARDIMCISI NEŞET AKKOÇ’A HABUR GÜMRÜK KAPISI ÇALIŞANLARININ SORUNLARINI İLETTİK

22 Ekim 2014, Çarşamba | 16:47
Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş 21.10.2014 tarihinde beraberinde Ankara 3 Nolu Şube Başkan Yardımcıları Sefer Nefes, Nimet Talakacı, Canan Ergöçmen, İbrahim Haberal, İşyeri Temsilcimiz Recep Kırış, Şırnak Şube Başkan Yardımcılarımız Ömer Biçer ve Harun Türkmen ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Neşet Akkoç’u ziyaret etti.

Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş, Habur Gümrük Kapısı’nda çalışan personelin can güvenliğinin tehlikede olduğunu belirterek, “Sendikamız Ocak ayında Habur Gümrük Kapısı çalışanlarını ziyaret etti ve orada yaşanan bir çok olumsuzluğu yerinde tespit etti. Bu bağlamda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bürokratları ile çözüme yönelik birçok görüşme gerçekleştirdi. Son olarak 14 Ekim 2014 tarihinde ise, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Abdullah Soylu’ya sorunları ilettik. Ancak bugüne kadar Habur Gümrük Kapısı çalışanlarının sorunlarının çözümü için ciddi bir adım atılmamıştır. Daha önceden de personele yönelik yaşanan saldırılar şiddetlenerek artmıştır. Son günlerde özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgemizde yaşanan sokak olayları sebebiyle Habur Gümrük Kapısı çalışanları can güvenliği tehdidi yaşamaktadırlar. Silopi’den Habur Gümrük Kapısı’na giden personelin aracı her gün terör örgütü sempatizanlarınca durdurularak kimlik kontrolü yapılmakta, personeli taşıyan servise  ve lojmanlarına çeşitli saldırılar düzenlemektedir. Personeli taşıyan servis aracı taşlanmakta ve personelin hiçbir can güvenliği kalmamıştır. Yine yaşanan sokak eylemleri sebebiyle personelin mesaisi 24/24 ve 12/12 değiştirilmiştir. Personel yetersizliği ve zor şartlar, Habur Gümrük Kapısı çalışanlarını huzursuz etmiş ve motivasyonlarının bozulmasına sebep olmuştur. Personel için zırhlı servis aracı verilerek, can güvenliklerinin sağlaması, gümrük kapısında çalışan personeli bir nebze olsun rahatlatacaktır” dedi.

Müsteşar Yardımcısı Neşet Akkoç ise, Habur Sınır Kapısı'na iki adet zırhlı servis gönderilmesi için talimat verildiğini ve ödeneğin çıktığını ifade ederek, “Habur için 3. köprü yapılacağını ve bu konuda anlaşmaların imzalandığını, Habur Gümrük Kapısına alternatif kapılar açılacağını ve bu kapıdaki yükün azaltılması için Aktepe, Ovaköy ve Üzümlü'de çalışma yapıldığını” belirtti.

“Gümrük Lojmanları hakkında gerekli çalışmaların yapıldığını ve güvenlik önlemlerinin artırılması, etrafındaki çitlerin yükseltilmesi için gerekli ödeneğin en kısa zamanda gönderileceğini” belirten Müsteşar Yardımcısı Neşet Akkoç, “Lojmanda, gümrük ve emniyet personeli haricinde oturanların çıkarılmaya başlandığı ve en kısa zamanda binaların yeniden yapılacağını” söyledi.

Tankerlerle ilgili bir çalışma yapıldığının bilgisini de veren Akkoç, “bu araçlar için 4 peronluk ayrı bir yer ve çıkış kapısında da 2 peronluk ayrı yerler yapılacak, böylelikle sahadaki güvenlikte sağlanmış olacak. Adaylığın hizmet süresinden sayılması yönünde çıkarılacak yönetmelikle ilgili komisyon çalışması devam ediyor. Ancak çalışma detayları henüz netlik kazanmadı” dedi.
 
Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş konuyla ilgili hazırlamış olduğumuz raporu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Neşet Akkoç’a takdim etti.
 Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 2