Geri

ADALETİNİZ BU MU?

10 Eylül 2014, Çarşamba | 11:50
TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BAYRAM ÖZTÜRK’ÜN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI

ADALETİNİZ BU MU?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, Hakim ve Savcıların özlük haklarında iyileştirmeler yapılacağı ve sicil affı getirileceğine dair açıklamalarından sonra adalet çalışanları Türkiye genelinde adeta ayaklandılar. Hakim ve savcıların özlük haklarının düzenleneceği, ancak diğer adalet çalışanlarının yok sayılmasının kabul edilemez olduğunu alanlarda haykırdılar.

Türk Büro-Sen olarak, bu haksızlığa karşı basın açıklamaları yaparak, Başbakan ve Adalet Bakanı’na mektup gönderdik.
Daha sonra Başbakan ve Adalet Bakanı’na gönderilmek üzere dilekçe kampanyası başlattık. Adalet çalışanları 5 Eylül 2014 tarihinden bu yana Türkiye genelinde Başbakanlığı ve Adalet Bakanlığı’nı dilekçe yağmuruna tutmaktadır. Talepleri oldukça insani, makul ve meşrudur.
Adalet çalışanları, adalet çarkının bir bütün olduğunu, sadece hakim ve savcılardan oluşmadığını, kendilerinin hakim ve savcıların çalışma arkadaşları olduklarını, adaletin zamanında ve eksiksiz tecelli edilebilmesi için birlikte mesai yaptıklarını dolayısıyla yapılacak olan düzenlemenin kendilerini de kapsamasını talep etmiştir.

ADALETİN ASIL YÜKÜNÜ ÇEKENLER UNUTULMASIN

AKP hükümeti döneminde daha önce 2 defa hakim ve savcıların özlük haklarında iyileştirme yapılmış olup, ne yazık ki o düzenlemelerde adaletin fedakar çalışanları yer almamıştı.

Adalet çalışanlarının AKP hükümetinin geçmişte yapmış olduğu ayrım neticesinde hakim ve savcılarla maaşları arasında ciddi uçurumlar oluşmuştur. Bu defa yapılan düzenlemeye dahil edilmemeleri durumunda bu uçurum daha da büyüyecektir.

Görünen o ki, Başbakan ve Adalet Bakanı adalet çalışanlarının feryadına kulak tıkamaktadır. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ 09.09.2014 tarihinde, “Hakim ve Savcılara 1.115 TL zam” yapılacağını açıklamıştır. Adaletin asıl yükünü çeken, hakim ve savcıların en büyük yardımcısı olan adalet çalışanlarına yine zam yapılmayacağı anlaşılmaktadır.

Başbakan ve Adalet Bakanı’na soruyoruz;

*AKP iktidarı döneminde hakim ve savcılara zam yapılırken, diğer personele yapılmaması adalet midir?

*Adaleti bir bütün olarak görmeyerek, hakim ve savcılar ile diğerleri ayrımı yapmak adalet midir?

*Hakim ve Savcılar ile diğer personel arasında var olan ücret uçurumunu daha da açmak adalet midir?

*Adaletin ağır yükünü çeken adalet çalışanlarını yok saymak adalet midir?

*Geçim sıkıntısı çeken adalet çalışanının feryadına kulak tıkamak adalet midir?
 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 17 Aralık tarihinde düzenlemeyi kamuoyuna “bu çalışmaların yargıda görev yapan hakimler, savcılar, Danıştay, Yargıtay üyeleri, Adalet Akademisi çalışanları ve mahkemelerde görev yapan kalem personeli dahil bütün yargı mensuplarını kapsadığı” şeklinde bilgi vermişti. Ancak bu açıklamaların havada kaldığı görülmüştür.

ADALET BAKANI’NI UYARIYORUZ

Adalet çalışanlarından birinci derecede sorumlu olan Adalet Bakanı’nı böyle bir adaletsizliğe müsaade etmemesi için uyarıyoruz. Aksi takdirde bu ayrımcı yaklaşım sadece çalışanların moral ve motivasyonunu bozmayacak, çalışma barışını da bozacaktır.

Kurulduğu günden bu yana Adalet çalışanlarının haklarını savunmak için her türlü mücadeleyi veren Sendikamız, Adalet’te Adalet sağlanana kadar üretimden gelen gücünü kullanmakta dahil olmak üzere her türlü demokratik hakkını kullanmaktan geri durmayacaktır.Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1